Ažuriran Volkswagen T-Cross
Najmanji model široke game Volkswagenovih krosovera je debitovao pre nekih pet godina. Volkswagen T-Cross se nikako ne može nazivati promašajem, a u prilog tome možemo navesti da je 111 hiljada primeraka ovog vozila prodato na evropskom tržištu, i to samo tokom prošle goedine. Međutim, nije uspeo da nadmaši rivale koji se zovu Peugeot 2008, Toyota Yaris Cross, Ford Puma i Renault Captur, jer je njihov prodajni kontingent bio u rasponu od 135 do 141 hiljade jedinica.
Sada će kupci na Starom kontinentu moći da kupuju modernizovani T-Cross, a koliko je taj epitet zaslužan, uprkos skromnijem obimu izmena, saznaćemo u daljem tekstu prezentacije.
Navedene promene su uglavnom stilske prirode, pa imamo posla s novim odbojnicima, naplacima, a proširena je i raspoloživa paleta boja za vozilo. Ukupna dužina je uvećana za 28 milimetara (do 4.135 mm). Sada i osnovni paket opreme podrazumeva farove u tehnologiji LED (umesto dojučerašnjih halogenki) a tu su i svetla za maglu. Među ostalim opcionalima se nalaze i adaptivna matriks svetla za farove. Nose komercijalni naziv IQ.Light.
Oblik zadnjih signalnih grupa nije bio predmet izmena, ali je svetlosna matrica nova, pa poseduje umetak u obliku slova X. Skuplje verzije nude i rasvetu okolo vrata, lampe su ugrađene u kućišta retrovizora. Opcioni nosač na stražnjici je ojačan, pa može da ponese bicikle koji ne prevazilaze po težini 75 kilograma (ranije je limit bio na 55 kg).
U unutrašnjosti su vidiljivi ažuriran centralni greben, bolja plastika za završne slojeve u kabini i proširena rasveta. Više nisu u upotrebi analogne kazaljke, zavisno od nivoa opremljenosti, T-Cross je dobio pravo na virtuelni ekran dijagonale 8 ili 10 inča. Ekran multimedijalnog sistema (od 8 ili 9,2 inča) je sada smešten u zasebnom kućištu, dok je senzor uređaja za klimatizaciju već poznat klijentima. To tvrdimo jer se isti nalazi u drugim modelima kompanije.
Opet, postavka enterijera nije bila predmet promena. Na svim verzijama ovog krosovera se dobija zadnja klupa za tri osobe i ona se može pomerati napred-nazad u rasponu od 14 centimetara. Minimalna zapremina prtljažnika je 385 litara, a ako se drugi red sedišta izmesti maksimalno ka napred, zapremina ostave za prtljag buja do 455 litara. Najviša zapremina se ostvaruje obaranjem naslona zadnje klupe i tada vozač računa na 1.281 litar smeštajnih kapaciteta (za prtljag).
Dodajemo da je unapređen i sistem adaptivnog tempomata. On nosi komercijalnu oznaku Travel Assist.
Evropski T-Cross nije preveden u električne automobil, pa čak ni u lake hibride. Ako pogledamo pobrojane rivale, ovo je ozbiljan hendikep za germanskog predstavnika. Oprema je potpuno ista, jedina novina se tiče uvećanja snage po sredini pozicioniranog pogonskog sklopa. Tako 1.0 TSI sada nudi 115, umesto negdašnjih 110 „konjića“.
Pride, u paleti su i sledeći turbaći: 1.0 TSI (95 KS) i 1.5 TSI (150 KS). Dizela nema, evo već tri godine. Menjačka kutija može biti robotizovana DSG s dvostrukom spojnicom, ili pak ručna. Pogon je zato uvek napred.
Volkswagen T-Cross u Nemačkoj sada košta od 22.450 evra, dok će osveženi SUV najverovatnije biti skuplji. Cenovna politika će biti obznanjena na jesen, dok je početak prodaje viđen u prvom tromesečju 2024. godine.
U planu je i promocija verzija s produženim međuosovinskim rastojanjem, a one će se prodavati pod sledećim nazivima: T-Cross, Tacqua i Taigun. Svi ti modeli će biti provučeni kroz proces analognih ažuriranja.
AutoRepublika
(1115)
Fejslifting je uspeo! Skinuli su nekoliko detalja i auto izgleda svezije!
