1. Home
  2. Prezentacije
  3. Novi Ford Ranger došao na svet
Novi Ford Ranger došao na svet
3

Novi Ford Ranger došao na svet

1.33K
3
Podelite sa prijateljima:

Ford Ranger je jedan od svetskih najbolje prodavanih pikap kamioneta srednje veličine, pa je tako tokom prošle godine dospeo do 340 hiljada kupaca, dok je jedino Toyota Hilux uspela da ga nadmaši  kontigentom od 450 hiljada prodatih jedinica. Aktuelni Ranger iz serije T6 je u službi proveo jedanaest godina i sada je momenat da ustupi mesto podmlatku.

Premijera je upriličena u Australiji a to je ujedno i jedno od najbitnijih tržišta Forda za ovaj model, pa je tako i razvoj Rangera nadgledao lokalni mašinski centar kompanije koji je tu ostao još od dana kada je američka kompanija sklapala vozila u zemlji kengura.

Iz kompanije tvrde da su itekako vodili računa o tome kakav je utisak odlazeći model ostavio na vlasnike, pa su u obzir uzeli ocene iznete od strane više od pet hiljada imalaca modela prethodne generacije i potrudili se da ispune njihove želje. Na primer, kupci su želeli da Ranger izgleda više monumentalno i brutalno. Kako rekoše Fordu, nova generacija Rangera je sada po stilu sličnija američkom izdanju Forda F-150, što podrazumeva skoro potpuno položenu haubu i karakteristične pokazivače pravca u obliku slova C.

Među ostalim opcionalima se ističe i diodna matriks rasveta u prednjim svetlosnim grupama, uz opasku da kada je vozilo parkirano, primera radi na izletu, spoljna svetla mogu biti podešena na način da osvetle zonu ispred vozila.

Platforma T6 je temeljno prerađena, pa je prednja osovina izmeštena ka napred za 50 milimetara, na koji način je međuosovinski razmak uvećan na 3.270 mm, dok su istovremeno trag točkova, ali i širina karoserije obogaćeni za tih istih 50 mm.

Opisane promene su uslovile više pozitivnih efekata. Proporcije vozila su sada unapređene, ulazni ugao je uvećan, a pride je i motorni prostor postao prostraniji. Bolji je postao i sistem za hlađenje motora, a omogućeno je i mesto za postavljanje još jednog, drugog akumulatora koji radi na naponu od 12 volti.

Na prednjoj osovini se nalaze dvostruka poprečna ramena sa oprugama, što nije menjano, dok je kroz modernizaciju prošla zadnja kontinualna osovina, gde su opruge i dalje prisutne, ali amortizeri više nisu s unutrašnje, već sa spoljašne strane bočnih delova okvira.

Uz ostala manja osavremenjavanja, sve ovo što je učinjeno i opisano, donelo je veću dozu komfora, dok Ford tvrdi i da je vozna dinamika sada dodatno bolja nego ranije.

Novi Ranger je za sada, to jest do sada predstavljen samo s „kabinom i po“ dužine. Ona uključuje dva reda za sedenje, ali je najavljena i modifikacija samo s jednim redom za putnike, odnosno imamo najavu za ponudom klasične radne mašine.

Amerikanci su se pohvalili i time što su popravili aspekte praktičnosti sanduka u zadnjem delu, pa postoji više elemenata koji pričvršćuju teret tokom transporta zarad bezbednosti, a i stepenice su usečene iza zadnjih točkova. Vrata tovarnog prostora su ojačana, dok je dodat i priključak (šuko utikač) za struju snage 400 vati, ali se za ovu stavku traži dodatna doplata.

To što je sada karoserija uvećana za 5 centimetara je praktično dovelo do toga da Ranger sada u prikolicu može da smesti, takozvanu evro paletu.

Ford se usredsredio na najskulje verzije Rangera u želji da predstavi novitet. Ovo se posebno odnosi na izgled putničke kabine, a onda i mi moramo da konstatujemo da je sve izdignuto za lestvicu, pa je enterijer vidno bogatiji i deluje komfornije. Proizvođač tvrdi da je upotrebio kvalitetnije materijale za završnu obradu, a pojavile su se i virtueln spravice.

