Zemlja u kojoj je pokrenuta sudska debata o statusu malenih električnih trotineta jeste Rusija, gde su ovi „slobodni elektroni“ dobili identičan tretman kao motorna vozila, što je odluka sudskih vlasti motivisana dovoljnom maksimalnom brzinom koju razvijaju ove spravice.
Vrhovni sud Rusije je doneo odluku kojoj je status električnih trotineta izjednačen s onim koji se pripisuje vozilima. Sudsko rešenje je doneto kao posledica spora pokrenutog od strane tužioca u kom je on pokušao da ospori oderedbu, otprilike ruskog ekvivalenta našeg Zakona o bezbednosti saobraćaja, a koji klasifikuje skutere ovog tipa kao vozila. Međutim, najviši sudski organ u postupku je odbacio tužbu, dok je odredbu proglasio legalnom, izvestio je prošle nedelje TASS. Međutim, ako se tužilac bude žalio, u priču će se uključiti i još jedna viša instanca, što je uloga koju u Srbiji igra Ustavni sud.
Tužbu je pokrenuo vlasnik SUV modela koji je u maju prošle godine naleteo na jedan električni trotinet u Himkiju koji je u moskovskom ataru. Vozač skutera je preminuo, dok je vozač krosovera dobio pet godina zatvora. Onda je on pokušao da dokaže da se trotinet ne može smatrati motornim vozilom jer za upraljanje njime nije nužna vozačka dozvola.
Predstavnik javnog tužilaštva je naglaasio da je brzina koju razvijaju moderni trotineti takva da se glatko mogu svrstati u segment vozila, dok ih nedovoljno dobre kočnice čine „veoma opasnim po život i zdravlje građanstva.“ Navodi se i da je najviša brzina kretanja trotineta s oznakom Dualtron Ultra bila 85 km/h. Ova marka je uzeta za primer je je to proizvođač trotineta kojim je upravljao upokojeni nesrećnik.
Kao rezultat ovih spoznaja je usledila odluka Vrhovnog suda da odbaci tužbeni zahtev, a da presudi u koristi javnog tužioca, to jest Ruske Federacije. Do pravosnažne presude ostaje još vremena, dok su veoma glasni predlozi u Rusiji da se za upravljanje svim vozilima čija maksimalna brzina kretanja premašuje 25 km/h, ubuduće zahteva posedovanje odgovarajuće vozačke dozvole. Ovo bi bilo na snazi i za transportna sredstva iz segmenta mikromobilnosti, koja su do sada bila skrajnuta iz ovog razmatranja.
Zgodno je mesto da skrenemo pažnju na serijal o mikromoblinosti. Odličan je!
AutoRepublika
(757)
85 km/h na trotinetu? D anije bio Jova Radovanović? https://youtu.be/U8e-AjT_44I
Čim ti imaš „motorni pogon“, ti se ne pokrećeš snagom vozača i ti ne možeš nikako u isti koš kao ( običan) bicikl.
Za sve to sa elektromotorom ja bih tražio posedovanje neke dozvole ako je to brže od 3-4 m/s.
Zašto?? Ja bi recimo traži da sve što se kotrlja kolovozim ima polisu osiguranja. Je ti s bicklom možeš naneti veliku štetu vozilima, možeš ubiti – povrediti pešaka…. Pogrešili su što su uveli godišmnju registraciju za bicikle s motorom, a trebali su samo uvesti obavezno osiguranje i trajnu registtraciju. Vrlo je nezgodno kad neko od ovih sredstava napravi drugom licu štetu u saobraćaju. Trenutno možeš da plačeš…. Sve što važi za biciklu, treba da važi i za el laki trotinet, koji je limitiran na 25km/h. Istim Zakonom treba i bicikle „limitirati“ na mah 25 km/h. To jeste ko se kreće… Pročitaj više »
Pa, da li obaveznom osiguranju treba da podleže svaki učesnik u saobraćaju ( ne samo pešaci, već i stoka koju možemo videti kako pase ne samo pored kolovoza ostavljena bez nadzora, već kako se nekada „šeta“ i magistralnim putem ) ili obaveznom osiguranju podležu vlasnici samo onih vozila koja zbog svojih osobina mogu da predstavljaju „opasnu stvar“ ?
Pešak je pešak, a ostali učesnici u saobraćaju imaju „sredstvo“ kojim mogu naneti štetu ili povredu drugom učesniku u saobraćaju. Mada može i pešak da gura kolica, i da ti nanese štetu na vozilu, ali neka mera, bi bilo sredstvo koje se vozi ili upravlja njime. Tu spadaju i traktori, razne vozeće mašine, zaprežna vozila i sl. Svi oni bi morali imati važeću polisu osiguranja. Polisa može biti na ime vozača, ili vozilo – sredstvo koje ima nekakav fabrički ID prepoznatljiv broj ili oznaku. Što se tiče tvojih navoda po pitanju divljači, stoke, pored puta koji mogu naneti štetu, za… Pročitaj više »
Ovdje se plaća osiguranje, a vidjeli smo da ti idu bodovi i vozačka.
I za bicikl isto tako. Po Novom Sadu jurcaju trotoarima kao da su samo njihovi. Čak i u ulicama u kojim postoji iscrtana staza za bicikle uz obe ivice kolovoza, pa i fizički odvojena biciklistička staza. Osim toga voze kao Englezi po tim stazama, kad izlaziš sa parkinga ne znaš na koju stranu više da gledaš. I još su svi ubeđeni da imaju sava prava ovog sveta.
A od svih su najgori dostavljači „renomiranih“ dostavnih kuća.
Problem leži u tome, što danas svako može da tuži koga hoće i zašta hoće. I advokati su ljudi koji traže rupe u zakonima i da iz njih izvlače nepoučne stvari i neistinu. Ja bi tako opisao taj zanat…. Takođe, te iste Zakone danas pišu uglavnom pravnici, a ne stručna lica (bar većim delom) i trend je da se i moguće i nemoguće definiše tim zakonima. Tako rewcimo, nekad su postojali zzakoni sa po par desetina članova, a danas broje više stotina…. I naravno, u takvom galimatijasu gluposti rupa je ssve više. A da ne kažem što se pojedini zakoni… Pročitaj više »
Ne razumem samo kako bi mu bila olakšavajuća okolnost da se skuter ne smatra motornim vozilom.