Jedini ekstremista vredan podrške: Chevrolet Corvette ZR1
Sufiks ZR1, već 35 godina, dobijaju najmoćnije i najmalignije verzije Corvette. Sada, dok je još uveka aktuelan model osme generacije američkog sportiste koji dolazi s motorom po sredini, dobija jedan varijetet s čuvenim akronimom ZR1. Štaviše, ako je Corvette ZR1 generacije C6 i C7 nudla motor s kompresorom, onda novajlija po prvi put u istoriji modela pruža agregat s dva turbo punjača! I to mu je omogućilo da pređe u kategoriju hiperautomobila.
Jedna od glavnih razlika koja su vidljive kada se verzija ZR1 uporedi s onom „običnom“, a gledano od spolja, jeste predstavljena kroz haubu s velikim vazdušnim kanalom, koji je neophodan za uklanjanje toplote iz međuhladnjaka. Krov, razdelnik, bočni usisnici vazduha, spojler i brojni preklopi na karoseriji su izvedeni od ugljeničnkih vlakana.
Pored toga, obezbeđen je i opcioni paket nazvan Carbon Aero. Isti donosi ovećavnu potisnu silu na 544 kilograma pri maksimalnim brzinama. Kočnice su opremljene dodatnim kanalima za vazdušno hlađenje, a ukupno je petnaest izmenjivača toplote na verziji ZR1. Točkovi različitih veličina, s naplacima prečnika 20 i 21 inča (prednji i zadnji) takođe mogu biti proizvedeni od ugljeničnih vlakana, ali u osnovi su od obične legure. Konačno, pored kupea, Corvette ZR1 se nudi i kao roudster sa sklopivim krovom.
Motor radi u tandemu sa ojačanim osmobrzinskim preselektivnim robotizovanim menjačem, a koji svu generisanu pogonsku silu šalje ka točkovima montiranim na zadnju osovinu. Proizvođač još uvek nije naveo tačne dinamičke karakteristike, rekavši samo da će maksimalna brzina kretanja noviteta premašiti 346 km/h, kao i približno vreme koje je ovoj zveri potrebno da prevali četvrt milje, a koje traje kraće od 9,7 sekundi, pri izlaznoj brzini kretanja od 241 km/h.
AutoRepublika
(107)