Kompanija VinFast je napisala istoriju protekle godine kada je postala prvi automobilski proizvođač iz Vijetnama koji je prodavao svoje modele u Sjedinjenim Američkim Državama. U ponudi su dva modela i to VF8 sa dva reda sedišta i veći krosover VF9 sa dodatnim redom sedišta. VinFast takođe ima velike planove i uskoro planira da otvori novu fabriku u američkoj saveznoj državi Severnoj Karolini.
Firma je zatim i izašla na berzu. Posle prvog dana inicijalnih javnih ponuda (IPO – Initial Public Offering), cena akcije je porasla na 37 dolara, što je u teoriji označilo da je VinFast vredniji nego recimo Ford ili General Motors. A onda su došli na red i prodajni rezultati, pa kada je objavljeno da je prodato 11.315 jedinica u prvih šest meseci ove godine, činilo se da je VinFast na krovu sveta.
Da se razumemo – takva brojka nije nešto preterano impresivna, ali za modele koji su dobili veoma promenjive ocene medija, i to iz države o kojoj Jenkiji nemaju veliko mišljenje i pri tom se oba krosovera nude samo na struju, takva cifra je mnogo impresivnija nego što je iko od nas mogao da zamisli. I ako je zvučalo previše dobro da bi bila istina, to je zato što jeste.
Da, VinFast zaista jeste isporučio 11.315 vozila u prvih šest meseci ove godine, ali više od sedam hiljada jedinica je otišlo u ruke taksi kompanije pod imenom Green & Smart Mobility. Šta nije u redu sa tim? Pa to što je vlasnik ove taksi kompanije isti onaj koji vlada VinFastom, a reč je o korporaciji VinGroup. U prevodu na neki jednostavniji jezik, oko 60% vozila koje je VinFast napravio je zapravo prodao samom sebi i to po debelim popustima.
Ruku na srce, treba reći da je ovaj ugovor bio težak 6,3 miliona dolara dok je VinFast zabeležio profit u iznosu od 84 miliona najmanjih zelenih novčanica. To nam pokazuje da je firma u stanju da zaradi novac i na druge načine, ali je jasno da brojke trenutno zvuče mnogo bolje nego što zapravo jesu.
Ali na kraju dana, VinFast se probio na američko tržište, a koliko drugih automobilskih proizvođača iz Vijetnama mogu da kažu tako nešto?
AutoRepublika
(1804)