Vozačice drame jer su se Korejci konačno setili principa ravnopravnosti polova
Onaj ko bi recimo u nekoj zamišljenoj igrici zaspao tokom osamdesetih godina prošlog veka, budeći se u ovoj deceniji, zasigurno ne bi mogao da pojmi šta se to sa čovečanstvom u međuvremenu zbilo. Istina, nekada su manjine tretirane srazmerno brojnosti i bilo je humano to blago modifikovati, ali ovo što se događa (do) danas prerasta u parodiju. Ako je suditi po svežim vestima s dalekog istoka Azije, stvari kreću da se menjaju na bolje, odnosno da se vraćaju u okvire zdravog rasuđivanja.
Naime, vlasti južnokorejske prestonice Seula posle četrnaest godina u primeni ukidaju parking mesta rezervisana za dame. Bila su zamišljena kao oaze spokoja za pripadnice (uglavnom) lepšeg i slabijeg pola, s proširenom ponudom površine za parking i locirane u neposrednoj blizini anticipirane destinacije vozača (na primer pored ulaza u zgradu tržnog centra i slično). Umesto za žene, ubuduće će se na ta mesta prioritetno parkirati porodice.
Vest je preneo britanski BBC, koji je naveo i da se s preinačavanjem parking površina kreće tokom sledećeg meseca. Ista vlast koja je „ženska“ parking mesta uvela, sada ih ukida pod pritiskom sve glasnijih kritika kako je pređašnja odluka sušta suprotnost u odnosu na princip polne ravnopravnosti, što je više nego očigledno.
Mnoge osobe, ne nužno muškog pola, shvataju da su se žene tokom poslednjih decenija polakomile, ne na ravnopravnost, već na pozitivnu diskriminaciju, i sada im ovo teško pada.
Čong Unčung (55) kaže da je radosno koristila ponuđena parking mesta kad god je mogla. „Osećam se bezbednije na njima,“ napomenula je, dodajući da ne misli da je mnogo opasnih ljudi u okolini ženskih parking mesta. “Kada uđem u vozilo, uvek se zaključa,” kazala je ona, dok je njena 27-godišnja ćerka kazala da joj je žao jer sada majka pati, pošto je „ženama oduzeto nešto što im je ulivalo veliku sigurnost“, a pride „i nije bila velika žrtva za muškarce jer je takvih mesta bio mali broj“.
Inače, propisi u Seulu su zahtevali da na svim parking površinama s više od 30 mesta za parkiranje automobila, najmanje 10% od istih budu namenjeni ženama, što će reći da je od 16.640 javnih parking mesta, njih 2.000 bilo rezervisano za „ravnopravni pol“.
Najsvežiju odluku vlasti žene tumače kao promociju „kulture anti-feminizma“, što bi valjda trebalo da bude pohvalno, imajući u vidu da feminizam ne propagira ravnopravnost, već dominaciju žena. Pored toga, vlasti Južne Koreje su ukinule pojam „rodne ravnopravnosti“ iz školskih udžbenika a uskoro će biti ukinuto i Ministarstvo polne jednakosti.
Prva dama Asocijacija žena Koreje je razočarana ukidanjem ženskih parking mesta, ridajući nad „težnjom vlade da uvodi nazadne politike koje su uperene protiv feminizma.“ Muškarci opet smatraju da je ostavljanje veće površine ženama za parking uvredljivo za njih, a i da ženama neće pasti kruna s glave ako parkiraju na isti način kao onaj drugi, takođe ravnopravan pol.
AutoRepublika
(597)
Da nešto pametno vidiš i u toj Koreji kada već ne znaju auto napraviti…
Nije mi jasno kako se koristi to žensko parking mjesto…
Da li žena mora biti vozač ili mora biti žensko u automobilu?
Da li aito ima pol? Ako ga recimo doveze žena na parking, a muž ga preuzme, da li je to prekršaj?
Da li je Renault privolegovan s obzirom n aoblik njegovog znaka? 😂🤣😂
Ahahahah. Nema veze, samo nek je protiv razuma 🙂 Ceo svet je postao Evrovizija. Jebote, jedno je imati razumevanja i poštovati razlike, ali drugo je nametati alternativu kao glavni izbor 🙂
Ili da li brend i ime automobila moraju biti ženskoga roda?😁
U italiji je uvijek ženskog roda. Recimo La Ferrari (ovo La je određeni član ženskog roda) ili La Fiat Punto, zato što je generalni naziv „auto“ kod njih ženskog roda pa onda bilo koji tip, marka, model je uvijek ženskog roda.
Pu, ‘bem ti auto 😂🤣
🫣
Ako je italijanski auto zenskog roda onda je jasno zasto se tako lako kvari. 🙂
😂🤣
Tange-frange brate😁…
Da, „ravnopravnost polova“ je jedno, a ovo sa „ženskim parking mestima“ je nešto sasvim drugo. Krajnje promašeno (da se izrazim politički korektno).
Treba to gledati s pozitivnije strane… Od kako su to uveli, bilo je manje oštećenja na automobilima parkiranim na „muškom“ dijelu parkinga 😂🤣😂
Nema garancija da je bilo tako …
Mislim da je ovo pogresna odluka jer je nasilje nad zenama svakodnevno prisutno. U Nemackoj ne prodje dan a da ne stigne vest kako je neka zena nestala ili ubijena! Ovi zlocini se vec odavno ne dogadjaju na parkinzima jer su opremljeni kamerama, vec na periferiji naselja i u poznim vecernjim casovima. Sto se velicine parking mesta tice …. 🙂