Stellantis je obezbedio litijum koji je neophodan za proizvodnju električnih vozila u Severnoj Americi iz projekta u Kaliforniji, dok se proizvođači automobila širom sveta bore da osiguraju snabdevanje ključnim metalom u postupku proizvodnje baterije, za realizaciju revolucije koju proizvođači pokušavaju da sprovedu masovnom montažom električnih vozila.
Controlled Thermal Resources Ltd (CTR) će snabdevati vlasnika brendova Jeep i Peugeot, sa do 25 hiljada tona litijum hidroksida na godišnjim osnovama, a tokom decenijskog trajanja sporazuma, rekli su u Stellantisu krajem prošle radne nedelje.
CTR, koji posluje u kalifornijskom Salton Seau, takođe razvija projekat geotermalne litijumske slane vode kako bi zadovoljio potrebe kompanije General Motors Co za litijumom. Potražnja za ovim hemijskim elementom je u poslednje vreme porasla, i to se dešava paraleleno s naporima proizvođača automobila da povećavaju proizvodnju električnih vozila koja koriste litijum-jonske baterije, što dovodi do globalne nestašice u snabdevanju ovim metalom.
Stellantis, inače oformljen 2021. godine spajanjem francuskog PSA i Fiat Chryslera (FCA), rekao je u martu da će imati 75 modela električnih vozila na baterije (EV) na tržištu, i da će ih prodavati u tiražu od pet miliona primeraka na godišnjim osnovama, što planira da dostigne negde do 2030. godine.
Kompanija je takođe rekla da očekuje da će nedostatak baterija za električne četvorotočkaše pogoditi automobilsku industriju u periodu 2024. do 2025. godine, jer proizvođači pokušavaju da povećaju prodaju električnih vozila dok grade nove fabrike baterija.
„Obezbeđivanje da imamo robusno, konkurentno i niskougljenično snabdevanje litijumom od raznih partnera širom sveta omogućiće nam da ispunimo naše agresivne planove proizvodnje električnih vozila na odgovoran način“, rekao je izvršni direktor Karlos Tavares u izjavi.
CTR će proizvoditi litijum-hidroksid i litijum-karbonat za baterije, zajedno sa geotermalnom energijom u okrugu Imperijal, američka savezna država Kalifornija, sa kapacitetom proizvodnje resursa većim od 300 hiljada tona godišnje.
AutoRepublika
(118)