Aston Martin nastoji da prikupi sredstva kako bi zaštitio svoju budućnost, saznaje Autocar, želeći značajno da ojača svoju finansijsku poziciju dok povećava investicije za svoje platforme sledeće generacije i buduću strategiju elektrifikacije.
Ovaj potez dolazi kao rezultat neprekidne borbe Aston Martina da uravnoteži svoje finansije dok balansira s gotovinskim rezervama i prihodom od prodaje, s troškovima razvoja novih vozila i otplatom duga.
Britanska kompanija ima gotovo 1,4 milijarde evra obaveza po osnovu neizmirenih obveznica, menica i zajmova, što znači da je malo verovatno da će moći da prikupi sredstva preuzimanjem novih dugova, posebno imajući u vidu nivo otplate koji je trenutno potreban za servisiranje.
Kao rezultat nesigurne pozicije britanskog dragulja, cena akcija je nedavno bila na istorijskom minimumu, iako nema nagoveštaja da bi suvlasnici kompanije – uključujući izvršnog predsednika Lorensa Strola, multimilijardera – dozvolili da kompanija propadne.
Portparol Aston Martina je rekao: „Aston Martin ne komentariše glasine ili spekulacije.“
Međutim, Autocar shvata da bi prikupljanje sredstava moglo uključiti dovođenje značajnog novog investitora, potencijalno nuđenje pozicije u odboru kompanije kao podsticaj za holding za koji insajderi sugerišu da bi mogao biti procenjen na više od 232 miliona u evropskoj valuti.
Izvori Autocara sugerišu da postoje dva vodeća kandidata za finansiranje. Jedan je povezan sa investicionim fondom Saudijske Arabije, pri čemu Strol ima jake veze sa zemljom preko naslovnog sponzorstva tima Aston Martina u Formuli 1 sa naftnim gigantom Aramcom; a drugi je povezan sa investicionim fondom na zapadnoj obali SAD.
Dok su kompanije za drumske automobile i moto sport Aston Martina odvojene celine, moguće je da bi investicija mogla da pokrije obe operacije. Portparol tima F1 odbio je to da komentariše.
Izvori nisu stavili vremenski rok kada bi pregovori mogli biti zaključeni, osim što sugerišu da postoji značajan pritisak da se oni završe što je pre moguće kako bi se zaštitili kratkoročni izgledi Aston Martina.
Potreba za prikupljanjem sredstava označava još jedno poglavlje u ključnom periodu za Aston Martin.
Već ove godine zamenili su svog izvršnog direktora Tobijasa Mersa bivšim šefom Ferarija Amedeom Felisom nakon što se Nemčev mandat poklopio sa značajnom smenom osoblja u višem rukovodnom timu.
Da podsetimo, Aston Martin je osnovan 1913. godine i do sada je sedam puta proglašavao stečaj.
AutoRepublika
(182)
rešenje je kao i za mclaren
svi pod vw kišobran
Ili u Kinu!
Aston Martin trazi spas sa strane vec po ko zna koji put. Ovo je dokaz da jedan mali hightech proizvodjac ne moze da prezivi bez jake firme u pozadini. Da nije BMWa i njegovog znanja, tehnologije i kapitala, Rolls Royce bi vec odavno bio samo istorija. Isto vazi za Bentley pod okriljem VW. Isto vazi za Lamborghini pod okriljem Audija. Itd.
A da ga prodaju Romanu Abramoviču? 🤣😂🤣😂
Da je hteo kupio bi ga.
Će da ga kupi Renault…oni vole da dižu iz mrtvih već otpisane brendove..setimo se Dačije,Nissana,Lade.