Zamenik izvršnog i komercijalni direktor Volvoa, Bjorn Anval je dao intervju kolegama iz australijskog automobilskog magazina po imenu CarExpert, i tokom te seanse je izneo više zanimljivih teza, a pride je osmislio i novi termin koji na engleskom glasi „Brainlifts“ a što bi se moglo prevesti kao „osvežavanje mozga“, ili kao „antiejdžing moždanih vijuga“ ili… Jasno vam je verujemo!
Restilizacija modela je tokom prethodnih decenija bila uobičajena i veoma efikasan način za oživljavanje interesovanja kupaca za modelima koji su se približili sredini životnog cilusa. Kao takva je podrazumevala manje ili više primetne stilske promene i ponekad ozbiljnije modifikacije u oblasti mehanika.
Međutim danas, uz par izuzetaka (tipa zahvata podmađivanja BMW-a X7), ažuriranje modela postaje sve manje upadljivo po obimu i dubini promena, a pride je i proizvođač najčešće nevoljan da uloži ozbiljnije sume novca u ovu intervenciju, kako bi ograničene raspoložive fondove preusmerio u razvoj i konstrukciju vozila iz segmenta električnih. S druge strane, potpuno je jasno da budućnost neće biti obeležena isključivo prelaskom na električni pogon, već i brzinom razvoja kompjuterskih programa.
Upravo o tome je pričao Anval. Zamenik izvršnog direktora skandinavske marke zastupa tezu da će ažuriranje i osavremenjavanje softvera biti značajnije od novih stilskih vragolija.
„Verujem da će kupci više vajde videti od kompjuterskih programa u automobilu nego od automobilskog hardvera.“ U tom duhu se može reći i da Volvo teži da uspostavi „pravi softver i adekvatnu veštačku inteligenciju automobila.“
Brend koji je u sastavu kineskog holdinga Geely predviđa će i kupcima više značiti nov softver od novih stilskih detalja na vozilu. To naravno ne znači nužno da će Volvo u potpunosti zapustiti dizajn vozila i ažuriranja koja stižu s vremena na vreme, jer „ljudi vole da menjaju stvari na redovnim osnovama, kao i košulje na primer.” Međutim, prioritet će svakako postati modernizacija softvera automobila, i to ne u tako dalekoj budućnosti.
Anval se u razgovoru osvrnuo i na temu pretplatničkih odnosa i kako Volvo misli da uveća prihode po tom osnovu. Kompanija nema namere da „guli kožu s leža kupaca, barem ne za sićušne iznose.“ Zna se da je Volvo luksuzna marka pa se od nje i očekuje da kupac dobije pristojno opremljena vozila. Ali, svakako da će neke opcije biti ponuđene kroz pretplatu, a tipačan primer je budući sistem autonomne vožnje.
Proces elektrifikacije je lepo uklopljen s naprednim softverom i Volvo želi da zaradi na rastućem značaju oba trenda. Šveđani su bili među prvima u automobilskoj industriji koji su objavili da se odriču dizela, pa onda i motora s unutrašnjim sagorevanjem generalno, obećavajući potpuno električnu paletu do 2030. godine.
Pretplatnički odnos nije planiran samo za pojedine stavke i sisteme na vozilu, već i za same automobile, pa će u tom smislu debitovati i model EX30, i to već u junu, kada će postati moguće iznajmiti ga na najmanje tri meseca. Kako je rekao izvršni direktor Volvoa, Džim Rovan, mali elektromobil kompanije će nuditi „pristojnu autonomiju“ i pomoći će brendu da privuče mlađe kupce koji su zainteresovani za pristupačniji luksuz. On će stići da popuni poziciju u gami koja je ispod modela XC40 Recharge.
AutoRepublika
(349)
Predlažem da se ograniče samo na restituciju cjenovnika… 😜
Restilizaciju…
Ubi me ovaj telefon, piše šta on hoće…
„Ovcu možeš više puta šišati, a samo jednom zaklati“
Toga se drže proizvodjači. Samo što se ovce sve češće šišaju i na sve kraće