Mladoboleslavska kompanija je u samim počecima za svoje bicikle, koristila patriotski naziv Slavi(j)a. U dekorativnom logotipu i na pojednostavljenoj metalnoj etiketi dopunjeni su prezimenima osnivača kompanije: Laurin & Klement. Isti je slučaj bio i sa motociklima, koji se proizvode od 1899. godine.
Sa početkom proizvodnje automobila 1905. godine, uspostavljen je kružni logo sa inicijalima L&K, zajedno sa prikazom lovorovog venca po obodu. Značajni uspesi u motosportu su već tada bili deo DNK kompanije. Kaligrafski natpis Laurin & Klement simboliše odjek elegancije „art nouveau“.
Žig Škode sa letećom strelom zvanično je registrovan 15. decembra 1923. od strane kompanije koja nije bila automobilska kompanija iz Mlade Boleslave. Naravno, bio je to novi logo akcionarskog društva Škodovi zavodi u Plzenju. U isto vreme, kompanija je takođe patentirala kasniju neiskorišćenu alternativu sa pet pera i integrisanim natpisom Škoda.
To je rezultat više od godinu dana potrage za žigom, pokrenute na javnom tenderu. Među otprilike tri stotine dizajna pobedila je varijanta koja liči na glavu indijanskog poglavice sa pernatim pokrivačem.
Ime autora dizajna logotipa će verovatno zauvek ostati obavijeno velom misterije, možda je to bio kolektivni rad, postepeno modifikovan na različitim radnim mestima kompanije. Smanjenje sa pet pera koje navodno drže strelice u letu na tri je povezano sa činjenicom da je novi zaštitni znak, koji se koristi na širokom spektru proizvoda, morao da se prepoznaje čak i nakon značajnog smanjenja i u trodimenzionalnom obliku kalupa. Iz tih razloga je na kraju povučena i dopunska slovna oznaka Škoda.
Ona je počela da se pojavljuje na automobilima iz Mlade Boleslave manje od dve godine kasnije, nakon što je Laurin & Klement uključen u inženjerski koncern Škoda.
Kada je automobilska kompanija prešla pod okrilje koncerna VW početkom poslednje decenije prošloga veka, promenio se i grafički koncept logotipa. Originalna plavo-bela korišćena je za korporativnu štampu do kraja 1992. i 1993. godine, kao amblem na automobilima do 1995. godine.
U decembru 1992. zaštitni znak je izmenjen: plava boja koja je pripadala Folksvagenu zamenjena je zelenom, a u prstenu se pojavila oznaka Škoda Auto sa novim fontom.
Malo izmenjena forma je korišćena kao amblem na automobilima iz serije Škoda Felicia, koja se tada upravo pripremala. Amblem korišćen na automobilima takođe je uključivao lovorov venac, koji se odnosi na bogatu sportsku tradiciju i istorijske varijante Laurin & Klement.
Naravno, razvoj se tu nije zaustavio. Na sajmu automobila u Ženevi 3. marta 2011. nisu predstavljeni samo novi proizvodi iz asortimana Škoda. Upravo je proslavila 110. godišnjicu uspešnog bavljenja motosportom izložbenim debijem akcionog modela Fabia Monte Carlo, koji su prvi put videli gledaoci istoimenog relija još u januaru.
Pažnju je privukla i studija Vision D, prvi primer novog dizajnerskog jezika brenda u to vreme. Karakteristične crte je upotpunio oštrim i čistim linijama. Stoga je bilo logično da pored novog korporativnog dizajna postoji i ažuriran logo. Zelena nijansa krilate strelice promenila se u svetliju koja se zove Škoda Green, okružena finijim hromiranim (ranije crnim) krugom.
Zahvaljujući upotrebi 3D elementa, logo je takođe izgledao znatno plastičnije. Već u utorak, 1. marta, cela matična fabrika u Mladoj Boleslavi zamenila je stari logo novim, a već sledećeg dana usledile su filijale u Kvasinom i Vrhlabiju.
Od 2012. novi logo se pojavio i na automobilima – na točkovima, prednjoj maski i volanu.
Pored kružnog logotipa sa krilatom strelicom u obliku 2011, sedam godina kasnije počela je da se koristi i posebno osmišljena oznaka Škoda koja je počela da dobija na značaju, na primer, na zadnjem delu automobila. Slovo „Š“ dolazi sa integrisanom kvačicom i stapa se sa simetrijom logotipa.
Simbol krilate strelice pretrpeo je manje fundamentalnu promenu. Logotip je pojednostavljen, sada je nacrtan u ravnoj formi, a automobilska kompanija može da radi uočljivije sa bojama.
Dvodimenzionalna verzija izgleda impresivnije posebno na mobilnim uređajima i omogućava fleksibilnu integraciju u različite formate, odgovor je na pomak ka još većoj digitalizaciji komunikacija. Novi identitet takođe uključuje dve nove nijanse zelene, smaragdnu i električno zelenu.
AutoRepublika
(3972)
Ovaj LK logo mi se veoma sviđa.Na posebno luksuznim izdanjima Škode, koristio bih ovaj znak, kao što Fiat stavlja znak Abarth na posebnim izdanjima.
Meni ništa nije jasno kod Škode… Prvo otkud naziv Škoda? Kao što vidimo počelo je kao Slavia, nije jasno kada je Slavija postala Šteta (jer Škoda upravo to znači od Slovenije do Češke, a i kod nas je bilo u uporebi dok se germanizam „šteta“ nije odomaćio, a ostao je u glagoslkom obliku i do danas). Drugo mi nije jasan ovaj logo… Kao klinac, to me je uvijek asociralo na šaku nekog lika iz crtanih filmova, a i danas nije daleko. Nikada nisam vidio strelicu… A onda mi nije jasno kakva je logika takve disfunkcionalne strelice, jer takva strelica kada… Pročitaj više »
Osnivač Škode se prezivao Škoda. Škoda je kupila proizvođača bicikala Laurin&Kelemnt (isto prezimena osnivača – obojica imenom Václav). Škoda je bio Emil.
Industrijalac i inženjer Emil Škoda je kupio firmu LaurinKlement koje je proizvodila automobile i motocikle. Škoda Works je do tada proizvidila samo: lokomotive, tramvaje, žičare, elektromotore, dalekovode, tenkove, topove, ratne brodove..
Hvala na objašnjenju, iz teksta nije bilo vidljivo.
A samnom u vojsci je bio jedan momak koji se prezivao Škoda 😀
Skodin emblem nikada mi se nije dopadao. Najvise me podseca na perjanicu nekog indijanskog poglavice! 🙂
Mene podsecao uvek na neku meduzu, inace je ovaj LK meni najlepsi, videh ga i uzivo u Skodinom muzeju…