Renault: Vozila narednih naraštaja će biti sposobna da se prilagođavaju vozaču
Šef Renaulta i predsednik Evropske asocijacije proizvođača automobila (European Automobile Manufacturers’ Association – ACEA) Luka de Meo je govorio u Parizu na otvaranju manifestacije nazvane Vivatec. Tom prilikom je izneo veoma interesantna zapažanja i prognoze, pa je tako među najupečatljivijim tvrdnjama ona koja se tiče navoda da će automobili budućih generacija biti pametni i sposobni da uče tokom eksploatacije. Pride, de Meo je kazao i da će u vrednosti budućih automobila, tehnološka rešenja učestvovati s oko 40%.
Automobil postaje sprava nalik pametnom telefonu? Ovo je na neki način već stara vest, znajući da „će glavne novine budućih vozila biti one koje dolaze sa softverom, poluprovodnicima i veštačkom inteligencijom.“ Za Renaultovog šefa, za Luku de Mea „to su oblasti koje će menjati kupčevo iskustvo s vozilom i prateće zadovoljstvo istim“. Čovek nije morao da koristi izraze tima „mašinsko učenje, veštačka inteligencija i digitalni blizanac“ a kako bi publici objasnio ono što želi da naglasi. Jasno je naznačio da će „mašine postati podložne evolutivnim promenama, inteligentne i da će biti povezane u globalnu mrežu i sa sposobnošću da uče.“
„Glavna stvar, posmatrano iz ugla iz kog kupac analizara, ta što će sva ugrađena tehnologija, elektronika i softver, do 2030. godine činiti oko 40% vrednosti novog automobila,“ reče on. „Vozila već danas sadrže više od stotinu miliona kodova, odnosno više nego što ih imaju avioni, a taj broj nastavlja da raste.“
De Meo je govorio i o stanju industrije u Evropi, navodeći da bi bilo neophodno formulisati jaku automobilsku strategiju u toj privrednoj grani, sve kako bi se povratio primat koji su preuzeli kineski proizvođači i kompanija Tesla.
„Mislim da u tehničkom smislu govoreći, sve može odraditi u Evropi i ne vidim ograničenja u našim inženjerskim sposobnostima,“ pojasnio je De Meo. „Ali, načisto smo s tim da moramo obezbeditit prisustvo u celoj paleti segmenata, kao što su na primer elektronske komponente i lanac vrednosti električnih automobila.“
De Meo je nastavio: „Trenutno je više izvora sredstava koja mogu biti usmerena na ovu stranu. Recimo takozvani Zeleni pakt, ali s druge strane, u Evropi postoji tendencija da se propisi pretrpavaju raznim odredbama. Potrebno nam je nešto što će premostiti probleme, a to bi mogla biti privredna strategija. Mi u svetu automboilske industrije tražimo da imamo pravo glasa u postupku definisanja pravila ove igre.“
De Meo shvata da je u pitanju dugoročni proces, ali onaj koji kreće sada. A upravo je strategija ta koju on oseća kao mogućnost datu proizvođima automobila da utiču na budućnost ovog sektora.
„Ali, strategija se primenjuje tokom godina, a mi tražimo samo da se s nama sedne za isti sto,“ naveo je on. „Mi smo oni koji stvaru, oni koji ulažu novac. I to pričam o 250 milijardi evra ulaganja u elektrifikaciju u budućih šest, sedam godina.“
U prilog onome što je na Vivatechu izgovorio De Meo, Renault je predstavio koncept prepun tehnoloških rešenja, a koji je nazvan Human First Vision.
AutoRepublika
(276)
Bude li zaista išlo u pravcu o kome ovi govore, mislim da ću ako zaista dodje to vreme, da se prebacim trajno na običan/klasičan bicikl, a do kraja moje vozačke karijere.
Hvala njima lepo za ovo što nama „nude“, ali, ja sam „mator konj“ i „nisam zainteresovan“.
Ja sam se opredelio za hibrid.Nekad bicikl,nekad auto.