Turbo i zima
Motori gde se vazduh u komore za sagorevanje dovodi putem turbo punjača, kod nas su veoma popularni. Proizvođači ih masovno predstavljaju na svojim modelima, jer takvi motori pružaju odlične dinamičke performanse, iako i dalje ostaju prilično ekonomični. Međutim, oni takođe imaju probleme koji se posebno mogu osetiti po hladnom vremenu, a nažalost čini nam se da će usled novih tendencija u automobilskoj industriji njihov broj značajno opasti. Do tada, mi ćemo popričati o tipičnim „boljkama “ turbo motora koji čekaju vlasnike u zimskoj sezoni.
Zimi se ne može izbeći hladan start motora. Atmosferski motori tolerišu ovaj proces mnogo lakše od onih koji imaju turbo punjač. Činjenica je da atmosferski motori, posebno oni starije izrade, poseduju blok od livenog gvožđa, dok moderni turbo motori koriste savremeniji aluminijumski blok motora. Liveno gvožđe je otpornije na nagle promene temperature, a „lagani“ metal je, iako odličan kao provodnik toplote, znatno osetljiviji na nagle temperaturne promene.
Ne zaboravimo i dizajn nekih pogonskih jedinica. Podsetimo se, na primer, Volksvagenovog motora sa natpunjenem, onog s komercijalnom oznakom EA888. U ranim verzijama, prilikom startovanja motora, suvi kontakt klipa sa zidom cilindra doveo je do napadaja. Zbog toga je motor pre putovanja morao biti dobro zagrejan. A zaštitni premaz koji je nanet na zidove cilindra brzo je propadao. Tako se pojavio problem koji je postepeno ali sigurno vodio motor ka nužnom generalnom remontu.
Sa turbinom nije sve tako jednostavno. Činjenica je da se tokom dugog boravka na hladnom i turbina hladi, ulje se taloži i zgušnjava, pa je potrebno vreme da nakon pokretanja motora ulje procirkuliše i u dovoljnoj količini „prokrvi“ sve radne komponente.
Ako odmah pokrenete takav motor i navalite momentalno vozite, komponente turbo punjača će biti izložene daleko većim naprezanjima nego što je to uobičajeno. Nakon 2500 o/min, „puž“ ili kućište punjača se brzo zagreva, odnosno dolazi do toplotnog širenja materijala.
Sa tako naglom promenom temperature, materijal kućišta doživljava ogroman stres, a postoji i velika verovatnoća da će doći do pojave pukotina na samom kućištu vašeg turbo punjača. Kasnije posledice tog sleda događaja mogu biti daleko ozbiljnije. Dodajte ovome nedostatak podmazivanja radnog kola koje zna da se vrti suludo velikim brzinama (>150 000 o/min) i dobićete ozbiljan problem. Skupa jedinica će propasti pre vremena.
Zbog toga se motor sa natpunjenem mora malo zagrejati zimi, čak i nakon nešto dužih parkiranja nije naodmet malo sačekati, pa tek onda krenuti s vožnjom. Dovoljno je upaliti motor i sačekati par minuta, dati vremena ulju da procirkuliše. Ovo vreme je dovoljno da ulje krene prema svim komponentama i sklopovima.
Ipak, obratite pažnju na činjenicu da je u nekim zemljama ovo što napisasmo najstrože zabranjeno raditi (Švajcarska, Nemačka…). Dok je u evropskim zemljama to zabranjeno iz ekoloških pobuda, u SAD (barem u onim saveznim državama koje se suočavaju s dosta snega) to zabranjeno jer se dešavalo da ljudi ostave automobil ispred garaže da radi u mestu, i nakon toga uđu unutra.
Takav automobil je bio poklon na tacni za kradljivce. Posle tih par minuta možete ići, ali laganim tempom. Uverite se da „igla“ obrtometra ne ide iznad 2300 obrtaja u minuti. Nakon što je temperatura antifriza porasla na 90 stepeni, a topli vazduh ušao u kabinu, možete se kretati kao i obično.
Poželjno je da nakon dužeg putovanja, ili čak i kraće ali „nadahnute“ ture, pustite motor da radi neko vreme u mestu u praznom hodu. Tada će ulje koje se pumpa kroz turbinu imati vremena da je ohladi, a na taj način dajete vremena i ostalim elementima pogonskog sklopa da lagano spuste svoju temperaturu radom bez opterećenja, umesto samo naglog gašenja.
Ovo je jednako vredan i validan savet za uslove vožnje koji karakterišu sva godišnja doba.
Ako vam se dopala tema u vezi s turbo punjačima, imamo kvalitetne članke za vas, pa predlažemo ovaj koji govori o specifičnostima i razlikama između kompresora i turbo punjača, kao i ovaj, gde možete sagledati istoriju turbo tehnologije.
AutoRepublika
(11967)
Usteko me vrat , a moronu obecah slike Santa fea, pa sam zamolio komsijinog malog da slika stagod. Čovjek odradio posao, meni poslao, e…kako ono da uploadam?
Idi na sajt:
https://postimages.org/
Kad uploaduješ sliku ,kopiraj link pod “direct link” i samo taj link copy/paste. Slika ce se automatski pojaviti u komentaru.