Od pocetka se pitam koliko ima smisla praviti dva automobila sa tako malom razlikom u dimenzijama: T-Cross 4,110 m, T-Roc 4,236 m?
Nemaju istu platformu, pogonske i dinamičke karakteristike, pa samim tim nemaju ni iste kupce…
Sličan princip već godinama njeguje Suzuki i prolazi mu, mada su Vitara i S-Cross pogonski puno bliži jedno drugom nego navedeni Volkswageni…
Bas taj primer htedoh da dam.
Koga interesuje kakva je platforma? O tome nemaju ljudi pojma! Moj stav je: ako se prave dva automobila onda treba da budu dovoljno distancirani da zahvate dva razlicita segmenta trzista. U slucaju T-Roc/T-Cross jedinu pravu razliku cini izbor motora.
Slažem se da mnogi kupci ne ulaze u „dubinu“ kada je riječ o tehničkim karakteristikama pojedinačnih modela. Za ovo poređenje bitno je što T Cross nema dizela, a T-Roc ih ima, jer ima „Golf“ platformu koja može da ih nosi… T-Roc je po svemu prestižniji model, jer ga možete dobiti i kao kabriolet ili kao R model sa 300 KS. Ima i 4Motion u ponudi… Kupci to itekako vide. Ništa manje bitna činjenica da se T-Roc proizvodi u Njemačkoj, a T-Cross u Španiji. Od redizajna T-Roca ta činjenica se još više osjeti jer je plastika instrument panela mekana… Osjetna razlika… Pročitaj više »
T-Cross je na bazi Pola. Razlika izmedju Golfa i Pola je mnogo upadljivija: po dimenzijama, po pogonu i po mnogo cemu drugom. To su dva automobila gradjena za dva razlicita segmenta – to sam zeleo da naglasim. Ova dva modela suvise su blizu i po ceni: T-cross pocinje sa 22.500 a T-Roc sa 25.800 evra (nemacko trziste).
Mada nisam neki fan „VW dizajna“, meni je ovo odavno vrlo simpatičan SUV B segmenta. Više mi se dopadao u enterijeru ranije, na početku, dok je u varijanti bolje opreme imao auto klimu sa klasičnim komandama, nego ovo taktilno, a sa „taktilnim klizačima“ što preferira VW. Oduševio me komforom zadnje klupe i moj je utisak bio da je pozadi veći Headroom u T-Cross-a, nego u T-Roc-u, što je apsurd. Ali, probao sam u salonu par puta naizmenično jedan i drugi, i to je tako. A VW grupi ti apsurdi sa dimenzijama i inače nisu strani, pa im zato i kraća… Pročitaj više »
U praksi sa TSI motorima pet brzina nema manjke kakve je recimo imao Opel sa petobrzincima…
Ovaj 1.0 TSI u Crossu može od 40 do 120 km/h da se vozi u trećoj i da to ne para uši, tako da je taj mjenjač u praksi sasvim optimalan za automobil čija najveća brzina je 180 km/h…
Ako ćemo po tome kako je „u praksi“, ja sam sa TSI 95 sa 5MT prešao više desetina hiljada km i za mene, to (TSI 95 + 5MT ) je jako rdjava kombinacija. Blago rečeno. To je moj utisak i moje mišljenje.
Mogao bih opet do sutra o tome, zašto mislim da je to jako loše, već sam ja dosta pisao o tome, ali, ne bih opet da ovde zbog toga navlačim gnev jedne osobe …
A slušaj 1.0 TSI sa 95 KS ima petobrzinski mjenjač, ali 1.0 TSI sa 110 KS ima šestobrzinski i DSG7.
Znači nije da nema alternative.
To sad što smatraš da i u baznoj verziji treba da imaš šest brzina je više stvar pojedinačnog stava nego realne potrebe ili ograničavanja kupca.
