Tradicionalno „prepošteni“ japanski konstruktori Toyota, Honda, Mazda i Suzuki priznali prevare
U Japanu je prošle godine izbio skandal oko homolgacije Daihatsuovih automobila. Marka koja posluje pod patronatom Toyote je optužena za falsifikovanje podataka tokom bezbednosnih testova, i to počev čak od 1989. godine! Prodaja automobila ove marke je, kao rezultat toga, neko vreme bila suspendovana. Druge japanske kompanije nisu čekale istragu regulatornih tela i nedavno su priznale svoja nepočinstva.
Suzuki se najlakše izvukao iz neprijatne situacije, priznavši da je falsifikovao podatke u vezi homologacije teretno-putničke verzije kei automobila prethodnog pokolenja, onog po imenu Alto. Predmet lažiranja su bili podaci u pogledu merenja dužine puta kočenja.
Interna istraga koju je sprovela Honda je omogućila da se dođe do otkrića o tome kako je došlo do manipulacije tokom testiranja nivoa proizvedene buke kod dva tuceta modela. U pitanju su Inspire, Fit, Fit Shuttle, Shuttle, CR-Z, Acti, Vamos, Stepwgn, Legend, Accord, Insight, CR-V, Freed, N-Box, N-One, Odissey, N-Wgn, Vezel, Grace, S660, Jade i NSX. Istina, svi su već prekinuti, pa stoga nije bilo potrebe da se obustavlja prodaja.
Mazda je, s druge strane, govorila o korišćenju specijalnog softvera za sportski automobil Roadster RF (ovo je MX-5 sa tvrdim sklopivim krovom, a koji testirasmo pre par nedelja) i gde je falsifikat nastao nakon merenja snage dvolitarskog motora koji je bio montiran i u testnom primerku.
Od jula 2018. godine proizvedeno je ukupno 10.930 neispravno homologovanih vozila, od kojih je 10.760 isporučeno kupcima u Japanu. Prodaja modela Roadstera RF-a s tvrdim krovom trenutno je obustavljena. Mazda je takođe priznala da je koristila netačna merenja u internim testovima sudara ukinutih modela Atenza (to jest Mazda6) i Akela (što je ime za Mazdu3), ali je uverila da serijski automobili u potpunosti ispunjavaju bezbednosne standarde.
Toyota je otkrila više sličnih „grehova“ od drugih. Interna organizovana istraga je dovela do otkrića o višestrukim greškama u testiranju bezbednosti sada obustavljenih modela Crown, Isis, Sienta i Lekus RX. Međutim, još uvek proizvedeni četvorotočkaš nazvani Corolla Fielder, Corolla Akio i Yaris Cross su takođe pogrešno testirani, što je rezultiralo obustavom njihove prodaje. Očigledno je da će japanski regulator sada sprovesti dodatne istrage o navedenim modelima i njihovim proizvođačima. Još se ne zna kakva ih kazna čeka.
AutoRepublika
(5824)
Ko radi, taj i … vara. Bar povremeno. Pa, taman i da je „Japanac“ 😊
Nije me ova vest ni najmanje ni razočarala, a ni iznenadila. Jer i Japanci su samo ljudi … „Kvarni kao šupalj zub“ 😊
Tako je rekao i šef Toyote – nisu savršeni, ali su spremni napraviti korak unazad da bi ispravili greške. I dalje ću više verovati Japancima nego bilo kojim drugim proizvođačima.
Zub je zub, imas drugi, ali glava ti je samo jedna i to suplja.
Saglasan.
Ta dijagnoza ima drugo ime. Kakav je to sendic,kad se tako trudis? Obecan?
Trenutno samo suv lebac i budjav parizer … Imam jaka obećanja da će u budućnosti biti i više i bolje od toga … Tako da se nadam. Možda jednom bude i majonez. Treba se uvek nadati …
Od Engleza ni lek , od Japanaca sve i uvek i bez obzira na ovaj clanak .
Veliko je postenje i priznati muljanje, sto se svekolikim zapadnim proizvodjacima ne dogadja cesto ni kad ih muce i uhvate na delu (Ford).
Tako da „business as usual“ i na zapadu nista novo 🙂
Sad ce morati da kupe neke nove masine, tehnologiju, dokumentaciju, patente… sve to mora da bude standardizovano na Americki ili mozda cak i na evropski standard ili ce im skoci carina, porez, taxe, a mozda ima neke nacionalne manjine u Japanu koje, robovskim radom proizvode neke delove i sklopove i sve to bas kad vw nema prodaju, tj nema prihode da servisira dugove koji se mere stotinama milijardi, prema stvarnom vecinskom vlasniku !
Bome došlo vrijeme da jedino Švabe i Kinezi imaju normalne motore.Mada se može naći i kod jednih i kod drugi troklipnjača ali takođe se može naći i normalni benzin i dizel motori.Za sada,samo Švabe.