Iznajmljivanje automobila bi na papiru trebao da bude veoma jednostavan proces. Zakažete termin preko njihovog sajta, pojavite se na lokaciji, preuzmete automobil, vratite ga po završetku obavljenog posla i platite ugovorenu sumu. Ali, mnogi Amerikanci koji su tokom proteklih nekoliko godina to uradili preko Hertza, su se našli iza rešetaka iz razloga što je nekada najveća firma za iznajmljivanje automobila prijavljivale krađe kada se one nisu desile.
Takav propust će koštati Hertz čak 168 miliona dolara, ali to je tek početak za ovu firmu.
Sve je započelo tokom ranih meseci epidemije virusa korone kada je Hertz bio primoran da otpusti veliki broj radnika. Ali kada se situacija koliko-toliko stabilizovala i kada su ljudi ponovo počeli da iznamljuju automobile, firma se odjednom našla u problemu s nedostatkom radnika i brzopleto je donosila odluke zbog kojih je danas na stubu srama.
Do „nesporazuma“ je dolazilo kada bi mušterija produžila iznajmljivanje vozila na period duži nego što je originalno dogovoreno. U većini takvih slučajeva zaposleni bi naplatili dodatne sume novca, ali nisu ažurirali dokumentaciju. Hertz je ranije izjavio da godišnje iznajmi automobile oko 25 miliona puta, a da samo u 0,0014% slučajeva biva primoran da prijavi krađu.
Međutim, zbog nedostatka radnika ovaj put nikakva istraga nije vršena pa čak ni same mušterije nisu kontaktirane kako bi bile upitane zašto automobil nije vraćen. Mnogo jednostavnije rešenje je bilo ono da se odmah policiji prijavi krađa, a kao rezultat, mnoge mušterije su završile iza rešetaka. Kada bi dokazali da su platili potrebnu sumu novca, bili bi pušteni, ali dokaz o hapšenju i dalje stoji na njihovoj kriminalnoj istoriji i može ih ometati u eventualnoj želji da dobiju novi posao u budućnosti,. pošto sve firme proveravaju takve evidencije.
I ne samo to, već su istraživanja novinara pokazala da je Hertz nekoliko puta „izgubio“ automobil tako što nije vodio evidenciju na kojoj lokaciji se nalazi, i čak i u takvim slučajevima je prijavljivao krađu. Ovo zapravo nije prvi put da se tako nešto dešava pošto je firma bila tužena i tokom 2017. godine zbog identičnih situacija. Reč je o 364 osobe koje su zajedno provele čak 2.742 dana u zatvoru čekajući da sudski proces započne.
Eksperti smatraju da je zapravo preko 50 hiljada nekadašnjih mušterija potencijalno na listi za hapšenja, bez da uopšte znaju za to. Neki od njih su zaposleni u vladinim agencijama koji iznajmljuju automobile tokom cele godine, a čak su i oni završili iza rešetaka.
Hertz sada mora da plati čak 168 miliona dolara spomenutim osobama, ali kako raste broj hapšenja, tako stižu i nove tužbe. Kompanija nas uverava da je krivac zastareli softver i da su svi problemi rešeni još protekle godine, ali nove tužbe od pre nekoliko meseci nam kažu da to ipak nije bio slučaj.
AutoRepublika
(320)
Šta ti je uređena pravna država. Deo onoga što čini „Američki san“ …