Zanimljivost dana: Lada se planirala takmičiti u Grupi B relija
U svetu profesionalnog auto-moto sporta, čuvena Grupa B u Svetskom reli šampionatu (WRC) zauzima veoma posebno mesto. Iako je postojala samo pet sezona (od početka 1982. do kraja 1986. godine), u tako kratkom periodu smo videli neke od najekstremnijih trkačkih automobila u istoriji, s kojima se reli po prvi put u istoriji približio Formuli 1 po popularnosti.
Spomenućemo legende kao što su Audi Quattro, Peugeot 205 i Lancia 037 i Delta, dok su iz senke pratili i Ford RS200, Renault 5 Turbo, Toyota Celica Twin-Cam Turbo, MG Metro 6R4 i Opel Manta 400. Ali malo ljudi zna da je i Lada spremala svog predstavnika, i da je malo falilo da se i on pojavi na stazama. Naravno, kako je to bivalo za vreme komunizma, svet za njega nije ni znao sve do značajno kasnije, a zahvaljujući internetu više nego dovoljno informacija je danas dostupno javnosti.
Jedna od velikih enigmi, koja i danas muči ljubitelje četvorotočkaša jeste kako to da moćna država kao što je Sovjetski Savez nikada nije uspela da uspostavi moćnu automobilsku industriju. Ako pogledamo njihovu istoriju, videćemo da je većina popularnih proizvoda bila sklapana pod licencom Fiata, a ono malo što je razvijeno „kod kuće“ uglavnom prati reputacija loše pouzdanosti. Iz tog razloga, sovjetski automobili nikada nisu ostavili zapažen trag u profesionalnom svetskom auto-moto sportu, ali to ne znači da nisu postojali značajniji pokušaji u tom smeru.
Tokom 1984. godine, u Estoniji se nalazila jedna od fabrika za proizvodnju delova za AvtoVAZ-ov model VAZ-2108 ili kako je u javnosti poznatiji kao Samara. Ovaj automobil je predstavljen iste godine kao prvi sovjetski masovno proizvedeni četvorotočkaš s pogonom na prednje točkove.
U jednoj od prostorija, inženjeri su dobili pristup ranom modelu i krenuli su da ga modifikuju. Iako će krajni rezultat možda ličiti na Samaru, dva modela će deliti samo vrata, farove i šoferšajbnu. Ostatak školjke je izgrađen od plastike ojačane ugljeničnim vlaknima, a ukupna masa vozila je iznosila tek nešto više od jedne tone. Dodatna velika izmena se krila bila u pogonu sklopu, pa dok je serijski model prenosio snagu na prednje točkove, onaj koji je planirani za profesionalni auto-moto sport je pružao zadnju „vuču“.
Kada je reč o mehanici, za bazu je preuzet 1,6-litarski benzinac iz Samare sa 72 konjske snaga, a zatim je zapremina povećana na 1,9 litara. Zahvaljujući turbo punjaču, snaga je skočila na čak 300 „grla“, mada je planirana i verzija sa „atmosfercem“ i 160 „konja“, a koji bi se takmičio u lokalnim šampionatima. Spomenute cifre svakako nisu impresivne kao što su kod već spomenute konkurencije, ali za jedan automobil iz istočne Evrope za vreme komunizma, to je svakako delovalo zadovoljavajuće.
Do 1986. godine, vest je stigla i do političara, a nasuprot očekivanjima da će biti ljuti što se vreme i novac potrošio na zabavu, oni su zapravo podržali ideju o trkanju, i čak odlučili da investiraju visoke sume novca. Ceo projekat je poveren litvanskom vozaču Sasisu Brundzi, koji ne samo što je dominirao u domaćem reliju, već je uspevao da pobedi i na svetskom nivou. Automobil je dobio ime EVA, ali ne po skraćenici za „Evolution“ kako bi verovatno pomislili na prvi pogled, već po „Experimental Vilnius Auto-plant“.
Sledeći korak je bila serijska proizvodnja. FIA je zahtevala najmanje 200 jedinica radi homologacije, ali nedugo nakon što je proizvodnja startovala, Grupa B je ugašena nakon učestalih sudara. Oni koji su imali prilike da testiraju EVA kažu da se svakako ne bi borila za vrh, pošto je 1,9-litarski motor bio preslab u poređenju sa onim šta su Audi, Lancia i Peugeot nudili, a takođe je nedostajao i pogon na sva četiri točka.
Kada je stigla vest o gašenju Grupe B, AvtoVAZ je proizveo između tri i trideset jedinica, a pretpostavićemo da su oni dobili novu mehaniku i da su korišćeni u lokačnim takmičenjima. Spomenuti Brundzi navodno još uvek ima dva prototipa u svom ličnom vlasništvu.
FIA je kasnije planirala i „civilizovanu“ Grupu S u kojoj se Lada ponovo želela takmičiti sa modelom Samara S-Proto, ali su planovi pali u vodu. Na kanalu Youtube se može pronaći video koji pokazuje testiranje u Finskoj tokom sezone 1987.
