Kina želi da lokalni proizvođači automobila od ukupno potrebnih, koriste bar četvrtinu domaćih čipova
Vlasti Narodne Republike Kine pozivaju vodeće proizvođače automobila u toj zemlji da do 2025. godine, dostignu cilj koji podrazumeva korišćenje do 25% mikroprocesora lokalnog porekla. Ova država želi da izgradi sopstveni lanac snabdevanja u vreme eskalacije tenzija u odnosima sa Sjedinjenim Državama. Pozivajući se na izvore iz kineskog Ministarstva privrede i informacionih tehnologija, o tome piše sajt Financial Timses.
Predstavnici pomenutog kineskog ministarstva su se, između ostalih, obratili i upravi kompanija po imenu SAIC Motor, BYD, Dongfeng Motor, GAC Motor i FAW Group. Prema onome što piše Financial Times, vlasti Kine žele da do sledeće godine bude pokriveno od 20 do 25% sopstvenih potreba za čipovima iz lokalno generisanih zaliha.
Kupci automobila u Kini pazare više od 30 miliona četvorotočkaša na godišnjoj osnovi, što je oko trećine globalne prodaje. Ali, zalihe poluprovodnika za automobilsku industriju iz lokalnih izvora predstavljaju tek oko desetak procenata, što očito ne zadovoljava dugometražne apetite tamošnjih organa vlasti.
Prema izvorima lista, krajnji cilj vlade u Pekingu je mnogo ambiciozniji. Konačna težnja političkog vrha podrazumeva situaciju u kojoj bi kineski proizvođači automobila trebalo da koriste samo lokalno proizvedene čipove.
Vladine smernice za lokalnu nabavku mikroprocesora još uvek nisu obavezne, rekli su ljudi sa kojima je razgovarao novinar redakcije Financial Timesa. Domaći proizvođač automobila će biti motivisan sistemom nagrada ili bonusa da bi ih se pridržavao. Cilj od 20 do 25% se odnosi, kako na sam broj čipova po automobilu, tako i na njihov udeo u ukupnoj vrednosti porudžbina.
AutoRepublika
(83)
„Konačna težnja političkog vrha podrazumeva situaciju u kojoj bi kineski proizvođači automobila trebalo da koriste samo lokalno proizvedene čipove.“ – Sasvim logican plan kada se zna koliki je obim proizvodnje kineskih proizvodjaca i kako se situacija na internacionalnom trzistu ekonomski i politicki zaostrava. Kao i uvek, kineska vlada ima ulogu dirigenta i kreatora dugorocne strategije razvoja. Vlade zapadnih zemalja su, na protiv, kocnice razvoja svoje privrede. Razlog su naivna shvatanja ekologije, gde se „resenja“ traze u zabranama i poskupljenjima a ne u intenziviranju razvoja! Kina je zemlja buducnosti.
Mene iskreno zabrinjava polarizacija tržišta, gotovo je sa slobodnim tržištem. Ameri će gledati svoje, EU svoje, a istok svoje, sa minimalnim uvozom iz suprotnog tabora. Izleda da će svi uvesti neke sankcije / prepreke. Najgore je što smo mi na terenu EU, a ona je najslabija od gore navedenih. Sve će to platiti običan narod, što kažu, preko tuđih leđa i 100 batina je malo…
Pre samo nekoliko godina, kada je proizvodnja e-automobila pocela da dobija zalet, EU proizvodjaci su otvoreno govorili sledece: „Mi umemo da napravimo auto ali bateriju ne! Neka to rade specijalizovane firme, kao sto je uobicajeno u autoindustriji!“ Medjutim! EU proizvodjaci su se brzo sudarili sa cinjenicom da na trzistu nema dovoljno baterija, cesto su morali mesecima da cekaju na isporuke iz Kine. EU politicari su tada digli dreku na svoju autoindustriju da mora hitno da razvije svoju proizvodnju baterija kako bi se izbegla strateska zavisnost od Kine! Korona je donela jedan sasvim drugi slucaj – mnogi liferanti su tadasnje zaustavljanje… Pročitaj više »