Zanimljivost dana: „Sovjetske“ legende VAZ-2101, VAZ-2103 i VAZ-2106
Ne znam za vas, ali meni lično nikada nije bilo jasno kako to da je nekadašnji Sovjetski Savez bio toliko sposoban da napravi najmodernije vojno oružje, a da pritom bude toliko nesposoban da isto to uradi i u kategoriji narodnih automobila.
Da, da, znamo za Ladu Nivu i kako će proći putevima kojima nijedan terenac sa zapada ne može, ali ovde ipak pričamo o onim vozilima za šire narodne mase koji bi da ih jeftino, bezbedno i komotno prevezu od mesta A do mesta B. U ovom izdanju ćemo sagledati tri takva „sovjetska“ modela, a to su VAZ-2101, VAZ-2103 i na kraju VAZ-2106, koji možda ne liče na prvi pogled, ali su zapravo imali više sličnosti nego razlika.
Prvi sovjetski narodni automobila je bio GAZ Pobeda i proizvodio se još dok je Drugi svetski rat uveliko trajao. Posle smo videli još nekoliko zanimljivih modela, kao što su GAZ Volga i ZAZ Zaporožec i svakako su omogućili tipičnom građaninu Sovjetskog Saveza da po prvi put u životu priušte automobil.
Shvativši da domaći automobili nisu dovoljno dobri, političari se obaraćajum traže pažnju komunističke partije Italije sa željom da od Fiata kupce licencu. Pregovori su trajali izuzetno kratko i rezultirali su formiranjem novog državnog automobilskog proizvođača 1966. godine.
Izbor imena je pao na AvtoVAZ što je bila skraćenica za „Во́лжский автомоби́льный заво́д“ (Fabrika Automobila Volga). U novu fabriku na obali reke Volge je investirano preko 4,5 milijardi američkih dolara sa ciljem da se pravi narodni automobil u kategoriji u kojoj su nastupali Volkswagen Type 1 („Buba“) i Citroen 2CV („Spaček“). Krenula je sa radom 1970. godine i plan je zahtevao da iz nje godišnje izlazi oko 300 hiljada novih automobila.
Zatim je krenula potraga za modelom koji bi Sovjeti pravili, a i ovde nije bilo puno dileme. Izbor je pao na proslavljeni Fiat 124, koji je debitovao 1966. godine i u svoje vreme je bio jedan od najboljih malih automobila na evropskom kontinentu.
Proglašen je za automobil godine u Evropi 1967. godine, ali je morao da prođe kroz dosta promena da bi zadovoljio sovjetsko tržište. Najveća od njih je bila na račun motora, gde su originalni Fiatovi zamenjeni onim razvijenim od strane sovjetske ogranizacije NAMI.
Takođe je dobio i drugačiji lim zbog oštrijih zima i na kraju čvršće ogibljenje pošto mnogi sovjetski putevi još uvek nisu bili asfaltirani. Iz tog razloga je bio za nekih stotinak kilograma teži. Jedna od kritika koje će AvtoVAZ kasnije dobiti je zbog odluke da se originalne Fiatove kočnice sa diskovima zamene dobošima.
Izbor imena je pao na VAZ-2101, ali je kod kuće bio poznatiji pod imenom Žiguli po istoimenom planinskom predelu. Par godina kasnije kada prodaje startuje u zapadnoj Evropi, ime će za ovo tržište biti promenjeno u Lada pošto su istraživanja pokazala da većina stanovnika koja nije sovjetskog porekla nije u stanju da izgovori Žiguli.
Neki su se takođe žalili da ime zvuči previše slično kao engleska reč za žigolo. Na domaćem tržištu se originalno nudio samo 1,2-litarski benzinac sa 59 konjskih snaga, a omogućavao je maksimalnu brzinu od 140 km/h. Ubrzanje iz mirovanja do 100 km/h je trajalo oko 22 sekunde uz prosečnu potrošnju od osam litara na pređenih sto kilometara.
