Kriza u snabdevanju elektronskim komponentama je dovela do haosa, kako na tržištu novih – tako isto i na mestu sučeljavanja ponude i tražnje za korišćenim automobilima. Sve je više proizvođača koji podižu cene svojih automobila, a tek trgovaca…
Američka kuća specijalizovana za praćenje prilika na automobilskom tržištu, a koja se oglašava preko sajta Edmunds.com je izvestila o tome da zapanjujućih 82% kupaca plaća više od preporučene cene proizvođača. U njihovom izveštaju se može pročitati da su na cenu po kojoj je proizvođač zamislio da se prodaje automobil, najviše cifre u januaru dodavane na modele Cadillaca, Kije i Land Rovera.
Većina kupaca Cadillaca je na preporučenu cenu morala da doplati još 4.408 američkih dolara, dok je ta cifra za Land Rover bila na nivou od 2.565 dolara i za Kiju još 2.289 dolara. Za to što se Cadillac toliko odvojio od najbližih pratilaca je posebno zaslužan novopredstavljeni džin s oznakom Escalade, a to zaključujemo iako nema podataka koji bi dali tačnu sliku o nadgradnji na cenu velikog SUV-a iz General Motorsa, ali je ona svakako znatno iznad pomenutih četiri hiljade dolara.
Ono što je u ovoj analizi Escalade za Cadillac, to je za Land Rover najveći model u gami marke Range Rover. Kupci su morali da dodatno u proseku izdvoje 3.526 preko preporučene maloprodajne cene proizvođača, što je posebno zanimljivo za proizvođača koji je poznat kao večiti fenjeraš na listama pouzdanosti automobilskih brendova, a i zato što je u pitanju odlazeći model, onaj za koji se obično odobravaju izdašni popusti prilikom kupovine. U Americi je za novu generaciju ovog SUV-a najavljena početna cena od preko 105 hiljada dolara.
Što se tiče korejske Kije, na plasman ovog brenda je najviše uticao, opet najveći model u ponudi s povišenim odstojanjem od tla, a to je krosover Telluride, ali treba pomenuti i novi Sorento, kao i model nove generacije Carnival. U izveštaju se, pomalo za nevericu, navodi i da je trgovac dodatno zarađivao na prodaji Stingera, koji je jedan od komercijalno najneuspešnijih automobila današnjice, uprkos odličnom dizajnu.
Još su četiri marke imale januarske maloprodajne cene iznad preporučene, i to za više od 1,5 hiljada dolara. To su Porsche, Acura, Genesis i Honda. Treba reći i da su dileri vozila marki Hyundai, Audi, Jaguar i Toyota, tokom prošlog meseca u Americi zaračunavali u proseku više od hiljadu dolara na cenu po kojoj je proizvođač zamislio da se trguje (MSRP).
Ako ste na osnovu ranije iznetih informacija pomislili da je preko bare nemoguće kupiti automobil s popustom, prevarili ste se. Modeli Alfe Romea, Volvoa i Lincolna su tu carevi. Alfa Romeo je lider po ovom neslavnom parametru s cenom koja uključuje značajnih 3.421 dolara popusta u odnosu na referentnu cenu, dok su Volvo i Lincoln prometovani za 869 i 510 dolara niže tarife od zamišljenih. Ostali proizvođači čiji su modeli prodavani s popustom su Ram, BMW i Mini.
Edmunds je takođe izdvojio i neke modele koji se prodaju za drastično nižu naknadu od preporučene. Na primer, BMW Serije 7 se plaća skoro pet hiljada dolara manje od imaginarne, kataloške cene, dok je Volvo S60 prodavan u proseku s popustom od 2.364 dolara. Popusti za Ram 1500 Classic i Mini Clubman su bili malo jači od 900 dolara, a zanimljivo je da su isti odobravani i za BMW Serije 5.
Kako stvari trenutno stoje s mikroprocesorima, stvari se neće brzo bitno promeniti. Tražnja takođe ostaje jaka, što u prevodu znači da automobile kupuje samo onaj ko baš mora, jer su cene iracionalno visoke. Ipak, moguće je kupiti nešto i po normalnijim cenama, ako prihvatite da razmotrite manje popularne modele.
AutoRepublika
(420)
Čime se objašnjava ova pojava, da BMM,,Mimo, Alfa i Volvo idu samo ispod cene?
Nestašica čipova je i tamo prevalentna. A sem toga Amerika je ogromna. Drugi proces totalno kupovine automobila u odnosu na nas ovdje. Nema automobila u Novom Sadu, ima u Beogradu. Šta ćeš ako nema modela koji želiš u Viskonsinu?😆Ima podatak vezano za ovu vijest da je 53 odsto modela prodato do 10 dana nakon sto su stigli kod trgovca. Dakle ima mnogo onih kojima nije problem dati više. Za Alfu ne moras nista objasnjavati, za Volvoa je situacija da ga Ameri ne vide kao premijum kakav je u Evropi. Cim nema traznje nema rasta u cijeni.
A zašto nema tražnje?