Volkswagen je na kinesko tržište ušao 1985. godine. Od tada je dominirao na prodajnim listama nizom modela posebno razvijenih za ovu zemlju, koja je veoma zahtevna u polju dizajna, voli mnogo prostora i u kojoj se takođe mora obratiti posebna pažnja. Plus je potreban oprez sa nazivima modela zbog kineske tradicije i običaja.
Samo jednom je Volkswagen izgubio liderstvo koje je imao u ovih 37 godina prisustva u Kini. To se dogodilo u februaru 2020. kada je dostigao rekordno nizak nivo i nadmašio ga je Geely. Od tog ekscesa VW je se oporavio i sada je opet izgubio tron.
Nemački brend je skinut s vrha od strane BYD-a koji je, prema podacima Reutersa, prodao čak 152.863 jedinice u poređenju sa 143.602 jedinice modela prodatih pod okriljem dva saveza koje kompanija iz Volfsburga kontroliše u Kini – FAW i SAIC. BYD proizvodi samo električne modele i priključne hibride (PHEV) od 2003. godine, što je ukupno 19 godina rada.
Kineska firma je doživela pravu eksploziju u odnosu na isti mesec novembar 2021. godine, sa prodajom višom za 87 odsto. Ali Volkswagen nije jedini brend kome je prodaja pala, pošto su General Motors, Ford i Hyundai takođe izgubili pozicije poslednjih meseci. Čak je i Toyota izgubila poziciju koju je imala sa samo 115.272 jedinica.
Bez obzira na poraz same marke Volkswagen, kad je prodaja na nivou cele grupacije u pitanju, BYD je na nižoj poziciji.
Ova situacija ima svoje objašnjenje i koju analitičari kineske industrije zasnivaju na radikalnoj promeni trendova kupovine kineskih kupaca. Sa eliminacijom neke pomoći pri kupovini, kupci se sada klade na tradicionalne brendove i one sa dubokim korenima u Kini, jer je tehnološki skok koji su kineski proizvođači doživeli poslednjih godina veliki. Sada mnogi kineski brendovi osvajaju Evropu brendovima koji imaju zanimljivu ponudu električnih, a i automobila na pogon motorima SUS.
AutoRepublika
(593)