AR pijaca klasika: „Svaki mladunac je sanjao da vozi Lisicu krajem osamdesetih godina“
Ukoliko ste gledali zadnji deo serijala filmova „The Fast and the Furious“, onda ste sigurno primetili da je lik Džejk (igra ga rvač Džon Sina) vozio takozvanu generaciju Fox („Lisica“) čuvenog modela Ford Mustang.
I dok ga njegov nećak popreko gleda što mora da krene na put u ovom automobilu, Džejk mu odgovara u stilu, „kada sam išao u srednju školu, svako je želeo da vozi Foxa“.
Fox je oznaka koja se danas najviše koristi da označi treću generaciju Mustanga koja se proizvodila od 1979. do 1993. godine, ali je zapravo reč o istoimenoj platformi i pokretala je većinu modela brendova Ford, Mercury i Lincoln u svoje vreme.
Pokazala se jako popularnom, a dokaz za to su oko 2,5 miliona Mustangovih kupaca tokom spomenutih četrnaest godina proizvodnje. To nam govori da je svaki četvrti Mustang ikada napravljen iz ove generacije.
Razloga za popularnost ima nekoliko, od dopadljivog stila, zanimljive ponude mehanike, pa sve do potencijala za tjuning. Fox je i danas jako popularan među kolekcionarima i tjunerima do te mere da gotovo da ima jednaku vrednost kao i njegov klasični prethodnik.
Kritičari na račun njegovog dizajna obično dolaze iz Evrope sa pričom da „ne liči na Mustanga“, ali će Jenkiji prepoznati dosta detalja sa originalom iako možda tako ne izgleda na prvi pogled. Činjenica da je Lisica iz dana u dan samo dobija na vrednosti i da će popularnost samo rasti.
Ford je nudio dosta konfiguracija, a za našu priču je najbitnija ona sa značkom Cobra. Mogli ste je dobiti tokom svih godina proizvodnje i uglavnom je predstavljala vrhunac ponude. Oznaka Cobra je početkom devedesetih godina označavala da se ispod haube krije 4,9-litarski benzinac sa osam cilindara (iako ga je Ford reklamirao kao 5,0-litarski), a razvijao je 235 konjskih snaga i maksimalnih 386 Nm obrtnog momenta. Jedini menjač u ponudi je bio petostepeni manuelni.
Možda spomenute brojke ne zvruče impresivno u današnja vremena, ali upamtite, bazni Fox je bio težak tek 1.180 kilograma. Mogao je da ubrza od nule do 100 km/h za 5,9 sekundi i dostigne maksimalnu brzinu od 242 km/h. Takvo zadovoljstvo je koštalo 19.990 dolara ili 42.666 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca.
Primerak iz današnjeg oglasa je iz 1993. godine i trenutno se nalazi u gradu Pulsvil unutar američke savezne države Merilend. Do sada je prešao tek 38.400 kilometara, a Ford je spomenute godine napravio 4.993 Cobri.
Automobil je uglavnom u originalnom stanju i napucan je opremom da se opravda visoka cena. Kolekcionari će reći da je teško pronaći Cobru u originalnom stanju jer kao što smo rekli, tjuneri ih obožavaju, pa samim tim vrednost je velika.
Aukcija je donela šesnaest ponuda, a naviša je iznosila 61 hiljadu dolara.
Zoran Tomasović
(225)
61.000 $ za ovaj smesni auto?! Nikada necu razumeti americko trziste posle 70-tih! 🙂
Nista smesno kod Foxa nema. Postoji razlog zasto je toliko danas popularan kod kolekcionara. Vise vredi nego Corvette iz istog perioda.
A tek da vidis koliko vredi Cobra R iz ove generacije. Vise nego 95% Mustanga iz generacije 1964-1973. 😉
Izgleda kao neki čudni mix Ford Sierre, Opel Ascone I Escorta, u prevodu-odvratan je. Za nas u Evropi postoje samo 3 Mustanga, ’67, onaj sa početka veka i retro model
I ja sam tako mislio o njemu dok ga nisam video uzivo i provozao. Fox je bio poslednji Mustang koji je imao taj fantasticni zvuk cistokrvnog V8 da ti se zaledi krv u zilama. Ali ono sta me je posebno odusevilo kakav je u voznji, koliko je okretan i lagan. Svaki naredni Mustang je bio tezi. Imao sam nekoliko Mustanga (2000 V6, 2008 GT, oba kupljena nova), vozio sam i novije generacije, i ni jedan nije bio ni priblizno dobar u voznji kao Fox.
Meni licno omiljeni je 1983-1986 „four-eye“ Fox.