Ako ste pratili dešavanja u Sjedinjenim Američkim Državama tokom protekle godine, a teško da neko u svetu to nije činio, onda sigurno znate da u ovoj državi trenutno vladaju veliki nemiri, i da vlasti muke muče po pitanju rasizma. Sve je započeto kada je policija ubila crnca Džordža Flojda u saveznoj državi Minesoti, što je uzrakovalo proteste i sagledavanjem kako su nacionalne manjine tretirane “preko bare“.
Naravno, sve je počelo oko onih koji se u ovoj državi oslovljavaju kao Afro-Amerikanci, ali istovremeno su i ostale nacionalne manjine tražile svoja veća prava. Situacija se “protegla“ i do profesionalnog sporta, pa je recimo fudbalski tim Washington bio primoran da izmeni svoje ime jer je njihov naziv “Redskins“, ili u bukvalnom prevodu “Crvenokožci“ bio uvredljiv za starosedioce ovog kontinenta (Indijance).
Bilo je samo pitanja dana kada ćemo videti nešto slično i u automobilskoj industriji, a kako stvari stoje, promene će nužno izgleda zadesiti marku Jeep. Ovaj brend pod upravom korporacije Fiat-Chrysler koristi ime Cherokee još od 1974. godine, i trenutno u ponudi ima dva modela – kompaktni Cherokee i nešto veći Grand Cherokee.
Oba modela su izuzetno popularna među kupcima i prošle godine su zajedno pronašli preko 350 hiljada mušterija. Cherokee je dobio ime po istoimenoj zajednici, to jest po plemenima Indijaca kojih je trenutno oko 320 hiljada u Americi, a njihov predvodnik Čak Hoskin je nedavno kontaktirao Jeep sa željom da proizvođač odabere neko drugo ime. Kako Hoskin kaže, ukoliko Amerikanci žele da poštuju indijansku kulturu, to mogu uraditi tako što će naučiti istoriju, jezik i sam uticaj u razvoju SAD, a ne tako što će stavljati imena plemena na poklopce prtljažnika automobila.
Ovo zapravo nije prvi put da se Jeep suočava sa ovakvim problemom. Još pre osam godina, kada je Cherokee ponovo postao deo ponude nakon dugogodišnjeg odsustva, veliki broj indijanskih grupa se protivio takvoj odluci, ali je pleme Cherokee tada bilo nemo i nije zatražilo od proizvođača da koristi neko drugo ime.
Ali u današnja vremena, kada je Jeep spreman da krene sa proizvodnjom nove generacije većeg modela Grand Cherokee, tema se ponovo pokrenula i Hoskin smatra da je vreme da i starosedioci dobiju poštovanje koje zaslužuju. Neki mediji napominju da je sporno i ime “Mojave“ koje Jeep koristi kao paket opreme na modelu Gladiator.
Reč je o velikom indijanskom rezervatu koje živi na prostranstvima saveznih država Arizone, Kalifornije i Nevade, ali i pustinjski deo Kalifornije nosi isto ime, pa ne očekujemo da će proizvođač morati da uradi nešto više po tom pitanju.
Bilo kako bilo, Jeep je na potezu i ostaje nam da vidimo kako će reagovati na reči plemena Cherokee. Ono šta sigurno znamo jeste da je brend tokom poslednjih nekoliko decenija uložio velike napore i sume novca da od Cherokeeja napravi zvučno ime i ne verujemo da će se predati bez borbe.
AutoRepublika
(2172)
https://www.youtube.com/watch?v=LMONTXnBYvk
Kakva budalaština, godinama im je ok i ne vređaju se i sad su se kao našli uvređeni. Videla žaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu.
Nije im nikada bilo ok, samo pre niko nije obracao paznju na njihove kritike. 😉
Inače i sam izraz Indijanac/Indijanci odnosno na engleskom Indian/Indians jako je uvredljiv za urođeničko stanovništvo (jer se bazira na Kolumbovom poimanju da je naišao na Indiju). Nisam siguran koji bi bio adekvatan izraz na srpskom, hrvatskom i ostalim južno-slovenskim jezicima, znam da je na engleskom Native/Native American(s).
Izvor – bio sam u rezervatu plemena Onondaga blizu grada Syracuse (država Njujork), nastupali smo na svetskom prvenstvu u lakrosu tamo 2015. i tada sam saznao.
Neko ih je pogrešno nagovarao. pa Čiroki je svetski poznat džip (i to po dobru), mnogi prvo čuju za njega pa onda za indijansko pleme. Ne znam, kao kad bismo se svi rođeni u Jugoslaviji bunili što se jedan auto zove (zvao) Jugo…
Šta će onda Pajper, proizvođač aviona? Skoro većina njihovih modela je nazvan po nekom indijanskom plemenu…
Debilana, ali takvi su Svecki trendovi, po ovom načinu razmišljanja, pogasiće se sve što već ima namenu, ime po nečemu već postojećem.
Zamislite koliko brendova koristi imena oblasti, planinskih vrhova itd.
Ćao Stelvio, npr, a da ne govorim o VW i svim vetrovima koji postoje…
Što bi rekao igi, masa nas prvo čuje za brend, pa za ono po čemu je nazvan.
Kupovao sam planinarsku opremu McKinley, a tak kasnije kada sam je nešto guglao, videh da je to vrh Denali, na Aljasci…
Sorento, Santa Fe, Berlingo (gradska četvrt u Breši), Tareg (narod u Sahari), Qashqai (neko Kurdsko pleme), …
Jel ima nas osim Juge?
Ah da, najvrednijija svjetska autokompanija… 😂🇷🇸 Hatchet (ili alat za čeono zasjecanje ili tesanje, tj. Tesla- mnogi ne znaju šta znači prezime Nikolino).