Zanimljivost dana: Chrysler 300 serija „Letter“
Jedan od najpoznatijih američkih automobila tokom poslednje dve decenije je Chrysler 300. S agresivnim stilom i moćnim motorima, karijera mu se odužila na približno dvadesetak godina, a kao takav i dalje predstavlja odličnu kupovinu u klasi. Većina ljudi će sigurno pomisliti da ova limuzina nije postojala ranije, ali to zapravo nije istina i ako poznajete njegovu istoriju, onda će vam svakako biti jasno zašto je stil onakav kakav jeste i zašto pruža motore koje pruža.
Da biste shvatili zašto je originalni model 300 uopšte nastao, moramo da obratimo pažnju na samu istoriju Chryslera.
Kompanija je predstavila revolucionarni model Airflow tokom tridesetih godina prošlog veka. On je bio napredniji od bilo kog drugog četvorotočkaša iz Detroita, ali su konstruktori prošli kao „bosi po trnju“ kada ga publika nije primila u najboljem duhu, Posleratni modeli su igrali na sigurne karte i prodavali se veoma zadovoljavajuće, ali nisu donosili nikakvo uzbuđenje i mlađarija ih je uglavnom zabobilazila. Daleko od toga da Chrysler nije imao snage, posebno nakon 1951. godine kada je debitovao čuveni motor FirePower, ali je stil bio taj koji je prodavao automobile.
Sve se promenilo 1949. godine kada je u firmu stigao čuveni dizajner Virdžil Eksner. On je prethodno učio od legendarnog stiliste Rejmonda Levija, a takođe je uspostavio blisku vezu sa italijanskom dizajnerskom kućom Carrozzeria Ghia. Upravo će Italijani napraviti veliki broj prototip modela koji će kasnije postati inspiracija i za serijske verzije.
Eksnerovo prvo veliko delo u serijskoj proizvodnji su bili modeli za 1955. godinu, plasirani preko divizija Plymouth, DeSoto, Dodge, Chrysler i Imperial. Takozvani „Forward Look“ se činio toliko ispred konkurencije da su General Motors i Ford bili primorani da u potpunosti osveže svoje modele koji su delovali kao da su „zabobljeni u vremenu“.
Dok je većina spomenutih modela bila namenjena za šire narodne mase, Eksner je želeo i specijalni Chrysler koji bi se proizvodio samo radi imidža. Izbor imena je pao na C-300, gde je slovo „c“ označavalo „coupe“ (kupe), dok se brojka 300 odnosila na konjske snage kao obeležje motora Hemi radne zapremine 331 kubnog inča (5,4 litre).
Bio je to prvi američki serijski model koji je prešao magičnu brojku od 300 „konja“, a snaga se prenosila na zadnje točkove preko dvostepenog automatskog menjača. Bio je u stanju da ubrza od nule do 100 km/h za 9,8 sekundi uz maksimalnu brzinu od 205 km/h, što su bili fantastični rezultati za kupe sa masom od 1,8 tona.
C-300 će imati i svoje momente slave u šampionata NASCAR-a koji je u spomenuto vreme još uvek koristio čistokrvne drumske automobile sa nekoliko modifikacija na temu bezbednosti. Chryslerov model je pobedio 24 puta na 38 trka i prošetao se do šampionske titule.
C-300 svakako nije bio jeftin automobil i koštao je 4.100 američkih dolara (oko 45.325 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca), a pored moćnijeg motora je donosio i modifikovano ogibljenje, disk kočnice, kožna sedišta i još mnogo opreme koja je u prošlosti bila rezervisana samo za premijum brend Imperial. Tokom prve godine prodaje je samo 1.725 primeraka pronašlo kupce.
Chrysler odlučuje da promeni strategiju za 1956. godine gde se ponuda delila na dva modela. Postojao je bazni 300 i njegova premijum i performantna verzija pod značkom serije „Letter“. To znači da se slovo menjalo svake godine, pa je tako model za 1956. godinu bio 300B, onaj godinu dana kasnije je bio poznat kao 300C i tako dalje.
Izuzetak od primene takvog pravila je bio 300I, koji je zaobiđen jer su čelnici smatrali da slovo „I“ previše podseća na broj „1“. Ostaće na snazi sve do 1965. godine i svaki primerak iz serije „Letter“ je imao svoje trenutke slave.
Spomenućemo da je 1957. godine debitovao i kabriolet, a godinu dana ranije kupci su mogli da dobiju i trostepeni manuelni menjač. Chrysler će čuvati titulu najmoćnijeg američkog automobila sve do 1957. godine kada je Fordova divizija Mercury predstavila model Turnpike Cruiser sa 400 „grla“.
Kolekcionari posebno cene model iz 1957. godine zahvaljujući tom fantastičnom stilu koji mnogi čak i danas smatraju da pripada među najlepše u istoriji automobile industrije. Iste godine zapremina motora je povećana na 392 kubna inča (6,4 litre), a snaga na 390 „konja“.
Legendarni Hemi će biti penzionisan dve godine kasnije kada ga je zamenio moderniji Golden Lion zapremine 413 kubnih inča (6,8 litara). Iako je bio značajno veći od Hemija, takođe je bio za nešto lakši uz identičan broj konjskih snaga.
Kako je vreme prolazilo, tako je serija Letter izgubila manuelni menjač, ali je i dalje uspevala da dostigne maksimalnu brzinu od impresivnih 235 km/h. Spomenućemo da je najbrži bio 300F iz 1960. godine kome je potrebno manje od sedam sekundi da stigne iz mirovanja do 100 km/h.
Chrysler će da penzioniše poslednje Eksnerove detalje sa modernijim i dosta čistijim linijama, a nakon toga prodaja je postepeno počela da pada. Ona je dostigla najmanji nivo 1963. godine debijem modela 300J koji je privukao samo 400 kupaca, a iako se oporavila narednih godina (300K iz 1964. godine je bio najpopularniji automobil Letter sa 3.647 vozila), definitivan kraj stiže nakon 1965. godine.
Po svim najavama je planiran i naslednik 300M godinu dana kasnije sa novim Hemijem, ali se serija Letter nikada nije prodavala u zadovoljavajućim rezultatima da opravda dodatna ulaganja.
Javnost će dočekati da vidi 300M, ali tek 1999. godine, i to na modelu sa pogonom na prednje točkove i benzincem sa šest cilindara. Nasledio ga je 300C šest godina kasnije i dan-danas možemo da ga vidimo u izložbeno-prodajnim salonima širom Amerike.
U periodu od 1955. do 1965. godine je isporučeno samo 16.981 primerak originalnih „Letterovih“ automobila i kada se pojave u prodaji, obično prodavci zahtevaju da kupaca da izdvoje poveće sume novca ako ovi žele da ih vide u svojoj garaži.
Mnogi će takođe reći da je ovaj automobil bio začetnik onoga po čemu su Jenkiji najpoznatiji, a to su čuveni mišićavi automobili. Doduše, imao je preveliku masu da bi opravdao takvo ime, ali je tokom cele svoje istorije uvek posedovao snagu kojoj bi pozavideli i mnogobrojni moderni četvorotočkaši.
Tako da, ako ikada vidite novi Chrysler 300 na ulicama, možda izgleda zastarelo u svetu novih vozila na struju, ali znajte da u svakom od njih postoje decenije i decenije istorije inspirisane legendama.
Zoran Tomasović
(293)