Helenska ostrvca idealna su za probne poligone elektrifikacije.
Prošle godine tamošnje vlasni najavile su da će sva grčka ostrva vrlo uskoro postati neutralna po pitanju emisije ugljen-dioksida. Grčka inače pokušava da umanji za 55% svoju emisiju štetnih gasova u periodu do 2030. godine.
Tako planiraju da u narednim godinama „požnjaju“ oko 2 gigavata električne energije uz pomoć vetrenjača koje će biti locirane uz samu obalu. Kako Grčka ima ogromnu obalu, otud postoji i veliki potencijal za dobijanje struje od vetra.
U junu prethodne godine Volkswagen je otpočeo veliki projekat električne mobilnosti na helenskom ostrvu Astipalea. Nemci su tamo poslali osam baterijskih automobila – za državne službe, no sada je stigla nova faza plana.
Želja je da Astipalea u potpunosti postane EV lokacija. Tako je VW grupa počela sa isporukama električnih automobila tamošnjim stanovnicima. Prvi je svoj novi, baterijski četvorotočkaš primio Tanos Papajanis. On je svoj ostareli Golf 3 zamenio za novi ID.3.
Osim toga, pristigla je određena količina modela e-up, zatim ID.4, ali i nekolicina električnih skutera koji dolaze iz Seata (MO 125). Uz to, nemačka grupacija će uskoro isporučiti čitavu flotu električnih automobila koji će biti deo posebnog car-sharing sistema koji će biti uspostavljen na Astipalei.
AutoRepublika
(222)
Odlicna ideja! Ostrva su mali zatvoreni sistemi sa kratkim relacijama a zbog turizma potreban im je mir i cist vazduh. E-mobilitet je ko stvoren za ova podrucja. Da li bi nesto slicno moglo da se uradi na kontinentu? Nemamo ostrva ali imamo brojna turisticka mesta gde bi za lokalni saobracaj mogla da se koriste e-vozila svih vrsta i kategorija. Turisti mogu da doputuju svojim gorivnim vozilima, da ih parkiraju za vreme svog boravka a da za to vreme koriste lokalni cisti prevoz. U nasim velikim gradovima e-mobilitet bio bi itekako pozeljan ali lokalne vlasti moraju predhodno da se pobrinu za… Pročitaj više »
A tek brodići… Natovariš im solarne panele ma krov i, zbog karakteristike hidrodinamičkog otpora, na malim brzinama mogu stalno voziti na struju iz panela… Naravno ako hoćeš da se bahatiš sa par desetina čvorova, od toga nema ništa, i upravo nam to bahaćenje pravi problem i kod SUS i kod strujnih modela…
A sta kazes na jedra sa solarnim celijama? Razvijes 100-200 kvadrata jedara pa mozes da glisiras! Pitaj Gretu Thunberg, ona zna! 🙂
To trebaš da uhvatiš solarni vjetar? 😉
Istovremeno zemaljski i solarni. Nista nije za bacanje! 🙂