Evropski proizvođači nisu bezecovali dovoljne količine sirovina za baterije
Konstruktori automobila koji su istorijski posmatrano s evropskog kontinenta imaju potpisane ugovore s dobavljačima za nepunu šestinu potreba za sirovinama koje uključuju litijum, kobalt i nikl, ako se kao ukupna potreba definiše ona za montažom elektromobila do zaključno s 2030. godinom. Izveštaj je objavio britanski novinski list Gardijan, uz opasku da se radi o ključnim sirovinama za proizvodnju baterijskih pakovanja.
Prema javnoj objavlji čijoj se analizi posvetila ekološka organizacija Transport & Environment (T&E), sa sedištem u Briselu, proizvođači automobila su se, ugovornim putem, obezbedili u pogledu nabavke 16% litijuma, kobalta i nikla koji su potrebni da bi postigli svoje ciljeve vezane za prodaju električnih automobila za 2030. godinu.
Tesla i kineski proizvođači su znatno više uznapredovali u odnosu na brojne rivale sa Starog kontinenta, i to važi i po pitanju obezbeđenog pristupa ključnim sirovinama, takođe proizilazi iz rada istraživača. Guardian navodi da su preporučeni proizvođači automobila, na svetlo dana izneli ugovore o nabavci svega 14% litijuma, 17% nikla i 10% kobalta nužnog za proklamovane proizvodno-prodajne ciljeve do 2030. godine.
Julia Poliskanova, viši rukovodilac zadužen za oblast vozila i elektromobilnosti unutar organizacije T&E, na pitanje Guardijana je odgovorila sledeće: “Jasna je nepovezanost između planova proizvođača automobila u oblasti elektromobilnosti i strategije nabavke kritično važnih mineralnih sirovina. Tesla i BYD su daleko ispred većine evropskih igrača, koji tek sada postaju svesni težine izazova nabavki najvažnijih sirovina nužnih za proizvodnju baterijskih ćelija.”
T&E takođe navodi da su Mercedes-Benz, BMW i Hyundai/Kia bili među proizvođači sa značajnim poslovnim aktivnostima u Evropi, a koji najviše zaostaju za rivalima. Ford, Volkswagen i Stellantis su, s druge strane, objavili planove nabavke mineralnih sirovina, a koji bi mogli biti konkurentni u odnosu na Tesline i BYD-ove.
Analiza se poklapala sa prognozama koje je iznela organizacija Benchmark Mineral Intelligence, a prema kojima će potražnja za nekim ključnim materijalima i sirovinama u znatnoj meri nadmašiti ponudu istih u narednoj deceniji, navodi Guardian.
Benchmark Mineral Intelligence je, sudeći prema navodima sadržanim u izveštaju, predvideo da će tražnja za litijumom do 2030. godine biti učetvorostručena, s tim da te prognoze indikuju manjak od 390 hiljada tona do 2030. godine, u poređenju s globalnom proizvodnjom od 2,7 miliona tona. Pored ovog deficita se najavljuje ista situacija i s kobaltom, ali i niklom.
AutoRepublika
(125)
Vrlo moguće da imaju možda u planu novi poslovni model, shodno kulturi gde gosti donose sa sobom piće i hranu ako su pozvani na zabavu.
Dakle, želite da kupite električni automobil. Proizvođač obezbedi školjku sa motorom i točkovima a vaše je da donesete bateriju kako biste se vozili. Niko vas ne uslovljava koliku bateriju ćete poneti, shodno potrebama.
Ovako nešto može da brine i iz cenovne perspektive baterije kao rezervnog dela.
Iza ove informacije, koja je vrlo „mlaka“ u oceni situacije, krije se teska drama evropskih proizvodjaca! Pre nekoliko godina su Zeleni doveli politicku situaciju do usijanja zahtevajuci da politika napravi plan za prelaz sa gorivnog na e-pogon. Kao zvezda vodilja sluzio je Tesla, tada jedini velikoserijski proizvodjac e-automobila. S obzirom da je Ilon Mask sve svoje biznis-karte stavio na e-mobilnost, pobrinuo se na vreme da obezbedi sirovine. I ne samo sirovine, vec je krenuo u osvajanje svojih motora, svoje baterije i svoje elektronike! Na pocetku te elektro-panike, EU proizvodjaci su bili sasvim nespremni: – nisu imali ni koncepte za svoje… Pročitaj više »
Odlična zapažanja.
Kako smo to već od tebe i navikli.
😊
Baš volim kada mi neko pokaže „big picture“.. hvala
Hvala i vama momci! Lepo je raditi sa osobama koje pokazuju interesovanje i razumevanje! 🙂
Pukli k’o čiba…