Rast cena električne energije koštaće britanske proizvođače automobila gomilu novca
Zadnjih par godina, počev od korone, preko nestašice komponenti do rata u Ukrajini i energetske krize koja nastupa, koriste se raznorazni razlozi da bi se opravdalo drastično povećanje cena automobila. Kolika je kriza nadošla, govore sve više profitne stope proizvođača automobila.
Britanski Auto Express prenosi da se konstruktori automobila sa Ostrva suočavaju sa troškovima u iznosu od 90 miliona funti ove godine – zbog rastućih cena energije koje već izazivaju haos u domaćinstvima.
Sa strujom koja je 59 odsto skuplja od proseka EU, povećanje računa za struju u industriji dovodi automobilski sektor „gordog Albiona“ u nepovoljan položaj, kažu u Društvu proizvođača i trgovaca motora (Society of Motor Manufacturers and Traders – SMMT). Oni su mišljenja da bi automobilska industrija Velike Britanije mogla da uštedi skoro 50 miliona funti ako bi kupovala struju u EU, a ne na Ostrvu.
Ovo se dešava u vreme kada proizvođači u Velikoj Britaniji ulažu milijarde nečega u električnu tehnologiju kako bi ispoštovali vladin rok do 2030. godine, postavljen kao cilj za postepeno ukidanje novih automobila na benzin i dizel.
Izvršni direktor SMMT-a Majk Hejvs rekao je da je pomoć u vezi sa rastućim troškovima energije u Velikoj Britaniji i to je sada „molba broj jedan“ u industriji.
„Sadašnja pomoć u vezi sa troškovima energije će nam pomoći da ostanemo konkurentni i biće neočekivana dobit za sektor, stimulišući ulaganja u inovacije, istraživanje i razvoj, obuku – sve reinvestirano u ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva.
„Uz pravu podršku, ovaj sektor može da pokrene tranziciju na neto nultu emisiju, podržavajući radna mesta i rast širom kraljevstva i izvoz širom sveta“.
Izveštaj SMMT-a, „From Full Throttle to Full Charge“, postavlja pet prioriteta, uključujući kratkoročnu podršku u troškovima energije, povećanje Fonda za transformaciju automobila, poboljšane poreske kredite i potpunu implementaciju trgovine i saradnje na osnovu trgovinskog dogovora EU i Velike Britanije. Takođe žele da vide reformu nameta za stručnu praksu i plaćenu obuku.
U izveštaju se kaže da prelazak na ugljenično neutralnu automobilsku industriju u interesu 123.500 radnika, to jest 5.000 firmi koje imaju kolektivni promet od 21,2 milijarde funti svake godine i izvoz vredan 7 milijardi funti. SMMT procenjuje da je čak 22 hiljade radnih mesta i 11 milijardi funti prometa trenutno zavisnih od tehnologije motora sa unutrašnjim sagorevanjem u opasnosti.
AutoRepublika
(224)
Sve će to narod platiti …