Lansiran superautomobil da ne izađe iz kaveza (sa staze): Mercedes-AMG GT 63 Pro
Konačno, sufiks Pro je iskoriščen za identifikaciju nečeg drugog a ne kineskog krosovera, ili pak još jednog pametnog telefona. Mercedes-Benz još uvek pamti pravo značenje ove reči i dao je ovo ime verziji koja je upodoljena tako da najviše radosti življenja donese baš vozaču. Pričamo o drugoj generaciji superautomobila po imenu Mercedes-AMG GT. E taj je debitovao na Festivalu brzine u Gudvudu, a koji je aktuelan baš ovih dana.
Osnovu za ovu kreaciju je predstavio serijski Mercedes-AMG GT 63 4Matic+ sa biturbo benzinskim motorom V8 4,0, devetostepenim automatskim menjačem tipa AMG Speedshift MCT 9G (sa spojnicom umesto pretvarača, konvertora obrtnog momenta) i pogonom na sve točkove.
Motor M177 je pojačan sa 585 KS i 800 Nm najvišeg obrtnog momenta na celih 612 KS i 850 Nm, odnosno njegova snaga je jednaka onoj koju isporučuje motor hibridnog modela po imenu GT 63 SE Performance, i sve to iako varijanta Pro ne nudi elektromotor. Ovo gotovo da i nema uticaja na voznu dinamiku, pa tako ubrzanje iz mesta do „stotke“ traje istih 3,2 sekundi kao i kod originalne verzija GT 63, a maksimalna brzina kretanja je povećana sa 315 na 317 km/h.
Ali nisu samo snaga i obrtni moment ono po čemu se ističe GT 63 Pro. Da bi se pokazao dostojnim titule osvajača, kralja trkačkih staza, potrebna je izdržljivost. Inženjeri AMG-a su ojačali sistem hlađenja na pogonskoj jedinici twin-turbo V8, i sada ne bi trebalo da se pregreje čak ni kada „operiše“ pod punim opterećenjem. Dva dodatna hladnjaka su postavljena ispred lukova točkova, pa su se na bočnim stranama branika pojavili razvijeni usisnici vazduha.
Pored toga, povećana je otpornost na toplotu sistema za prenos pogonske sile na sva četiri točka, a koji u švapskoj kompaniji tradicionalno nosi naziv 4Matic+. Kućište prenosa i oba diferencijala smeštena između točkova, su dobili tečni sistem hlađenja sa električnim pumpama. Prednje kočnice su već u osnovi opremljene šestoklipnim mehanizmima čeljusti i ugljenično-keramičkim diskovima prečnika 420 milimetara, a za bolje hlađenje, revidirani su štitnici i obloge ispod podvozja, pa tako sada usmeravaju više nadolazećeg vazduha u kočnice.
Alternativa s indeksom Pro takođe standardno dolazi s fiksnim zadnjim spojlerom (što je pak. za druge modele, stavka s liste opcionala), a tu su i lagani kovani točkovi. Isti su obuvenim gumama tipa Michelin Pilot Sport 5, a koje nose gabaritne identifikacije 295/30 ZR21, onda kada su montirane napred, i 305/30 ZR21 za ove nazad.
Revidirana konfiguracija aerodinamičkog perja je smanjila težnju ka propinjanju, to jest podizanju vozila na prednjoj osovini (uz minusni ekvivalent od 30 kilograma), a sila potiska na zadnjoj osovini je povećana za 15 kg. Razdelnik (takozvani spliter), difuzor i spojler u obliku krila su izvedeni od ugljeničnih vlakana, kočnice su obojene u crno. Unutrašnjost je opremljena sedištima sorte AMG Performance, dok volan ima kombinovanu presvlaku od kože tipa napa i mikrovlakana s komercijalnim imenom Microcut.
Isporuke ovog automobila veoma ograničene upotrebne vrednosti (na trkačku stazu) a koji se „odaziva na ime“ Mercedes-AMG GT 63 Pro jesu zakazane za početak sledeće godine, a tada će valjda i cena da bude objavljena. Malo je verovatno da će biti niža od 189 hiljada evra, koliko se trenutno traži u Nemačkoj za običan GT 63, to jest onaj koji se nutka bez sufiksa Pro.
AutoRepublika
(348)