Koliko daleko dobacuje policijski radarski snop?
Sigurni smo da vam se dešavalo bezbroj puta da primetite kako vam vozači iz suprotnog pravca ablenduju, blicaju, upozoravajući vas na taj način da nailazite u zonu „vatrenog“ dejstva policijskog radara. Refleksna reakcija vozača je da u takvim okolnostima skloni nogu s gasa i uspori, a s tim u vezi se postavlja pitanje na kojoj distanci „hvata“ radarski talas, a na kojoj smo udaljenost van domašaja zlokobne sprave.
Iako nas svakako ovo pitanje zanima, bitno je da naglasimo da ablendovanje vozača iz dolaznog saobraćaja može da znači i nešto drugo, a ne radarsku kontrolu, udes, radove na putu, kolonu vozila koja stoje i slično, pa je bitno usporiti, Da se vratimo mi na odgovor na osnovno pitanje, a koji je želeo da nam pruži pripadnik saobraćajne policije.
Naravno, više vrsta radara je dostupno na tržištu. Međutim, kako nemamo podatak o tome koje koristi naša policija, a tenderi su obično tajni kako bi se prikrila mafijaška ćud današnje vlasti, pribavili smo podatke o organima reda iz susedne Rumunije. Oni koriste vrlo moćne uređaje Tru Cam II, i da bi izmerili brzinu kretanja nekog vozila, obično zahtevaju samo trećinu sekunde, nakon što policajac „povuče obarač“.
Samo ovaj podatak je dovoljan da se zna koliko je besmislena upotreba bilo kakvih radar detektora, jer praktično vozač nema vremena da uspori. Dok bilo koji detektor reaguje, brzina je već očitana, a s njom, da se našalimo malo i sudbina.
Povrh toga, moderni radari prepoznaju i rad ometajućih spravica, i eto dodatnih problema za nesavesne vozače. U tim okolnostima brzina neće moći biti izmerena, ali će saobraćajac imati očitavanje, to jest dokaz da je vozilo opremljeno nedozvoljenim uređajem.
Još je jedan limit u vezi s radarima nekome važan. Naime, nisu u stanju da izmere brzinu kretanja objekta ako ona prevazilazi granicu od 320 km/h. Dodatno, radar može meriti brzinu iz svih pozicija, ali nikako dok se kreće. Umesto ručnih radara, za merenje brzine dok se vozilo iz kog se meri kreće, koriste se radari instalirani u samim vozilima, to jest presretačima.
Konačno, čak 1.200 metara je granična tačka koja deli bezbednu od zone u kojoj vas radarski zraci „hvataju“.
Inače, radar teži oko jednog kilograma, poseduje okidač, automatsku kaberu, dva sočiva… Zapis sa druma se čuva na zapečaćenom hard disku koji je integralni deo uređaja i ne može se brisati. Snimak može biti prenet na drugi disk putem čvrste veze i samo od strane ovlašćenog lica.
Za kraj još i da kažemo da je radarski pištolj u stanju i da izmeri distancu između uređaja i snimljenog vozila, što se u nekim državama nameće kao zakonska obaveza.
AutoRepublika
(21237)
Nije problem radar.
Problem su ograničenja, napravljena pre xxx godina, nerazumna, nepotrebna.
Gradnja škola, duž magistrale, i usporavanje saobraćaja na tim mestima.
Problem je kažnjavanje za 1-5km prekoračenja, dok se pojedinci bahate skupim, snažnim automobilima, bez sankcionisanja.
Još sa pojavom prvih laserskih radara ( ima tome kod nas preko 20 godina ), radar detektori su postali samo naprava za puko obaveštavanje da ste već očitani…
Novi modeli radar detektora imaju „jammer“ e koji malo zavaraju radar da loše očita. Za to vreme (dok te ponovo upucaju i slikaju) vlasnik istog ima vremena da zabode kočnicu, onako muški, i smanji brzinu na neku dovoljno dobru da ne ode vozačka dozvola.
E sad, jebeno je loše po vozača ako plavi provale da imaš jammer i rdr detektor…
Ima i onih modela koji se ugrađuju u masku hladnjaka i nisu vidljivi ni na koji način, profi varijanta.
Vidi se iskustvo
Pravo do džepa.
Veći je tu vozački problem potencijalna „neimovinska šteta“ : „oduzimanje“ dozvole na X meseci + „bodovanje“.
bio sam 6mes bez dozvole, 6mes mesečna BUS….užas
Slazem se. Sta mi oduzimas vozacku?Kazni me novcano i zdravo. Po meni bi bilo mnogo korektnije sankcionisafi oduzimanjem vozacke one vozace koji su izazvali teske saobracajne nesrece sa kobnim posljedicima.
Ako se voziš po gradu i to brzo, odmah vozačku na led, nema diskusije. Ako je na autoputu, treba biti puno veća tolerancija i tu je kraj price.
Rucno merenje nije pouzdano i trebalo bi ga zabraniti, tj sa onim radar pistoljima sto drze u rukama kad mere. Mogucnost zloupotrebe istog postoji. Samo tronozac za precizno merenje brzine ( plus minus 2% kako kazu proizvodjaci).
Može se nabaviti odličan detektor dosta skup a montiraju ga „eksperti“ za ove stvari. E sad ja neznam nikoga ko redovno „divlja“ a da nema problema sa zakonom prije ili kasnije!
Ma zakon (ovaj društveni) se da’ izigrati, ali zakoni fizike kažnjavaju na licu mjesta…
Vidiš ti prave države, kakva auta voze 😉
Ne bi me čudilo da Don počne raditi u Rumunskoj policiji 🙂
🙂 🙂 🙂
Jutros me u Zemunu u Cara Dušana verovatno uslikao radar tronožac. Išao sam negde između 50 i 60 km/h. E sad bočno i malo ispred mene je bio bus, pa je moguće da me nije uhvatio…
Pritom nisu me zaustavili panduri, a stajali su iza radara i nišanili.
Da li da očekujem čestitku kod kuće, ima li nekih iskustava kod ostalih komentatora?
Koliko ja znam, ako te na ulici snime, odmah te i zaustave.
Mene su snimili na auto putu i pokazali mi na radaru da je snimljeno na daljini od 750 metara.
Osobno stalno koristim Waze aplikaciju koja je on line, tako da svi Waze-ri jedni druge obavještavaju o policijskim patrolama. Fiksne kamere su isto učitane, a korištenje aplikacije je legalno. Od kad je koristim, nisam platio ni jednu kaznu. A ranije…🙄
Tebe teško da u toj sporoj kanti mogu uhvatiti u prekršaju
Svaka kanta, pa i Jugo 45 ima potencijala da se oroči dozvola
Opet govorite o radaru a na slici u ruci laser.
Za laser ima lijeka a za radar nema.
Stoga se odlučite.
U nekim zemljama mora biti postavljeno obavestenje da je u toku merenje brzine,da li jto vazi i kod nas?