AvtoVAZ će kasnije da proširi ponudu i karavanom, kao i većim 1,3-litarskim motorom sa 68 „grla“. VAZ-2101 će se pokazati velikim prodajnim uspehom i posle manje od tri godine na tržištu je već bilo prodato preko milion jedinica tog vozila.
Firma originalno nije smela da ga prodaje na istim tržištima gde se takmičio Fiat 124, ali je takva odluka bila na snazi samo do 1974. godine kada je debitovao moderniji Fiat 131. Nakon toga je krenula prodaja i u Japanu, Australiji i Velikoj Britaniji, a ova poslednja država će se pokazati najvećim inostranim tržištem za AvtoVAZ.
Takvi modeli se nisu previše razlikovali od onih domaćih sa izuzetkom bolje završne izrade i više standardne opreme. I dalje su spadali u kategoriju jeftinih četvorotočkaša i ostvarili su veliki komercijalni uspeh. Kompanija će kasnije da eksperimentiše i sa rotacionim motorima sa čak 120 konjskih snaga, ali su ovi primerci bili dostupni samo policiji i drugim državnim agencijama.
Spomenućemo da je značka 2101 bila rezervisana za limuzine dok je karavan bio 2102. Upravo je karavan imao najveći motor u ponudi i to onaj radne zapremine 1,5 litara, ali samo za inostrana tržišta. Tokom osamnaest godina proizvodnje, VAZ-2101 će se izmeniti jako malo, a zameniće ga model VAZ-2105 ili kako je u ostatku sveta poznatiji pod imenom Lada Riva. O ovom modelu ćemo više pisati neki drugi put.
Paralelno s modelom po imenu VAZ-2101, nastalim na bazi Fiata 124, postojao je i VAZ-2103 na osnovi Fiata 124 Special. Imao je nešto kraću karijeru (od 1972. do 1984. godine), ali je svakako bio poželjnija kupovina. Bilo ga je lako prepoznati u poređenju sa standardnim modelom pošto je imao četiri fara i značajno veću zadnju svetlosnu grupu, a najveća izmena se našla ispod haube.
Tu se krio 1,5-litarski benzinac sa 75 konjskih snaga. VAZ-2103 je mogao da ubrza od nule do 100 km/h za manje od osamnaest sekundi i da onda dostigne maksimalnu brzinu kretanja od 150 km/h, što je za ondašnje vreme bio odličan rezultat.
Imao je iste modifikacije u poređenju sa italijanskim rođakom kao i spomenuti VAZ-2101, a kasnije se takođe izvozio u zapadnu Evropu. Takvi primerci su imali manje 1,2 i 1,3-litarske benzince iz modela po imenu VAZ-2101.
Kompanija će napraviti i mali broj vozila sa 1,6-litarskim motorom (80 KS) tokom 1975. godine za potrebe isporuke ka državnim institucijama. On je zapravo služio kao „pacov iz laboratorije“ (zamorče) za VAZ-2106 s kojim je delio školjku i većinu delova.
VAZ-2106 se smatrao još luksuznijim modelom i pravim „božanstvom“ za tipičnog sovjetskog građana. Iznad njega su se nalazile samo limuzine od strane GAZ-a i ZIL-a, ali u njima su se vozili samo političari. VAZ-2106 će imati najdužu karijeru od sva tri vozila kojima smo posvetili pažnju u ovoj priči, pošto se proizvodio od 1976. do 2006. godine. O njemu nemamo nešto mnogo da kažemo pošto je, kao što smo rekli, bio identičan svom „prethodniku“ sa izuzetkom većeg motora.
