Moramo da priznamo da je model Volkswagen ID. Buzz pravo osveženje u moru bezličnih električnih krosovera. Navikli smo da vidimo čuveni „copy/paste“ stil, gde je teško reći ko je ko, pa barem po tom pitanju, ovaj nemački kombi dobija dosta pohvala. To i nije iznenađenje kada znamo da mu je inspiracija bio legendarni Type 2 ili kako je u narodu poznatiji pod nadimcima Bus, Microbus i Bulli.
Možda nije baš retro koliko je mogao da bude, ali kao što smo rekli, barem izgleda zanimljivije nego većina konkurenata pa ćemo mu dati dobru ocenu.
ID. Buzz se nudi samo kao putnički kombi, dok bi onaj za komercijalne svrhe trebalo da debituje nešto kasnije. Nudi se samo sa motorom snage 81 kWh koji razvija 201 konjsku snagu, a u stanju je da pređe 480 kilometara s jednim punjenjem baterije.
Volkswagen se nadao isporučiti petnaest hiljada primeraka u 2022. godini, ali kao što ćemo videti u nastavku priče, nije bio ni blizu da ispuni zacrtani cilj. Ruku na srce, moramo reći da je proizvodnja započela tek u junu, a da su prvi primerci pronašli kupce u novembru zbog nedostatka kompjuterskih čipova.
Kada radna godina bude okončana, tek 10.800 ID. primeraka Buzza će se ispostaviti da je sišlo s proizvodne trake, od čega je svega polovina završila u rukama mušterija. Nemački proizvođač vozila kaže da još uvek ima oko deset hiljada narudžbi i da je cilj zadovoljiti takve kupce pre nego što proizvodnja bude nastavljena. Volkswagen očekuje da će nakon ove godine sa pokretnih traka silaziti oko 130 hiljada vozila na godišnjem nivou.
Komercijalna divizija ove firme se inače mogla pohvaliti brojkom od 328.600 isporučenih vozila u 2022. godini ili za 8,6% manje u poređenju sa istim periodom godinu dana ranije. Predvodio ih je kombi T7 i činio je oko polovinu svih prodatih vozila divizije VWCV (Volkswagen Commercial Vehicles).
Putnička verzija T7 se proizvodi na Volkswagenovoj platformi MQB, ali ona za komercijalne svrhe će biti razvijena od strane Forda zajedno sa blizancem Fordom Transitom Customom. Oba modela će se zajedno proizvoditi u Turskoj i trebalo bi da debituju ove godine. Američki proizvođač će spremiti i novi pikap kamionet Volkswagen Amarok na bazi svog modela Ranger. Spomenućemo da je prodaja Amaroka u 2022. godini iznosila 39.800 vozila. Pored spomenutog modela T7, uspešnu godinu je imao i Caddy (80.700) kao i veliki kombi Crafter (59.400).
Brojke pokazuju da kupci komercijalnih vozila još uvek prefiriraju proverene dizele umesto moderne tehnologije na struju. Na Volkswagenu je da nas ubedi da su vremena dizela prošla i da je ID. Buzz budućnost…
AutoRepublika
(403)
Da, naravno da komercijalni kupci pretežno biraju dizele. Vreme je novac, a nemaju svi oni, zavisno od prirode delatnosti, vremena potrebnog za punjenje EV-a ili potragu za slobodnim punjačima.
Baš obratno, oni imaju vrijeme i punjače da ih pune preko noći, i imaju dovoljno kilometara dnevno da im se isplati razlika u cijeni goriva, ali ono što nemaju – nemaju namjeru da duplo plate strujaša u odnosu na dizelaša a to ruši kompletnu kalkulaciju 😉
Ja se pitam ko i kupi vw komercijalna vozila kedi, krafter…..bezobrazno su skupi u odnosu na neki ford citroen fiat itd.
Divan auto za ove što vole isti pol u svakom drugom slučaju ljudi okreću glavu od njega.