Ford je podneo patentnu aplikaciju za rezervnu bateriju na krovu
Postoje dve stvari za koje se zna da su istinite o tržištu električnih vozila: proizvođači automobila žele da promovišu usvajanje električnih vozila, a potrošači su zabrinuti za domet.
Sada, kako je prvi izvestio Electrek, Ford je podneo zahtev za inovativni patent za rezervni paket baterija koji može da se smesti na krov vozila. Ovaj patent izgleda kao nov način za rešavanje zabrinutosti oko dometa i zabrinutosti oko punjenja koje ljudi često povezuju sa električnim vozilima, posebno na dužim putovanjima. Jedan predlog u patentnoj prijavi je da se ovi paketi baterija mogu „iznajmiti ili uzeti preko lizinga pre, na primer, silaska s asfalta i odlaska u planinu“.
Patent opisuje mehanizam dizajniran da obezbedi dodatnu snagu i domet električnim vozilima kada se primarna baterija isprazni. To je modularni sistem koji treba da bude kompatibilan sa različitim modelima EV i, barem prema opisu, jednostavan za održavanje i nadogradnju. Jedinice su složene kako bi se obezbedio najveći kapacitet.
Osim činjenice da se baterija postavljena na krov nalazi na vrhu vozila na ovim crtežima, zanimljivo je da vozilo koje se koristi liči na Ford Bronco. Pitanje je da li je ovo nagoveštaj da će uskoro doći električna verzija Fordovog terenca.
Takođe se postavlja pitanje kako Ford planira da ojača krov da bi izdržao težinu. I kako se baterija postavlja gore (i opet dole)? Težina baterija može da se kreće i do nekoliko stotina kilograma.
U prijavi za patent se objašnjava da se baterija može ukloniti, što nas navodi da verujemo da ovaj krovni paket neće imati kapacitet velikih paketa koje proizvođači automobila koriste za napajanje svojih električnih vozila. Ovo bi trebalo da obezbedi da je pakovanje teško stotinak kilograma što je masa koju većina krovnih nosača može da izdrži. Na primer, originalna Priusova baterija za model plug-in od 4,4 kWh težila je oko 80 kg.
To ne znači da će biti lako podići bateriju na krov EV-a ili PHEV-a. Svako ko je ikada koristio krovni nosač tereta može reći da je verovatno potrebna još jedna osoba za podizanje tereta.
Pod pretpostavkom da je naša pretpostavka tačna, onda mislimo da će potencijalni proizvod na koji ovaj patent nagoveštava služiti ekvivalentnoj svrsi dodatnog rezervoara automobila na benzin/dizel. Međutim, s obzirom na dodatnu težinu i negativne efekte na aerodinamiku koje će dodatni paket imati na EV, moguće je da ovaj koncept zapravo pogoršava domet EV-a, posebno pri brzini na autoputu.
Međutim, pri nižim brzinama, kao što je u terenskim okruženjima, ova baterija postavljena na krov može ponuditi samo malo dodatnog „soka“ potrebnog za povratak. Dodavanje seta solarnih panela moglo bi učiniti ovaj koncept još boljim, jer bi omogućili da se i krovni paket polako dopuni.
Čini se evidentnim da ovaj izum neće biti realan u bliskoj budućnosti. Mora da bude čuvar mesta za buduće vreme kada Ford bude imao pravo električno terensko vozilo sa kojim će ga koristiti i, što je još važnije, kada tehnologija baterija bude dovoljno napredovala da težina više nije problem.
AutoRepublika
(1250)
Neverovatan patent?! Sta se dogadja u krivini sa ovako velikim teretom na krovu? Ford ce morati da ugradi elektronsku kontrolu brzine u krivini da se vozilo ne bi prevrnulo! 🙂 Yankee, vreme je da se odreknes Forda! Komentar u vezi sledece informacije: „proizvođači automobila žele da promovišu usvajanje električnih vozila, a potrošači su zabrinuti za domet.“ Moj utisak je da sa e-vozilima bas niko nije srecan – proizvodjaci se zale na nedostatak sirovina, na visoku cenu proizvodnje, na neizvesnu buducnost, na kinesku konkurenciju, itd. Proizvodjaci se nalaze u paradoksalnoj situaciji – s jedne strane kukaju zbog nabrojanih teskoca a s… Pročitaj više »
Pa sta ce se desiti, ima da se izvrne od te tezine, i onda imas problem sa dve baterije koje mogu da se potencijalno zapale, jedna odozdo, jedna odozgo. Meni stvarno nije jasno sta se ovde vise desava sa ovom pricom o elektricnim vozilima, ko to gura uopste?
Ne moze da napreduje, trenutno smo an vrhuncu tehnologije sto se tice baterija, to je sto je.
Ja imam jos brilijantniju ideju da se kace prikolice koje ce imati ugradjene baterije i koje ce zatim da napajaju vozilo ili jos bolje da se umesto baterija na te prikolice ugradjuje dizel agregat koji bi napajao elektricni automobil.
Neki su pravili i prikolicu sa pogonom, faktički gura auto…
Ih, kad sam ja izmislio ovo rješenje, ima 10 godina …
Ali mislim da je bolje da se stavi benzinski ekstender gore, laganiji je, možeš da ga dosipaš, više energije poneseš. A na struju voziš većinu vremena a „Tulu“ iznajmiš kad ideš na more, skijanje i sl..