Zajednička proizvodnja modela nazvanih VAZ-2101, VAZ-2103 i VAZ-2106 je iznosila 4,8 miliona jedinica, što ih čini jednim od najpopularnijih modela iz Sovjetskog Saveza. Potražnja je prerasla ponudu u početku, ali je naglo opala kada je debitovao moderniji model VAZ-2105/Riva. Oni možda nisu „sovjetski“ u onom meri u kojoj bi AvtoVAZ voleo od kupaca da misle, ali su ipak imali rusko srce i teško da im neko može osporiti uticaj koji su ostavili na automobilski svet. Slava im…
Zoran Tomasović
(905)
Moje mišljenje je da su ovo bila odlična vozila (i prodajne cifre tako govore). U tom vremenu kada su izašla uzeta je najbolja osnova (Fiat je tih godina žario i palio) i još dodatno prilagođen specifičnoj upotrebi. Na zapadu se tada vozila Buba i Spaček, koje ne vidim kako možemo staviti u istu ravan da ovim vozilima (iao je to autor teksta djelimično uradio). Mi sada iz ove perspektive nehotično poredimo ruska vozila sa zapadnim s kraja osamdesetih i devedesetih (pa čak i sa savremenim cozilima, što je potpuno neopravdano), kada je u Rusiji „nagrnula demokratija“, jer tada su ta… Pročitaj više »
Kapu dole svima koji su radili na ovom divnom projektu!
„Radili na ovom divnom projektu“? Sta su to uradili? Grupa pliticara otisla u Italiju da im dupe vidi malo civilizacije i da se nakrkaju! To ti je „kreativnost“ politicara.
Talijanima prvo kapa dole a onda i ostalim koji su prepoznali potencijal,jer uspjeh nije izostao!Lada me asocira na mladost i te neke skromne a srećom ispunjene dane.
Pa ti političari su majstorski odradili svoj posao, uzeli licencu od najboljih u to vrijeme, nakon toga konstruktori to još poboljšali (ojačali konstrukciju, bolje grijanje, kapacitetnije ogibljenje…) i sve to prodali u milionima primjeraka, između ostalog širom svijeta a i u zapadnoj Evropi… E to su političari i ljudi koji znaju napraviti posao za svoju zemlju. Nakon toga dolazi druga garnitura političara koja počinje da razgrađuje sistem i konstruktori ostaju bez mogućnosti da razviju dobar automobil (nije da nisu imali pokušaja sa Samarom, Alekom, i raznim drugim varijantama). I ti si isto proživljavao u Ikarusu i u saradnji sa IMR-om.… Pročitaj više »
Sta reci o Ladi? Bio je to neupadljiv auto, ni lep ni ruzan, na ulicama ih je bilo bezbroj, tako da nikome nije skretao paznju. Za svoju velicinu, duzina oko 4 m, pruzao je dovoljno prostora za putnike i prtljag. Pre nego sto je ruska vlada kupila licencu za FIAT 124, Rusi su vec imali iskustvo sa svojim Moskvicem i Volgom. Ovo otvara pitanje: zasto Rusi nisu napravili svoj auto ove kategorije? Odgovor: tako je to kada se razvojnom politikom bave politicari! „Treba nam novi auto!“ i hopla-hop idemo da ga kupimo! Sami da ga razvijamo? Cemu to, ovo je… Pročitaj više »
Kada sam prvi put seo za volan Lade 1.500 pomislih da joj se „pokvario volan“, da se zavario 😊
🙂 Cuo sam za te zalopojke! Bila je to sasvim prosta konstrukcija sa puzem. Trenja koliko volis!
Imao sam kasnije Ladu Nivu, ne moraš ništa da mi objašnjavaš o pužnom mehanizmu. I uobičajenom „luftu“ na volanu 😊 Ali, tada sam bio „normalan čovek“, „nerazmažen“ i taj vrhunski inženjering mi je bio „potaman“ 😊
Ubto doba smo vrtili Ladin volan jednom rukom, sad nam i servo pretežak 😜
Kako li je bilo junacima što penziju zaradiše na „Magirus-Deutz “ aparatima??😂
Imali su uplaćenu teretanu u sklopu redovnih radnih aktivnosti 🤣😂🤣
Vidi, kad sam polagao za kamion, vozili Zastavu 650AD, koji ke slovio za „mekši“ kamion i volan, došao neki mladi inžinjer i žali se kako je dobio upalu mišića na prvom času 😂🤣😂🤣
Ova današnja omladina ne bi ni kvačilo umjela da stisne a kamoli volan da okrene 😀
Zastava kamion je S klasa za „Dajca“ kad je volan u igri.😂
Promijenio 3 komada 😉
👍
Ja sam polagao na Zastavi 640 AD 😊
Mala korekcija: VAZ 2103, odnosno Lada Special nije bila na bazi Fiata 124 Special, možda je samo ideja bila slična. Ujak je imao Fiat 124 Special sa motorom 1.4 i 75 KS, a susjed Ladu Special sa 1.5 motorom iste snage. Motori su bili potpuno drugačiji. Postojao je i 124 Special T sa 1.6 motorom i 95 KS, s 2 bregaste u glavi. To je bio motor iz Fiata 125.
