Nakon proizvedenih 145.561 primeraka, Volkswagen je odlučio da obustavi proizvodnju električne verzije kultnog heča. Nemci su ga držali u proizvodnji, uporedo s modernijim modelom I.D. 3 duži niz meseci, kako bi se obezbedila što glatkija tranzicija ka novorazvijenoj familiji električnih četvorotočkaša marke.
Gigantski koncern Volkswagen je predsstavio čisto električnu verziju „Sedmice“ krajem 2013. godine. U prvo vreme, VW e-Golf je silazio samo s proizvodnih traka kompanije postavljenih uz centralu u Volfzburgu, odakle je skinut s proizvodnog repertoara tokom leta. Međutim, i pogoni u istočnoj Nemačkoj su „videli“ kako teče montaža baterijskog Golfa, jer je od 2017. godine i fabrika kompanije izgrađena u Drezdenu dobila priliku da se pohvali sklapanjem ove modifikacije kultnog heča. Juče je stigla vest da je poslednji „ekološki“ Golf proizveden u tom postrojenju.
Mi smo u proleće te godine imali priliku da provozamo specijalnu verziju Golfa, što je svakako ispravna formulacija jer je i e-Golf bio postavljan na identičnu platformu, izvorno razvijenu za termalnu modifikaciju. Arhitektura MQB je tako morala da se nosi sa 300 kilograma masivnijom konstrukcijom, koliko su baterije ugojile e-Golfa, uz dodatni minus u težini za razliku u masi SUS i elektromotora.
Prema podacima koje prezentuje relevantan sajt Carsalesbase, Volkswagen je prodao 28.710 primeraka baterijskog Golfa na evropskom tržištu tokom 2019. godine, što je za 36% više nego godinu dana ranije. Međutim, to nije bilo dovoljno da se nemački takmac pozicionira na listi najpopularnijih električnih modela, bolje od četvrtog mesta, pošto su veći uspeh zabeležili Tesla Model 3, Renault Zoe i Nissan Leaf.
Posebno je zanimljiva činjenica da konstruktor, uprkos očekivanjama i čini se elementarnoj logici, nije sa tržišta povukao e-Golf neposredno oko promocije familije modela I.D. Zastareli e-Golf, koji ni u jednom trenutku nije ni razvijan s idejom da bi bio električni automobil, je tako dokazao svoj značaj za kompaniju, i pre nego što je firma stigla da od nule razvije prave baterijske četvorotočkaše. Pa ni taj momenat nije prošao bez trzavica jer smo svedočili brojnim softverskim mukama za moderni I.D. 3.
Da se vratimo još malo na električnog Golfa, pa da kažemo da je izvorno električni heč pokretan motorom koji je razvijao 115 konjskih snaga, uz stalno dostupan obrtni moment od 270 Nm. Baterija je posedovala skroman kapacitet od 24,2 kW/h, što je omogućavalo autonomiju od svega 190 kilometara, i to po prevaziđenom NEDC protokolu. Baterijski Golf je osvežen tokom novembra 2016- godine, i tada je elektromotor „navijen“ do 135 konjskih snaga uz obrtni moment od 290 Nm. Zapremina baterije je takođe ojačala pa je bila na nivou od 35,8 kWh. Tako je, po istim bezveznim kriterijumima, i domet s jednom dopunom narastao do 300 kilometara. Restilizovani baterijski Golf je ubrzavao iz mesta do „stotke“ za 9,6 sekundi, dok je maksimalna brzina bila 150 km/h.
Na ovaj način, opraštamo se verovatno od prvog i poslednjeg Golfa u istoriji koji je pogonjen isključivo elektromotorom.
AutoRepublika
(13919)
„Neka mu je večna slava i hvala“.
Ima ovo smeće i dobro ime, ud 3..tri mi noge ostavija ćaća, dvije iste , jedna malo kraća…oce reć treći ud ili ti k od auta. Ne vratio se nikad , dabogda, ni njemu slični.