1. Home
  2. Održavanje
  3. Otkud motorno ulje u kućištu filtera za vazduh
Otkud motorno ulje u kućištu filtera za vazduh
8

Otkud motorno ulje u kućištu filtera za vazduh

10.55K
8
Podelite sa prijateljima:

Kada investirate ozbiljnije sume novca u polovni automobil, pa čak i kada to nije slučaj, neophodno je otvoriti četvoro očiju. Naime, iako korišćeni automobil možda na oko i nije skup, vrlo lako i vrlo brzo to može postati, onda kada shvatite šta sve treba popraviti da bi isti bio ispravan. Neretko se ispostavi da je enterijer skockan, a da je i karoserija pripremljena kao da je automobil „spreman za udaju“. Sve ono što se na prvu loptu vidi, često deluje natprosečno. Ali, šta ćemo s onim što oko ne vidi iz prve?

Problemi iz te kategorije mogu biti brojni, ali hajde da danas vidimo otkud to da se tragovi motornog ulja pojavljuju u prostoru gde bi trebalo da se nađe samo filter vazduha (s pratećim, prirodnim nečistoćama).

Ništa neobično u tome da se iznenadimo kada vidimo uljem uprljan filter vazduha. Iako to nije predviđeno tako da bude, dešava se, posebno kod starijih automobila i onih sa ogromnim brojem prevaljenih primeraka. Međutim, ima i tipova koji zažmure na jedno oko, pretvarajući se ili pak stvarno verujući da je u redu videti masne fleke na filteru za vazduh.

Jasno je da kućište filtera za vazduh nije prirodno stanište motornog ulja jer to i nije urođeni izlaz za podmazivanje motora. Lubrikant tu može dospeti iz više razloga. Tom ishodu svakako doprinosi dugotrajna eksploatacija, veliki broj kilometara „pod nogama“, neredovno održavanje ili korišćenje goriva lošeg kvaliteta, a isto važi i za izbor motornog ulja. Sve ono što uzrokuje neodmereno habanje komora za sagorevanje i pogoduje pojavi ulja u društvu filtera za vazduh.

Tada motor postaje prilično prljav, karike stradaju a posledično dolazi i do opadanja kompresije. Implikacije su brojne, a jedna od njih jeste i pomenuto ulje u filteru vazduha.

Jedan od razloga koji može odvesti ka pomenutom ishodu može biti i u vidu začepljenja ventila (PCV – Positive Crankcase Ventilation). On se vremenom prepuni nečistoćama a onda posledično i motornim uljem. Ako vlasnik zatvori oči na ovaj problem, pa ne promeni pohabani ventil, ulje će nastaviti da se sliva i konačno će dospeti i u sistem za dopremu vazduha do motora. Tada je garantovano da će završiti u filteru za vazduh. Problem se rešava zamenom ventila i zaprljanog filtera za vazduh.

Drugi razlog se ogleda u istrošenim karikama, što može biti, a neretko i jeste koren problema. Karike su zadužene da regulišu debljinu uljanog filma, ali kada su pohabane onda i prostor između njih postaje širi, što implicira da propuštaju više ulja nego što bi trebalo. Takav problem se reflektuje i kroz plavičasti dim koji izlazi iz završetaka izduvnih cevi, onda kada motor radi.

Trošak popravki zavisi direktno od stanja motora, odnosno od toga u kom stanju su klipovi, cilindri, karike… Za tačniju dijagnozu se mora konsultovati profesionalac a cena popravke je garantovano visoka.

Zatim, prljavi i zapušeni uljni kanali mogu uzrokovati da ulje prođe do filtera za vazduh. Povrh toga, proces se odvija veoma brzo, a uljane fleke na filteru vazduha rastu veoma velikom brzinom. Ovo bi moralo biti alarmnatno jer implicira grube previde vlasnika, odnosno totalno nemarno i neredovno održavanje vozila. To praktično znači da nije menjano niti ulje niti uljani filter… Užas!

Ulje može biti istisnuto pored ventila i usled previsokog pritiska, pa da onda iz tog razloga završi u kućištu filtera za vazduh. Problem može biti rešen ispiranjem motora i zamenom ulja i filtera ulja.

Kao što se može i zaključiti iz prethodnog teksta, da bi se uspešno rešio ovaj problem nije uvek neophodno imati puno novca. Ali, nikako ga ne bi trebalo zanemarivati. Ono što ne platiš danas, sutra može biti dvostruko bolnije da bi se rešilo.

AutoRepublika

(10554)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

8 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Onaj što ga zgazilo vreme

Nije mi baš jasno o kakvom ventilu na iberlaufu je reč !? Postoje određeni „ventili iberlaufa“ kod turbaka…. Elem, tokom rada OTO motora javlja se nadpritisak u karteru, zbog „duvanja“ motora na spoju karika i cilindara kao na zazorima karika. Ukoliko karter ne bi bio otvoren ka atmoferi bili bi „izbijeni“ semerinzi a motor bi izbacio ulje napolje. Zato postoji crevo ka atmosferi, kojim se izjednačavaju pritisci, koje zovemo u žargonu iberlauf. Na iberlauf izlaze otrovni nedovolno sagoreli gasovi a sa njima i uljen pare, jer ulje isparava u radu, pa čak i sitne kapljice ulja. Sistem iberlaufa se sastoji… Pročitaj više »

Izmenjeno 3 godine pre od strane Onaj što ga zgazilo vreme
moron

Za ovaj PCV ventil sam prvi put „čuo“ pre oko godinu dana, čitajući probleme jednog starog ( japanskog ) vozila, sa dosta kilometara u nogama, koji je po rečima vlasnika imao uvećanu potrošnju motornog ulja ( oko 3dcl. na 1.000 km ). A zbog čega je navodno stradao PCV ventil, pa je morao da se menja.
Što se i uklapa u ovaj tekst.

BB

Pa na VW TSI motorima je normalna potrošnja 0,8l/100km, vele da piše u uputstvu…

moron

Piše kod VW „do pola litra“, a kod Toyote, Honde … „do jedan litar“ da je „normalna potrošnja“.

Dejan Hodak

Ali ne na 100km.

s mile

ja ga „diplomiro“, sa problemom potrošnje ulja na Fabiji 1.2HTP 😉

Onaj što ga zgazilo vreme

To je ustvari separator uljnih para, sa sitom i posudom za vraćanje kondenzata u motor. To je negde kao integralni deo (pa liči na neki ventil) a negde se delovi tog sistema smeštaju na raznim mestima, recimo dupli lmovi na deklu ventila, pa onda komora na dnu creva iberlaufa gde ide iz bloka, ili delom i u kućišti filtera za vaduh.
Kad debelo crevo ide sa dekla ventila, češći je slučaj da izbacije ulje u usinu granu, jer je crevo kratko.

Milos

U pitanju je 1.2 8v motor puno 2009.Rečeno mi je da ugradim filter za liber lauh. I to na crevo koje ne ide u motor. Pošto nisam stručan, unapred se izvinjavam u očekivanju odgovora. A sve to radi ogradnj kn filtera za fazduh.