1. Home
  2. Vesti
  3. Cene baterija za električna vozila očekivano će pasti za 50% do 2026. godine
Cene baterija za električna vozila očekivano će pasti za 50% do 2026. godine
3

Cene baterija za električna vozila očekivano će pasti za 50% do 2026. godine

354
3
Podelite sa prijateljima:

Tehnički napredak donosi baterije za električna vozila sa većom gustinom energije, dok u isto vreme pada cena sirovina. To će igrati značajnu ulogu u smanjenju cena baterija za električna vozila, navodi se u novom izveštaju Goldman Sachs Researcha.

Prosečna globalna cena baterija pala je sa 153 dolara po kWh 2022. godine na 149 dolara 2023. Pre kraja ove godine, Goldman Sachs Research predviđa da će cena pasti na 111 dolara. Cene će nastaviti da opadaju.

– Naši istraživači predviđaju da bi prosečne cene baterija mogle da dostignu 80 dolara po kWh do 2026, što bi predstavljalo pad od skoro 50 procenata u odnosu na 2023. godinu. To je nivo na kojem bi električna vozila mogla da dostignu troškovni paritet sa automobilima na benzin u SAD, bez subvencija, piše Goldman Sachs u izveštaju.

Vodeća tehnologija baterija danas je litijumska, zasnovana na niklovoj „hemiji“. Ove baterije čine oko 60 procenata tržišta. Zatim slede jeftinije LFP baterije, takozvane baterije zasnovane na gvožđu, koje su takođe litijumske. One zauzimaju oko 35 do 40 procenata tržišta. Treća tehnologija su nove natrijum-jonske baterije, koje se proizvode u veoma malom obimu.

U dogledno vreme, današnje litijumske baterije će postati bolje, izdržljivije i jeftinije. „Sveti gral“ u industriji su takozvane „solid-state“ baterije, ali kako trenutne baterije postaju bolje, biće teže da novije i skuplje tehnologije dobiju uporište na tržištu.

Goldman Sachs predviđa da će LFP baterije, koje su se u početku smatrale teškom i jeftinom opcijom, zauzeti znatno veći deo tržišta. I ove baterije su značajno unapređene u poslednjih nekoliko godina.

– Zapravo, povećali smo naša očekivanja da će LFP baterije povećati tržišni udeo sa 41 na 45 procenata do 2025. godine, dok će napredne niklove baterije nastaviti da dominiraju u trci za veću energiju, zaključuje Goldman Sachs.

AutoRepublika

(354)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
MRN

Dobro, najpre sačekamo 2026. da vidimo da li su pogodili .

BB

Možda će baterije pojeftiniti za proizvođače automobila… ali neće automobili koji ih imaju u sebi, jer će izmisliti sijaset gluposti kojim će pravdati visoku cijenu. Kojekakve bezbjednosne standarde, tu je najlakše, jer zašto bi vozio ID3 za 16000 evrića i ginuti sa njim u Kini (kineza ima kol’ko ‘oš tako da to i nije neki problem). kada ga možeš kupiti za 35k i biti savršeno bezbjedan u JevRopskoj Juniji, e tu je ljudski život vrijedan (ako te ne otjeruaju u rat, to se ne računa)…

Matija

Dogodice se sledece:

– Prvo ce doci do kratkorocnog pada cene baterija, ali vrlo, vrlo umerenog, zbog vece ponude litijuma. To je rezultat veceg broja novih nalazista.

– Odmah zatim cene baterija pocece ponovo da rastu zbog povecane potraznje i zbog opsteg ogranicenja prirodnih resursa.

Auto industrija nikada nece moci da izadje iz ovog zacaranog kruga. Jedino resenje jeste plansko ogranicenje proizvodnje e-vozila na samo nekoliko trzisnih segmenata. Ostale segmente preuzece vodonik.