Demistifikovan serijski krosover Polestar 3
Zaseban brend koji je deo sazvežđa Volvoa, Polestar je utrošio značajno vreme kako bi lansirao treći model u nizu, i to nije slučajno. Novitet je posebno važan za firmu iz dva razloga. Najpre, radi se o modelu iz veoma popularnog segmenta krosovera (još pride sa siluetom kupea ili liftbeka), iako pomalo kockastog obličja. Drugo, Polestar 3 više ni ne liči adute iz postavke Volvoa.
Dakle, to je prvi model koji promoviše novi korporativni identitet i koji je nastao na temelju koncepta Polestar Precept, predstavljenog pre dve godine.
Proporcije uspešno skrivaju dimenzije krosovera koji je dug 4.900 milimetara dok je širok 2.120 mm, doduše računajući i retrovizore. Polestar 3 je po tom osnovu blizak modelu Volvo XC90, iako je po visini (1.627 mm) inferioran u odnosu na pomenuti za 150 mm. Između osovina se nalazi raspon od 2.985 mm.
Karoserija je starog kova, barem što se izbora materijala tiče, a to kažemo jer je izrađena od čelika, dok uvodni točkovi poseduju naplatke prečnika 21 inča. Deklarisani klirens je 211 milimetara, iako je za tržište Evrope on sveden na i dalje pozamašan 201 mm.
Zaravnjeni nos vozila, padajući krov i „čista“ karoserija su doneli dobar koeficijent otpora vazduha od Cx 0,29. Naravno, ovde bi bilo dobro imati u vidu da pričamo o velikom model s povišenom pozicijom sedenja. Povrh toga, spojler je integrisan ne samo u poklopac prtljažnika, već i na prednjem delu vozila, pa tako dolazeći vazduh struju između farova i izdiže se ka haubi.
Pod „poklopcem motora“ se nalazi skroman boks zapremine 32 litra i u njemu je moguće čuvati kabal za dopunu baterija. Glavni prtljažnik je sposoban da primi terete zapremine od 484 do 1411 litara (uključujući 90-litarsku pregradu u donjoj zoni).
Minimalizam se kao tema nastavlja i u kabini koja prima do pet putnika. Skoro da tamo i nema tastera, a ni prekidača. Pred vozačem je instrumentacioni ekran kompaktnih gabarita, ali je tablet u centru s dijagonalom od 14,5 inča.
Multimedija radi zahvaljujući operativnom sistemu Android Automotive sa veoma iscrpnim internet mogućnostima među kojima se ističe i opcija ažuriranja softvera bežičnim putem. Sedišta su presvučena vunom ili veštačkom kožom.
Trojka je utemeljena na električnoj modularnoj platformi SEA1 (Sustainable Experience Architecture), a koja je razvijena od strane holdinga Geely, s namerom implementacije na najširoj mogućoj paleti baterijskih automobila. Među najbližim rođacima ovog vozila se ističu modeli Zeekr 001 i Lotus Eletre .
Šasija dolazi s dvostrukim poprečnim ramenima napred i multilink oslananjanjem nazad, i to već od inauguralnog modela. Takođe, u tom bazičnom paketu je inkorporirano i vazudšno ogibljenje s dvokomornim vazdušnim oprugama i prilagodljivim amortizerima koje potpisuje ZF. Četvoroklipne čeljusti marke Brembo su montirane na prednjim točkovima, dok je jednostavan jednoklipni mehanizam nazad.
Polestar 3 pruža dva motora i pogon na obe osovine, ali je prednji motor namenjen pokretanju tog para točkova putem jednostepene transmisije i diferencijala, dok je nazad upotrebljena kompleksnija šema. Tu nema diferencijala, dok su bočne spojnice instalirane nakon redukcionog zupčanika.
Podešavanjem stepena njihove blokade, elektronika može kontrolisati vekotr potiska, a u pojedinim slučajevima, zadnji agregat može i u potpunosti odvojiti od točkova, na koji način Polestar 3 poprima ponašanje klasičnog vozila s prednjom pogonskom osovinom.