Kada je levica dosla na vlast u Italiji, priblizila se SSSR i upropastila dosta toga, uostalom kao sve i svugde u svetu, plod njihove saradnje je Lada i pad Italijanske auto industrije, za licencu Fiata 124 tj Lade, dobijali su Ruski celik i limove i tada su Italijani poceli da trule a Nemci su napravili Golfa a ostalo je sve istorija.
To je engleska priča da truli ruski čekik a taj isti čelik je fraban engleskom farbom. Svaki čelik rđa, a svaka farba ne štiti od rđe, lakše priču prebaciti na druge
Odrastao sam u Ladi. Imali smo 2103, tj. Specijalku, pa 2106 od 1600 kubika i na kraju 2104, odnosno Ladu Novu. Na poslednjoj sam usavršavao svoje vozacko znanje.
Udobna, prostrana, užasno težak volan i tvrdo kvačilo, kugle se manjale na 10000 kao i ulje… sve u svemu dobar auto za to vreme.
Čak i nije puno trošila kada je dobro podešen karburator, 8-10 litara.
Tačno, kada se fino podesi karburator i paljenje, uopšte nije veliki potrošač, a i motor fino „šapće“, kad u rijetkim slučajevima naiđem na Ladu, pa još ako je domaćinska (podešeno paljenje i karburator), kad čujem zvuk – vratim se u mlade dane 😀
Ma, jasno… Ladini motori su poznati kao veliki šaptači. Sećam se jedne prilike, motor na Nivi odjednom počeo da zvecka samo tako. Ma, zvoni kao crkva. Šta ću, odvrnem i podignem poklopac glave ventila, kad ono bukvalno pukao / otpao klizeći deo deo španera lanca (pa ga onako „slobodnog“ lanac pri kretanju stalno „nabija“ u poklopac glave) . Samo sam ga izbacio napolje, vratio poklopac glave i upalio. Šaptao je samo tako. Eh, to su bili dani, kada maltene nisam imao „žute banke u džepu“, a nije mi ništa nije značilo da li ta Lada i pod kojim uslovima troši… Pročitaj više »
Bila su vremena kada vozila nisu bila tako osetljiva, nema senzora, uslova… mogao si da teraš iako nešto ne „štima“….
Sad, čim upali jednu lampicu, staneš i čekaš „stručnu“ pomoć
jes da starim, ali žalim za „starim“ vremenima, jednostavnošću….. svega…
Diskovi su zamenjeni dobošima jer se ispostavilo da se brzo troše na sovjetskim putevima slabog kvaliteta uz puno rizle i soli zimi. Stvarno brate meni mozak proključa kad neko stavi Ladu, Bubu, Spaček i Reno 4 u istu rečenicu i onda ti prodaje muda za bubrege kako je Lada đubre a ovo su vrhunski narodni automobili. Lada 70-ih i prva polovina 80-ih odličan porodični auto a ovo ostalo pregažene kante koje se sad romantizuju a proizvodile se koliko i Lada i verovatno koštale isto. Pritom su Rusi već osamdesetih imali Samaru, sasvim solidan heč, već radili na 110-ci koja je… Pročitaj više »
Skoro mi je drug pokazivao video, kako voze ladu nivu po šumskim putevima, potovare se njih 5/6, jedan na haubu, nije imao mesta unutra, voze uzbrdo, ona skače…ide ko blesavo, gaze…. šumarske službe,
treba bre to izdržati, jednostavno vozilo, bez gomile elektronike, senzora, uslova.
Ima Lada Niva uvek kupaca, jer tu robu niko ne proizvodi. Jednostavno robusno off road vozilo.