Genijalno: 3D štampač će na licu mesta izrađivati delove za oštećene Setre
Nije retkost da autobusi u redovnom toku eksploatacije pretrpe minorna oštećenja. Uglavnom stradaju plastične, zaštitne komponente karoserije. Kada se tako nešto dogodi, nažalost, potrebno je sačekati na zamenski deo, dok se autobus isključije iz redovnog saobraćaja, što dovodi do gubitaka i problema u organizaciji transporta. Međutim, za ovaj problem je rešenje našao Daimler, a njihova ideja se ogleda u momentalnoj izradi neophodne komponente, i to na samoj lokaciji na koje se i nalazi oštećeno vozilo.
Ispostavlja se da moderna tehnologija toliko uznapredovala da je postalo moguće organizovati čitav proizvodni proces plastičnih elemenata u okviru jednog povećeg kontejnera, koji uz to može biti natovaren na poluprikolicu i koji šleper može transportovati, gde god trebalo. Da bi kontejner bio u punoj funkciji, sve što je potrebno obezbediti, tiče se napajanja električnom energijom i pristupa globalnoj mreži.
U unutrašnjosti kontejnera se nalazi prava mala fabrika sa svom neophodnom opremom za proizvodnju plastičnih komponenti. Kompjuterski specijalista pred ekranom računara pribavlja informacije o nedostajućem delu iz baze podataka kojom raspolaže kompanija, bira dodatne parametre, i proizvodnja može da počne. Delovi se izrađuju korišćenjem specijalne opreme pod pritiskom i tehnikom duboke štampe. Zatim se izlivaju i farbaju u željenu nijansu.
Oko četrdeset hiljada plastičnih delova za autobuse marki Mercedes i Setra mogu biti ištampani na ovaj način u datom trenutku. Nakon svakog proizvodnog procesa se aktivira režim čišćenja, sve u skladu sa kompanijskim standardima.
Očito je da ovakav kontejner ne može da priušti baš svako jer je veoma skup. Ali, to zaista i nije neophodno. Dovoljno je da jednu ovakvu stanicu poseduje svaki veliki grad s brojnim linijama gradskog prevoza. Ako bi to bio slučaj, uštede u propuštenim prihodima transportnih kompanija mogu biti višestruko uvećane.
AutoRepublika
(246)