Test baterija električnih automobila privlači dva velika automobilska brenda i osiguravajuće kuće
Najskuplja komponenta električnih automobila je baterija. Zamena može predstavljati veliki problem za džep vlasnika, posebno kada je prekoračena zvanična garancija proizvođača. Ogromna većina nudi maksimalno između osam i deset godina ili kilometražu u rasponu od 160.000 do 200.000 kilometara.
Neki brendovi garantuju da će baterija zadržati više od 70 % kapaciteta u dobi od osam godina i da će se zameniti besplatno ako se pokaže da je količina energije koja se može skladištiti manja od ovog procenta. Proizvođači električnih automobila i baterija, priznali su da ne mogu tačno znati degradaciju baterije jer nemaju pristup kada napuste svoje pogone.
Ali postoji odlučujući problem u visokoj ceni baterija koji nije toliko poznat. A to je da to nije samo direktna posledica visoke cene sirovina za baterije. U stvarnosti, proizvođači dodaju dodatak koji procenjuju za troškove nastale ako se moraju suočiti sa zahtevom za aktivaciju garancije za bateriju u lošem stanju i popravke koje treba da se izvrše.
Twaice, nemački startap koji je prošlog proleća uveo novu metodu merenja zdravlja baterije, otkrio je kako funkcioniše učenje o zdravlju baterije i predviđanje koliko će ona zapravo trajati. Sistem je zasnovan na veštačkoj inteligenciji i statističkim modelima koji simuliraju ponašanje baterije kroz termički i električni stres tokom mnogih ciklusa punjenja u stvarnoj svakodnevnoj upotrebi, takođe upoređujući podatke dobijene tokom procesa starenja kojem su baterije podvrgnute.
Kompanija je otkrila da su Mercedes i Audi već dva njena najvažnija klijenta. To je važan napredak, ali to dodaje još jednu ključnu grupu učesnika u ovoj igri, i oni su još zainteresovaniji od samih proizvođača. U pitanju su osiguravajuće kuće, koje „lude“ da iz prve ruke znaju u kakvom su stanju baterije električnih automobila zbog osiguranja vozila, od čega će i zavisiti godišnja premija.
AutoRepublika
(287)
Baterija vec ima dovoljno problema: tezina, kapacitet, punjenje, cena, reciklaza, i sada najnovije, potpuna neizvesnost o veku trajanja. 🙁
Daleko je to od najnovijeg. Stanje baterija nakon određenog vremena mnogo zavisi od temperature radne okoline (i previše vruće i previše hladno je štetno), brzine punjenja, struje punjenja i vremena provedenog u ekstremima (maksimalno puna/maksimalno prazna). Evo ja živ nisam da vidim kako će da naprave neki softver (pa i vrhunski AI) koji će sve to realno da ukalkuliše. „Proizvođači električnih automobila i baterija, priznali su da ne mogu tačno znati degradaciju baterije jer nemaju pristup kada napuste svoje pogone.“- ono što ja govorim. Kako recimo dva motora u rukama dva različita vlasnika sa različitim stilom vožnje i održavanja mogu… Pročitaj više »
Baterija el bicikla, na koliko napunjenosti treba „da zimuje“, u kom rasponu ?
Štetno je ako sam je ostavio potpuno punu?
ono što se davno raspitah za korišćenje e bajka je
bateriju puniti u opsegu od 20-80%, čime se njen broj punjenja ( životni vek ) praktično utrostruči, od korišćenja / punjenja 0-100%
ukoliko se ne koristi duže vreme, ( mesec dana ili više ) što je u tvom slučaju skoro nemoguće 😉 postaviti neki mali potrošač, neku sijalicu, da polako crpi bateriju, pa dopuniti povremeno.
Ja električni bajs ne vozim ( sin ga je „tražio“, „dobio“ i od njega „odustao“ ) i baš sam ga jutros namerno malo poterao, jer nije vožen sigurno preko mesec dana ( kad sam ga ja takodje vozio, samo „higijene radi“ ).
Bitno je i da pred sezonu je ostaviš duže na punjaču da se ćelije izbalansiraju.
Njoj ne smeta da „stoji“ u potpunosti napunjena I povremeno punjenje do 100% ništa ne može da pokvari naravno. Ali litijumska baterija kao što reče Mile „ne voli“ da se konstantno puni onih zadnjih 80-100%, to prouzrokuje ubrzano starenje i smanjenje ukupnog broja punjenja kao i smanjenje njenog kapaciteta. Isto važi i za pad ispod 20%. U prevodu drži je što češće u opsegu 20-80% i sve super. Ono što je Mile pogrešio je to da je treba prazniti dugo malom strujom. To je baš loše-pražnjenja malom strujom (tipa led dioda) na duže vreme ubijaju baterije. Zašto recimo sijalica ostavljena… Pročitaj više »
Hvala
ja preneo što sam pročitao, nisam iz te sfere, ali svakako Hvala na info
nego kako napraviti to naglo crpljenje baterije, povremeno, ako se ne koristi, kako je opteretiti
Ne zezaj S Mile, nisam mislio ništa loše nego krajnje drugarski i dobronamerno odgovorih čisto da znaš da ono nije baš najbolja ideja, to je sve 🙂 Ne radi se tu o naglom pražnjenju i to je opet neki ekstrem, već više o pražnjenju nekom malo većom strujom od te LED sijalice. Na primer-iako nisam siguran koji je kapacitet te baterije pa predloge uzmi sa malom rezervom-obzirom na doba godine ako imaš onaj električni ražanj može to. Ili ako treba kući da pretočiš nekih dva-tri bureta vina pa uzmeš lepo električnu pumpu napojiš sa njim (naravno treba da pumpa može… Pročitaj više »
Zaista nisam mislio ništa loše, niti se zezao. I ja kao moron, sam željan znanja. Trenutno imam jedan auto akumulator, van auta, i znam da če bitno manje trajati, nego da je u svakodnevnoj upotrebi, kao što je do sada bio. Imam neki jeftin smart punjač, ali osim dopunjavanja, verujem da akumulatoru treba i neko povremeno pražnjenje, mislio sam da mu prikačim sijalicu 55w, na par sati, da ga iscrpi. A posle dopunim smart punjačem.
kako ga ti ceniš….;-)
A vidi, svaka tehnologija baterija ima svoje načine kako se ponaša. Tako što je dobro za olovnu bateriju nije za neku litijumsku (kojih opet ima više vrsta… Oliver vne u principu vole biti pune, litijumske bez elektronike je skoro nemoguće održati u životu – nakon dugog stajanja vole da se dugo balansiraju, itd…
Ja bih dodao još par sijalica, ako imaš neki radio iz kola dodaj i njega i samo udri 🙂
Hvala momci
Proizvođači se osiguravaju od rizika prevremenog „crkavanja“ baterija za prvu ili kasniji ugradnju?
Prvih ili zamenskih baterija?
MB i Audi sigurno jure podatke o OEM baterijama a osiguranja su zainteresovana za oba scenarija sigurno.