Nadležne službe azijskog proizvođača automobila po imenu Toyota Motor Corp su ranije jutros objavile da su podaci o 2,15 miliona vozila ostali javno dostupni u Japanu, i to skoro u decenijskom periodu koji je započet u novembru 2013. godine, a koji je okončan sredinom prošlog meseca.
Podaci su ostali javni zahvaljujući problematičnoj postavki u okruženju spoljnog servera (takozvanog klauda), pa je bilo moguće da neželjeni korisnici saznaju podatke o lokacijama u kojima se vozilo nalazilo, identifikacione podatke spravica korišćenih u automobilima. Srećom, nisu dostupni nikakvi izveštaji u kojima bi se navodilo da je dolazilo do zloupotreba podataka, kazali su u kompaniji.
Ovim problemom su pogođeni klijenti kompanije koji su se opredelili za korišćenje mrežnih usluga kompanije T-Connect, i to počev od 2012. godine, do 17. aprila ove godine. Podatke o ovome je pružila sama Toyota, ujedno se izvinjavajući zbog toga što je uzrokovala problem. Iste sreće su bili i korisnici G-Linka, kao kompanije koja je pružala usluge sličnog tipa, samo vlasnicima premijum brenda Lexusa. Obezbeđivali su podršku tim ljudima u hitnim situacijama.
Toyota je navela da je već preduzela korake da spreči potencijalne neželjene i neovlašćene korisnike podataka. Istovremeno, pokrenuta je istraga u pogledu funkcionisanja informacionog okruženja koje je bilo pogođeno problemom. Tu priču vodi odeljenje Toyota Connected Corp.
AutoRepublika
(174)
Toliko i o sigurnosti aplikacije „My Toyota“ 😊 Sada „lopovi“ do sitnih creva znaju i svaku rutu kojom sam se kretao prethodnih 13.066 km, pa i svaku tačnu lokaciju gde sam jače „dao gas“ ili gde sam imao „jako kočenje“ …
Gotov sam …
Jako kocenje:
https://youtu.be/auLseKQSaFk?t=1185
Nasmeja me 😊
😂🤣😂👏👏👏
Hoće da pršte tužbe zbog ovoga…
Takvih „curenja“ ce biti svevise i vise.