Ukupna vatrena moć dueta motora u bazičnoj verziji iznosi 489 konjskih snaga i 840 Nm obrtnog momenta. Takav krosover može da ubrza do “stotke” za 5,0 sekundi. Ali treba reći i da u verziji Performance Pack, snaga raste na 517 „konja“ i 910 Nm obrtnog momenta, dok za ubrzanje od nule do 100 km/h, grdosija potroši samo 4,7 sekundi. U ovom izdanju, SUV stiže na točkovima s felnama od 22 cola, a tu je i nanovo fino podešen sistem vešanja. Najviša brzina kretanja je svakako ograničena na 210 km/h.
Za sada je samo jedna vrsta litijum-jonske trakcione baterije predložena, i to ona kapaciteta 111 kWh (od kojih se 107 kWh aktivno koristi). Baterija nudi radni napon od 400 volti, dok je aluminijumska kutija i napredni rashladni sistem tu s toplotnom pumpom. Uz jedno punjenje, krosover neto mase 2.584 kilograma može da jezdi do 610 kilometara, u skladu s ciklusom WLTP. Nasuprot tome, američki standard EPA priznaje svega 483 kilometara dometa s jednom dopunom dostupnih ćelija baterijskog pakovanja.
Da bi se pojednostavio izbor (i proizvodnja), Polestar 3 se nudi u jedinoj prvobitno skockanoj, već bogatoj konfiguraciji: poseduje panoramski krovni otvor, elektropokretana prednja sedišta, grejanje svih sedišta i kvazi-autopilot.
Arsenal elektronskih anđala uključuje i pet radara, isto toliko i kamera i dvanaest ultrazvučnih senzora oko perimetra automobila. Čip, odnosno mikroprocesor marke Nvidia Drive upravlja ovim složenim sistemom. A kasnije će biti dostupan i Pilot Pack – napredniji autopilot s frontalnim lidarom Luminar i dva čipa Nvidije.
U kabini su standardno ugrađene dve kamere koje prate dinamiku pokreta očiju vozača, pa u zavisnosti od njegovog umora, elektronika može da promeni stepen intervencije u vožnji. A ako je vozač zaspao ili izgubio svest, Polestar 3 će stati na ivici puta, i to na bezbedan način.
Pored toga, radar u putničkoj kabini može prepoznati aktivnost i aktivirati alarm ako deca ili životinje ostanu u parkiranom automobilu, što je veoma bitna funkcija, iako na oko ne izgleda tako. I dok se vozač ne vrati po njih, sistem aktivira kontrolu klime i održava ugodnu temperaturu, na koji način se spasavaju životi nedužne nejači. Podsetićemo na poražavajuću statistiku koja govori o ogromnom broju stradale dece usled zaboravnosti (idiotluka) roditelja koji ih ostavljaju zaključane na zadnjim sedištima nakon što napuste automobil.
Elektromobil Polestar 3 će se istovremeno sklapati u dve fabrike. Prvo će proizvodnja započeti u fabrici Geelija u kineskom gradu Čengduu, i to negde sredinom 2023. godine. Tu montirana vozila će dalje pred kineske, evropske i severnoameričke kupce, što bi trebalo da postane deo zbilje krajem naredne godine. Već su obelodanjene i cene, pa tako one kreću na nemačkom tržištu od 89,9 hiljada evra, dok će Amerikanci plaćati od 85,3 hiljade dolara, pa naviše.
Sredinom 2024. godine, “trojka” će početi da se radi i u pogonima Volvoa u američkoj saveznoj državi Južnoj Karolini, odnosno na mestu gde se sada izrađuje sedan Volvo S60, kao jedino čedo ovih pogona. Nakon toga će se i ovde sklopljeni primerci slati na pomenuta tržišta, već u skladu s tekućim odlukama uprave preduzeća.
AutoRepublika
(257)
Za moj ukus jezivo ružan automobil, pogotovo spreda… Skoro kao novi Kia Sportage
Za moj ukus ovo je izuzetno lep auto! Dizajn je u duhu Volvoa: perfektne proporcije, jednostavne linije i povrsine, minimum detalja. Dizajnerskim jezikom receno, Polestar 3 je crossover, sto znaci mesavinu limuzine i SUVa. Stilsko ukrstanje ove vrste je kod e-vozila uslovljeno visinom baterije u podu:
kada bi se od visine vozila oduzela visina baterije i klirens smanjio na 150 mm, dobila bi se sledeca visina: 1627 – 100 – 50 = 1477 mm. Ovo je uobicajena visina za velike limuzine.
Grozan dizajn 🤮Bitno je da je obim tockova veci od obima mjeseca.
Kinez.
100%
A mečka 20%