Maleni automobili s karoserijskom konfiguracijom heča su nekada bili najpopularniji segment na evropskom tržištu. Zapravo, gradski mališani su bili veoma ugledni članovi azijske zajednice četvorotočkaša, pre svega zahvaljujući okretnosti, priuštivosti, prijatnosti za eksploataciju u gusto naseljenim sredinama. Povrh svega toga, nuđeni su i s obiljem dostupnih opcionala od strane evropskih, japanskih, pa i korejskih marki. Međutim, popularnost krosovera, u ovom slučaju onih potkompaktnih, podrila je tražnju za „običnim“ predstavnicima B segmenta, ili superminija, kako se takođe nazivaju u stručnoj literaturi.
Svoje mišljenje o aktuelnim trendovima u ovom segmentu, izneo je i sveprisutni izvršni direktor Renault grupe Luka de Meo. On kaže da su svi izgledi da će doći do daljeg gubitka tržišnog učešća predstavnika B segmenta. Po njegovom mišljenju, svi su izgledi da će se cena istih uskoro udvostručiti. Međutim, on vidi izumiranje mališana, odnosno gašenje evropske ponude.
Govoreći o malenim hedžbek modelima, pokretanim SUS motorima, Meo je izneo pretpostavku u razgovoru s novinarima Autocara, da će strogi emisioni standardi Euro 7 dovesti do radikalnog rasta cena konvencionalnih automobila što će tragično pogoditi baš klasu superminija.
U takvom scenariju, jedino logično rešenje za spas segmenta će biti pronađeno u ugradnji elektromotora u vozila iz tog segmenta. Iako iz današnje perspektive, budućnost baterijskih superminija ne izgleda blistavo, to bi se veoma lako moglo izmeniti u budućnosti, i to je zaisto sigurno.
Kako je Meo podsetio, trošak ugradnje baterijskog pakovanja u električna vozila opada stopom od desetak procenata godišnje, pri čemu je jasno da manja vozila zahtevaju isto tako manje baterije, pa su u relativnom smislu automobili iz ovog segmenta još pristupačniji, u poređenju s baterijskim četvorotočkašima iz viših klasa. Kako se budu uvećavale cene mališana pogonjenih motorom s unutrašnjim sagorevanjem, tako će cene električnih superminija padati.
Meo tvrdi da se prelomna tačka približava, pri čemu bi to bio momenat u kom bi se izjednačile cene konvencionalnih i baterijskih vozila, na koji način bi električni modeli postali veoma konkurentni u Evropi.
Na evropskom tržištu je tokom prošle godine isporučeno oko 2,25 miliona vozila iz kategorije u kojoj pripadaju VW Polo, Renault Clio, Toyota Yaris i slični automobili. Uprkos padu prodajnih brojki, proizvođači su i dalje zainteresovani za ponudu modela iz B klase, ali ako se ovakva tendencija nastavi, konstruktori sigurno neće održati trenutni entuzijazam, čak ni u doglednoj budućnosti.
Emisioni standard Euro 7 bi trebalo zavlada počev od kraja 2025. godine, što će dovesti do drakonski viših cena vozila, listom po svim klasama, ali će automobili istovremeno postati i čistiji.
Za kraj da kažemo onom ko ne zna, ili da podsetimo druge koji su negde već čuli, predveče se očekuje premijerni prikaz još jednog popularnog evropskog superminija. Večeras debituje Škoda Fabia!
AutoRepublika
(335)
Kad dođe do toga da jebe lud zbunjenog, ti gledaj da budeš lud.