Čak ni danas se električna vozila ne mogu nazvati učestalim prizorom na putevima, ali tek 1968. godine ih nije bilo skoro ni za leka. Međutim, to ne znači da nije bilo entuzijasta koji su iz hobija ili iz uveranja, u kućnoj režiji prerađivali svoje SUS ljubimce na način da se kreću pomoću električnog pogona.
Priča dolazi iz, ovog meseca nama mrske Australije, gde je Roj Doring po opisanom principu „uradi sam“, preveo svoj automobil s benzinskog pogona na električni. Kako je Doring opisao, punjenje baterije je bilo nalik današnjem procesu, odnosno, vršilo se putem priključka kabla na kućnu utičnicu. Čovek kaže „samo uključiš u struju i kada se baterija napuni – ti isključiš, i to je to,“ opisujući proces.
Električni motor koji je ugrađen u sedan Ford Prefect iz 1959. godine je star 64 godine i prilagođen je novoj nameni od strane kreativnog vlasnika. Doring, koji je inače auto-električar po zanimanju, sagovorniku objašnjava kako električni agregat poseduje samo jedan pokretan deo, naspram njih četristo koliko krasi motor s unutrašnjim sagorevanjem.
Automobilski električar je naveo i jednu od ključnih prednosti elektromotora spram onog s unutrašnjim sagorevanjem, a koja proizilazi iz jednog-jedinog poketnog dela, a to je neophodnost redovnog održavanja na svakih petnaestak godina kada je potrebno samo „malo očistiti četkice i komutator“ i spremni ste za novih petnaest godina bezbrižne vožnje, barem što se tiče motora. Pored toga, vlasnik prerađenog Prefecta je naveo i da ga prevaljeni kilometar u konvertovanom vozilu košta oko 4,5 puta manje od cene koju je plaćao za istu razdaljinu, kada je Ford išao na benzin.
Kao logična posledica gore pobrojanog, Doring kaže da proizilazi da je elektromobil znatno jeftinije održavati, i dodaje da su tiši i da manje zagađuju prirodu od vozila pokretanih sagorevanjem fosilnih goriva. Vlasnik posebnog Forda je naveo i da je ubeđen u to da će ljudi doći do trenutka kada će jednostavno morati da se oslone na elektromobile, barem u gusto naseljenim gradovima koji muku muče sa zagađenjem vazduha.
Iz Doringove priče se vidi da se suočava sa sličnim problemima s kojim se sreću i današnji „zelenjaci“. Naime, autonomija njegovog vozila, kada je set baterija sačinjen od 13 posebno prerađenih akumulatora (11 nazad i 2 napred) napunjen „do vrha“ bio je samo 65 kilometara, i ostajao je takvim samo pri brzinama kretanja od 30 do 50 km/h, dok bi rapidno opadao kada se Ford kreće brže. Stoga je Doring naveo da skoro nikad ovim vozilom ne ide najvišom brzinom koja je negde oko 80 km/h.
Problem s autonomijom i malom maksimalnom brzinom kretanja nije obeshrabrio Doringa. Naprotiv, on je rekao da očekuje da se na ovom polju okolnosti unaprede relativno brzo nakon sprovedenih istraživanja.
Kako bilo, kada je video objavljen nedavno na Redditu, izazvao je brojne reakcije i komentare, a s protokom vremena, deluje da je sve manje sumnje da će električni automobili nadvladati, baš kako Doring podseća i da je bilo pre nešto više od stotinak godina.
Pogledajte video klip.
AutoRepublika
(621)
Budala. Nego, evo za onu dvojicu koja su još nekim čudom ostala u Hr, vlažni snovi https://autoportal.hr/aktualno/novosti/elen-punionice-vise-nisu-besplatne-evo-koja-je-cijena-punjenja-elektricnih-automobila/
Obrati pažnju na rečenicu, obećanja da će ovakva vrsta prijevoza biti povoljna ostaje pusta priča.😘