Postoji takođe i ona priča da su se Sovjeti pokazali uspehom u Grupi S, naredni korak bi bio Samara sa mehanikom iz Porschea 959. Ova ideja je viđena 1991. godine na čuvenom reliju Pariz – Dakar kada je legendarni Džeki Iks završio na odličnoj petoj poziciji.
Do današnjeg dana, pokušaj Samare kao i onaj Moskviča iz 1975. godine su najpoznatiji od strane Sovjeta da se pokažu u dobrom svetlu u profesionalnom reliju.
Zoran Tomasović
(4882)
Čuo sam davno priču o Rumunu koji je sa porodicom išao na takmičenja, glavna trkačka sprava je bila Lada Riva, koju je na prikolici vozio Moskvič, žena je bila „pilot“ čitač mapa, ćerke mehaničari… I uopšte nije bio inferioran u odnosu na ostale učesnike sa „pravim“ autima, često bio na podijumu.
To je žena. Pilot, suvozač.
Klip sa YT, Lada VFTS u akciji…
https://youtu.be/EZrIr3sM6uQ
Nekada sam mislio da je to najbolji auto na svijetu… A sada sam siguran u to 🤣😄
Hvala za video 👍, vratio me u mladost.
Nije prica da su muz i zena ucestvovali na trkama. Istina je. Sa njima su bili sin i cerka. I narvno moskvic koji je sluzio za prevoz trkackog auta lade. Imali su dobre rezultate. To je trebalo da se vidi sa kakvom voljom i ljubavlju su ucestvovali na reliju.
Mislio sam na istinitu priču 😉
Наш рели возач Дејан Ђалинац је возио Ладу Самару припремљену за рели у СССР. У шампионату бивше Југославије је био доста успешан. Нажалост није више са нама
http://www.mojsvetbrzine.rs/2011/10/dejan-djalinac-odlazak-starog-asa/
https://www.ewrc-results.com/profile/27330-dejan-djalinac/
1990 године је наступао за Словеначки клуб AK Donit са Ладом Самаром 2108
Слава му .
U Samari ima gena poršeovih inžinjera, zato je to bio solidan auto istočnog bloka. Volan prevelik, sjedišta preniska, plastika pretvrda.Za njenu cijenu koštanja sve joj je bilo oprošteno.
Nisi u pravu Samara je bila kao neki reno 19…
Mislio je na bukvalo poršeove gene, jer je porše učestvovao u razvoju Lade Samare, mislim najviše na motoru. Ne misli tu na sličnosti sa poršeovim automobilima, već n razvojni tim.
Samara i Porshe?? To nema veze. Samara je sve prekopirala od Kadeta Kockice – Suze, i motor i menjač, pa delom i vešanje i sve je to loše ko i na opelima. Škojka Samare je bila izuzetno slabe krutosti i loša. Mislim da su na Kadete 1,3, veoma lako ugrađivali klipove i karike od samare.
Ovo malo motora što se na slici vidi je čista kopija Forda Cosworth. Rusi sve što su znali da rade u autoindustriji je bilo da kopiraju
Motor i mjenjač su rađeni u saradnji sa poršeom (civilna verzija, ne ova sportska) , za karoseriju ne znam ali je glupo na osnovu fizičkog izgleda reći da je kopija kocke. Uostalom ja sam mislio da i vrapci znaju za ovu saradnju (i na kadnijim modelima kao što je Lada 110) ali za one koji ne znaju, mogu veoma lako to pronaći https://sr.m.wikipedia.org/sr-ec/%D0%9B%D0%B0%D0%B4%D0%B0_%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B0
Jedino ako su preko Porshea prekopirali Kadeta Kockicu. Pusti pisanije i fantazije, ja ti kažem šta je istina. Imao sam 2 samare, 1 šifonjeku i jednu standard Lajku, a te Opele znam ko svoj džep.. Čak da je Porshe potpisao tako nešto, trebalo bi ih biti sramota (više zbog menjača nego motora). Uzgred, nez nam odale Poršeu iskustvo sa ovakvim motorima, posebno u tadašnje vreme. Pa oni su za svoje automobile klasičnog dizajna uzimali tuđi agregat.
Bas u to vreme razvili su motor za Seat Ibizu mk1.
Reče ti svašta i ostade živ.? Imao sam Kadete i kocku i suzu, kod kocke je i limarija bila solidna, kod suze loša i to je sve što nije valjalo. Mehanika:motor, mjenjač, kočnice, vješanje,… neuništivo.
😂Stric mi je imao Reno 19 i taj auto je bio mnogo, neuporedivo udobniji od Samare, unutrašnjost mnogo kvalitetnija iako je bio mnogo stariji od Lade. Nebo i zemlja, vjeruj mi.
Ovaj auto je zapravo napravljen za grupe s koja nikada nije videla svetlo dana zbog ukidanja grupe b.