Znači izbor postoji, a ako neko neće da se „muči“ s pet bira ovaj od 110 KS pa dobije adekvatnu snagu motora i adekvatan mjenjač za vožnju po autoputu…
„To sad što smatraš da i u baznoj verziji treba da imaš šest brzina je više stvar pojedinačnog stava nego realne potrebe ili ograničavanja kupca“ Pa, ako je tako „jednako dobar“ i „dovoljan“ 5MT, zašto DSG ima 7 stepeni ? Ili, zašto TSI 110 ne uparuju sa 5MT ? On je „dobar“, zar ne? Dam ti ja TSI 95 5MT pa da vidim kako ćeš sa njim da se u BG u javnoj garaži penješ izmedju onih polunivoa 😂 Da bi u petom stepenu prenosa postigli izuzetno niske obrtaje na auto putu, oni su uz taj menjač stavili izuzetno dug… Pročitaj više »
Iskustva nam se razlikuju s ovim mjenjačem samo i isključivo iz razloga što elektronska podešavanja menadžmenta motora nisu ista u Škodi, Seatu, VW i Audiju… Siguran sam u ono što pričam, a istovremeno vjerujem da je tvoje iskustvo onakvo kakvim ga navodiš, a sve jer je elektronsko podešavanje Škode i T-Crossa, odnosno Pola koje sam vozio potpuno drugačije. Pošto nisam snimao moju vožnju evo nađoh zgodan primjer na internetu. Pogledaj i sam se uvjeri s kolikim brzinskim rasponom petobrzinski mjenjač funkcioniše u Polu. Fabija je vjerovatno u crvenom u trećoj na 120, ali Polo i T-Cross nisu…. Na 01:25 vozač… Pročitaj više »
1. Zašto insistiranje na VW grupi kao da drugi proizvodjači nemaju petobrzince u najslabijim varijantama vozila B segmenta? 2. Odogovor na pitanje zašto petobrzinski menjač u kombinaciji sa najslabilim motorom i skoro uvek najslabijim paketom opreme se krije u odgovoru na pitanje ko te aute zapravo kupuje, tj. koje su ciljne grupe. A to su generalno: 1. bakice i dekice sa preko 70 godina kojima pet ili šest brzina ne pravi apsolutno nikakvu razliku osim što je možda petobrzinac poželjniji jer se manje šalta mada teško da će i šestobrzinac da ubace ikada u šestu. 2. Velike rent-a-car agencije tipa… Pročitaj više »
„Zašto insistiranje na VW grupi … Odogovor na pitanje zašto petobrzinski menjač u kombinaciji sa najslabilim motorom i skoro uvek najslabijim paketom opreme …“ Škoda je deo VW grupe, zar ne? Kod Škode je Style najviši paket opreme, zar ne? Kod Fabije i Scale imaš u Style opremi i 5MT uz TSI 95. Audi je premium, zar ne? Nisu to kola „za sirotinju“? Da li u aktuelnoj generaciji modela A1, čak i za 2023. godinu postoji i verzija TFSI 25, uparena sa 5MT ? I nemam ja ništa protiv VW grupe, ali, svakako je za pohvalu što su Reno, Pežo… Pročitaj više »
Da li zaista zamišljaš da ciljnu grupu Fabije TSI 95, Tipa 1.0 a pogotovo Audija A1 TFSI 25 zanima da li je baznjak atmosferski ili sa turbinom ili uopšte šta ta reč predstavlja? Ne da ih ne interesuje nego ne bi znali šta je čak ni da ih lupiš po glavi sa njime. Još jednom ću ponoviti: to su vozila za one kojima ništa što si gore naveo pa i to da li njihovi menjači imaju 5, 6 ili 15 brzina ne predstavlja apsolutno nikakvu stavku. Ko god pokazuje bilo kakav vid interesovanja za takve stvari pri kupovini će reći… Pročitaj više »
Hvala za pojašnjenje.
A, ako ništa drugo, eto, Audi kao premium brend, može da se pohvali i petostepenim menjačem kao tom zaista jedinstvenom ponudom u svetu premiuma.
Ipak, velika je stvar biti u prilici kupcima u Srbiji ponuditi i takav premium, lišen rizika od kvara šestog stepena prenosa koga i nema, a po veoma konkurentnoj ceni osnovne verzije od samo 26.612 € (bez opcionala).
A sve u vreme kada jedan BMW 116i u Srbiji ima cenu osnovne verzije od 25.830,00 €.
Ne kažu džaba: „Manje je uvek više“.
A1 može da kupi samo neko ko baš nema pojma o autima a ima para za bacanje. Njihovim kupcima bih nudio menjač sa 4 brzine jer bi se i tada prodavao.
Baš je simpatičan u ovoj žutoj boji. Ali je vrlo skup u odnosu na konkurenciju, to mu je zapravo i jedan od ređih mana.