Instaliran je moderan multimedijalni sistem Sync 4 čije se postavke očitavaju na uspravno postavljenom displeju dijagonale 10,1 ili pak 12 inča, iako čak i u drugom slučaju, postoji zaseban panel s komandama za kontrolu rada uređaja za klimatizaciju. Vlasnici će moći da računaju i na sistem FordPass telematski sistem (ma šta god to značilo), Wi-Fi, elektromehaničku parkirnu kočnicu, a biće dostupna i tri rešenja za ručicu menjača.

Korisnicima vozila će prijati i to što će na raspolaganju imati više sitnijih ostava u kabini, i to zato što su redizajnirani džepovi na unutrašnjim panelima vrata, dok je platforma blizu centralne konzole sada opremljena više postavljenom pregradom, boksom za odlaganje rukavica.

Dodatno, Ford Ranger je dobio set moderni elektronskih pomagala vozaču: kamere za pun pregled zbivanja oko vozila, adaptivni tempomat i sistem za prepoznavanje saobraćajnih znakova. Paleta novog pikapa uključuje sledeće konfiguracije: XL, XLS, XLT, Sport i Wildtrak.

Pod haubom je opstao četvorocilindarski turbodizel motor 2.0 EcoBlue, pa tako verzija sa jednim turbo punjačem može imati dva nivoa snage, dok je raspoloživ i dvolitarski agregat s parom turbo kompresora koji će biti najsnažniji među njima.

Biće omogućeno naručivanje i modifikacija sa V6 motorom zapremine tri litre, a on se izvorno pojavio pod haubom većeg pikap kamioneta s oznakom Ford F-150, zamenjujući tamo petocilindarski redni motor koji gori naftu i ima zapreminu od 3,2 litre. Na nekim tržištima će u Rangeru služiti i jedinica nazvana 2.3 EcoBoost. Ima četiri cilindra i turbo punjač, a sada se koristi u američkim izdanjima Rangera. Koliko koji motor nudi snage, to je ostalo misterija, zaslugom baš Forda.

Nova je šestostepena manuelna transmisija, ali je automatik sa šest „brzina“ ostao isti, iako će taj opstati samo na najmanje snažnoj dizel jedinici. Ostale modifikacije će dobiti desetostepeni automatski menjač. Poseduje novi konvertor obrtnog momenta, mogućnost brže izmene stepena prenosa i dodat režim eksploatacije u kom vozilo vuče prikolicu.

Od sada će kupci moći da izaberu i jednu od dve verzije prenosa snage na sva četiri točka. Prva predstavlja klasično rešenje gde se integralni pogon uključuje povremeno, uz čvrstu vezu na prednjem kraju. Dodatno, Amerikanci su ponudili i permanenti stalni pogon na obe osovine s centralnim diferencijalom!

Povrh toga, oba prenosa poseduju palete režima rada. Ukupno je šest programa za off-road, dok je ranije samo top verzija Raptor imala takav sistem. Kako rekosmo, sada se proširio kroz celu porodicu Rangera. Ipak, i mudro što je tako, u bazičnom izdanju će biti ponuđena jedino varijanta s pogonom isključivo na zadnjoj osovini.

Novi Ford Ranger će se sklapati u Tajlandu i Južnoafričkoj Republici, ali neće krenuti s prodajom, čak ni na najbitnijim tržištima za njega, sve do sredine 2022. godine. Novi pikap kamionet će se u Evropi pojaviti tek početkom 2023. godine, a još kasnije u Americi. Naposletku, imajte na umu da na svetu postoji više od 180 država, pa lansiranje jednog modela nije naivan proces.

Povrh toga, Ford je istovremeno pripremio i ceo repertoar od preko 600 brendiranih dodataka za novitet. Naposletku, biće predsavljen i novi SUV na istoj platformi, a on će se zvati Ford Everest. Uh, umalo da zaboravimo da u ovoj prezentaciji kojoj nikada da dođe kraj, da će stići i Rangerov blizanac s oznakama Volkswagena Amaroka, a taj će se proizvoditi u Fordovoj fabrici u Južnoafričkoj Republici.

Uzdravlje!

AutoRepublika

(1331)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
DUDE

Pravi auto. Istinska alternativa precenjenom HiLux-u.
Nadam se da nece preterati sa cenom, jer odlazeci model u Srbiji kosta svega 25000eur+PDV. Dupla kabina, 2.0d, 4×4, klima…pravom muskarcu dosta.

Bungi

Alternativa svakako jeste ali da je Hilyx precijenjen, nije. Tu reputaciju neuništivosti je opravdano zaslužio.

s mile

Čudno, da prvo dođe u Evropu, a kasnije u Ameriku… nelogično