Svi znamo da veliki mrazevi ne prijaju baterijskim ćelijama instaliranim u električna vozila, ali prema onome što su nalazi jedne studije sprovedene u Sjedinjenim Američkim Državama, na sličan način, na baterijske moći deluju i preterane vrućine. Ipak, uticaj pretoplog vremena je manji u odnosu na ono koje nameće toplu odeću, i on postaje značajan samo u okolnostima u kojima temperatura spoljašnjeg vazduha premašuje 35 °C.
Nikome više nije iznenađujuće to što litijum-jonske trakcione baterije gube na kapacitetu kada temperatura vazduha zapadne u minusni deo skale, ali nam sada iz američke kompanije koja se bavi analizama u vezi električnih vozila i koja se zove Recurrent, sada kažu da su problemi na temu autonomije EV primetni i kada je pretoplo, upravo kao što je ovih dana na Balkanu.
Istraživači nisu hteli da se publika fokusira na konkretne proizvođače i njihove modele elektromobila, pa nisu poimence ni navodili koja vozila su učestvovala u studiji, niti su naveli koliko su njihove pojedinačne baterije različito reagovale. Mešutim, istraživači su naveli prilično frapantan podatak koji otkriva da autonomija električnog volila može opasti i za 31% u situacijama u kojima je temperatura premašila 38 stepeni Celzijusa.
Jasno je da je ovde u obrađena najekstremnija i izuzetno retka situacija. U uslovima koji su mnogo učestaliji, recimo pri nekih 27 °C, gubitak dometa električnog automobila s jednom dopunom baterijskog pakovanja jeste skromniji od 3%, dok je on na nivou od 5% pri nešto ređih 32 °C. Istraživači su zaključili da će na autonomiju mnogo više uticati vozački stil ili težina tereta koji se prevozi.
Radoznalci s naučnim pedigreom su zaključili i da rashlađivanje vazduha unutar putničke kabine počinje da proizvodi efekat koji je primetan, tak kada je spoljna temperatura najmanje 29 °C. Dogrevanje putničke kabine, koje se jasno praktikuje tokom zimskih meseci, troši znatno više energije od rashlađivanja vazduha unutar iste, pošto su razlike u spoljnoj i unutrašnjoj temperaturi, u principu, značajnije tokom zime u odnosu na letnje okolnosti.
Kako god, iz istraživačke kompanije su primetili i to da je uzorak na kome su radili relativno mali, pa navode i pretpostavku direktora, Skota Kejsa koji kaže da će većina kilometara biti odvozana tokom jutarnjih sati, onda kada ni temperature nisu tako visoke.
AutoRepublika
(453)
Zlo kada je ‘ladno, zlo kada je vruće. Vazda zlo …
Elektro-auto je ko nedonosce, moze da prezivi samo u inkubatoru! 🙂 Ne hvatam se za struju dok malo ne poraste i sazri!
EV je odlicna stvar, ukoliko se vozi u krugu od 200km. Svakako nam limeni ljubimci provode 10 x vise vremena stacionarni. Kada imaju prostora za punjenje. Naravno, ko ima takvog prostora.
Kada bi bili pristupacni, EV bi pokrili 80% potreba vozaca.
Malo je onih koji prelaze 300 + km dnevno.
Sve je u njihovoj ceni, i mestima za punjenje.
Siguran sam da bi se vrlo brzo rasirila mreza punjaca kad bi bilo potrebe.
Svaka benzinska pumpa bi imala po par komada.
Struje ima svugde, ostaje pitanje cene.
Pitaj malo našeg „operatora prenosnog sistema“ ( EMS ) oko te ideje da na svakom koraku napraviš punjač.
Mi u Srbiji smo zaostali, to je činjenica. I svaka nova ideja je rat sa vetrenjačama u državnom sistemu. Pratim neke vesti oko solarnih panela, ljudi se žale na EPS i njihovu potpunu nefleksibilnost. Jednostavno tako je u državnom sistemu. Ali, to nam je sudbina. Biće i toga, naravno vremenom, kada to bude potpuno normalno u svetu. Davno, pre 20god, sam krenuo da vozim na TNG, bilo je po jedna pumpa na 50-100km, Niš, Kruševac, Paraćin. A pajseri iz NISa, ni da mrdnu da rašire mrežu iako imaju i stanice i distribuciju TNGa. Puno privatnika je vremenom otvorilo pumpe sa… Pročitaj više »
https://youtu.be/_D4m1_Cw9lU
Evo emisija na tu temu
U Srbiji imaš oko 4-5.000 bespravnih/divljih/nelegalnih objekata (individualnih i poslovnih), koju su izgradjeni „u zaštitnom pojasu“ visokonaponskih dalekovoda (pa i onih sa naponom od 400 hiljada Volti ), od čega se dobar deo toga nalazi na veoma opasnoj udaljenosti od najbližih provodnika (daleko manjoj od onih koje kao minimalne propisuju bezbednosni standardi za tu oblast).
To je slika i prilika mentaliteta naših ljudi. U Srbiji je opšti haos sa pitanjem.
I ti bi još da svako gradi punjač za EV, gde stigne ?
Pa oni se mogu i bežično puniti 😜😂🤣
Pa, neki od tih koji su tehnički bili preblizu su se ovih dana (za vreme oluja) tako i „punili“. Samo – „prepunili su se“ u deliću sekunde.
Otkud ti da bi ja ovo
I ti bi još da svako gradi punjač za EV, gde stigne ?
Ja ti kažem samo da se ne može misliti samo o užurbanoj instalaciji punjača širom Srbije, a ne razmišljati o kapacitetu njene mreže, pa i prenosnog sistema. Jer oni teško podnose i sadašnje (vršno) opterećenje.
Niti vidim mogućnost da se o razmišlja o silinim novim punjačima ( i prethodnom širenju mreže, kao preduslovu za to, izgradnjom nove i rekonstrukcijom postojeće), kada još uvek imaš hiljade i hiljade bespravnih objekata širom Srbije koji prave ogromne probleme i sada postojećoj mreži.
Ja lepo rekoh
Biće i toga, naravno vremenom, kada to bude potpuno normalno u svetu.
Ništa ne može preko noći, a tek kod nas. Mi smo ultra spori