Uvek sam smatrao da je period tridesetih godina prošlog veka bio najbolji u automobilskom svetu. Mnoštvo inovacija i samostalnih dizajnerskih kuća s obe strane Atlantika, je rezultiralo u mnogobrojnim remek delima kojima se divimo do današnjeg dana. Jedan upečetljiv detalj koji sigurno pamtimo je svakako značka na haubi.
Danas je to neka sitnica na kojoj piše ime brenda, ali nekada davno, čak i za prezentaciju takve značke je posvećivano mnogo vremena, sve s ciljem da razlikuje firmu od konkurencije.
To se posebno odnosi na one brendove u premijum kategoriji. Cadillac se tokom dugog perioda smatrao svetskim standardom i bio u istoj kategoriji kao Rolls-Royce, Maybach, Alfa Romeo i Duesenberg, a njegova značka se zvala „Boginja“.
Nastala je 1933. godine i videćemo je na haubi svakog Cadillaca koji je napustio fabriku tokom naredne 23 godine. Značka se na kratko vratila na svoje mesto 1959. godine, i mogla se zapaziti na modelu Eldorado Brougham pre nego što smo ušli u moderna vremena.
Cadillac je spreman da lansira svoj skupoceni električni model Celestiq sa cenom od preko 300 hiljada američkih dolara i da njime najavi povratak u svetski vrh. Ovaj model će biti ručno sklapan u Detroitu u serijama od svega par stotina vozila na godišnjem nivou, tako da će kompanija obratiti pažnju na svaki detalj.
Jedan od njih jeste i povratak Boginje, ali ne baš na način na koji bismo voleli da je ponovo vidimo. Umesto da gordo sija na haubi kao što je slučaj bio pre sedam ili osam decenija, Boginja će sada biti vidljiva na nekoliko manje zapaženih mesta.
Prvo ćemo je primetiti na prednjem krilu automobila, a posebna pažnja je posvećena enterijeru gde će biti vidljiva na jednom dugmetu između sedišta, kao i na pločici na kojoj je ispisan serijski broj automobila. Boginja se nekada davno ručno pravila dok je danas, pre mala značka koju mnogi sigurno neće ni primetiti, ali nam iz Cadillaca kažu da je ovo tek početak povratka svojim korenima.
Celestiq bi trebalo da predstavlja povratak brenda u svetski vrh, tamo gde bi Cadillac predvodio i postavljao trendove, umesto da ih prati. Nažalost, tako nešto smo čuli dosta puta do sada, i sve se uvek završilo vozilom koje opravdava cenu, ali teško da može direktno da konkuriše nemačkim i japanskim rivalima.
Ishod ove inicijative ćemo saznati 2025. godine kada bi prva serija Celestiqa trebalo da pronađe kupce…
AutoRepublika
(211)
„…ali teško da može direktno da konkuriše nemačkim i japanskim rivalima.“ Ova recenica ima neverovatno dubinsko znacenje za definisanje poslovne strategije proizvodjaca! Ono sto Amerikanci i mnogi evropski proizvodjaci nece da shvate, to je kontinuitet! Mercedes, BMW, Porse decenijama izgradjuju svoje modele, kod kojih nikada nema radikalnih izmena ali je svaka nova generacija bolja od predhodne! Kontinuitet donosi poverenje kupaca, sigurnost da kupuju nesto sto nece vec sutra nestati sa lica Zemlje vec ce nastaviti da zivi u sledecim generacijama. Sa ovim osecajem i logikom ljudi osnivaju svoje porodice! To je nas fundamentalni instikt! Sa tehnicke strane, kontinuitet donosi veoma… Pročitaj više »