E, jebajiga, stavih neki link ovdje, al nije direkt link na sve sličice…i piše da se čeka odobravanje…abam ti starost, dje mi Musa?😘🤗🍻 A fino je decec to slikal, skoro ki Zveki.😂😂🥳🥳
Slažem se „da treba čuvati“, ali, ne bih išao u krajnosti. Mislim da i na minus temperaturama vozilom treba krenuti ubrzo posle startovanja motora (da ne treba čekati par minuta da se zagreje motor), a onda ga prvih 2-3 minuta voziti na veoma malom gasu, na nižim obrtajima. Slažem se i za potrebu hladjenja turbine pre gašenja motora, a nakon velikih opterećenja (vožnja uzbrdo, agresivna vožnja ili auto putem), ali, dovoljno je i pola minuta-minut (svakako minut ako imate živaca i vremena), da bi se time uspešno sprečilo izgaranje motornog ulja u uljnim kanalima turbine. Bar ja tako radim i… Pročitaj više »
Iskreno, ja sam ta vremena tako i shvatio kao što si ti napisao, nisam ni mislio da treba nešto duže.
Učinilo mi se da se u cilju boljeg očuvanja turbine zagovara makar delimično zagrevanje motora radom u leru pri veoma hladnom vremenu. Možda i to ima smisla ako je odmah nakon kretanja nemoguće neki kraći period motor držati relativno neopterećenim.
Moj covijek.Ja upravo tako radim.Samo ja vozi duze od 3 min lagano😁.
Zato služi snijeg! Džaba ti dodavati gas, svejedno proklizuje…😂🤣
A što se tiče obtomjera, kod mene kazaljka ide preko 2300 o/min samo na autoputu. Ove godine se namnožilo radara, kamera, presretača i kojekakvih spodoba na tri noge…
Nisam imao nikad problema sa turbinom nebitno dali je jeftin ili premijum brend!Uvijek „mazim“gas kad je motor hladan najkvalitetnije ulje sa kraćim zamjenama od propisanih i nikad ne gasim odmah kad stanem narocito kad je motor bio na većim obrtajima!Nekad davno sam imao Fiat Ducato 2,5 i drzao se ove „strategije“a cesto i prikolicu vukao prodao ga sa 320 hiljada bez ikakvih intervencija ispod poklopca motora!!!
Ko kaze da su turbine i ostali delovi iz Kine na novijim vozilima.Na mom najnovijem autu Garrett-ov turbo Made in India.😇
Havarije na turbini se u najvećem broju slučajeva dešavaju zbog ogromne kilometraže i neadekvatnog održavanja.Islužena auta i vraćena kilometraža, naivnost naših kupaca, koji kupe „dobar“ auto za nestvarno malo para, sve su to faktori koji ovaj napaćeni mehanički dio(turbinu) dovode do otkaza.Preventivni pregled turbine u specijalizovanom servisu je nepoznat pojam vozačima na našim prostirima.Vozi dok ne crkne, to je naša vozačka navika.
Sve si u pravu, osim „nestvarno mali para“
Aj sad da vidim jel radi…horuk
Radi,👍
Predzadnja slika ko kit ubica…
Da ne bude da je dildo, ali bar ima veze sa kitom 😂😂🤣🤣🐳
Hehehehe
Koje dugme je „rućna kočnica“?
Šta je onaj crni kružni selektor, desno od „menjača“? Tu (i okolo toga) su sabili dosta stvari/dugmića/funkcija i bojim se da tu ne smeš bilo šta da pipaš bez da u to gledaš (što je opasno).
Ručna je lijevo ispod volana, na konzoli.ono kružno je selektor pogona za terene.ne boj se, sve je milina jedna , samo kako cujem par slika je opalio sa wide postavkama pa djeluje izobličeno. Al kad je mene oduševio , ne treba dalje. Jedino ne znam kako se vozi , da je još kojih 10k niže bio bi pravi. Jedva cekam da bude polovnjak.
Pa ovo uopće nije novi model neg su samo unutrašnjost preradili da ne liči više na ix35 od prije par godina i stavili nove materijale. Ali, nažalost cijena je previsoka. Tvoja glista nudi isto mjesta, lošije materijale, nekakav hibridni pogon (jedino je on takav uređen sa mjenjačem na dugmicima) i košta oko 39k eura što je 20k manje od Korejca. Ne znam šta si hjundai umišlja!?? Tu je Volvo, pa i ove Kupre što su do njega u salonu… Preskupo ….ali pohvale za napredak u kabini.
Taj isti selektor rada automatskog menjača kao kod hibridnog CRVa, koristi civic dizel sa AT. Tj. koristio je 😊
imas li sliku?
Evo, pogledaj sliku br. 14 na ovom oglasu
https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/15905526/honda-civic-16i-dtec-executive
dobar, nasao sam takav za nekih 19k ovdje, a vidim da je platio servis 602eura, 44eura po litri ulja, ako sam dobro vidio…a u 3 pm.
Jedan član Honda foruma (koji radi u DE) je neki dan na forum postavio račun za tek uradjen redovan servis za svoj civic 9, generacije, 185 evra, sa porezom (od čega 4,5 litra ulja dodje 62 evra+porez)
a zavisi gdje ga radi, ako kupuje vaucere preko guopona, onda moze da prodje sa 200 e za mali i 300 e za veliki servis ili tako nesto. ako je originalni honda servis, onda je to povoljno, mada covjek moze uvijek sam kupiti ulje i donijeti majstoru, zakon ti to dozvoljava.
evo ga jedan za kia pro ceed 150kw mijenjao ulje na 15k km, 154 e.
https://www.youtube.com/watch?v=outKt-Hf-dY
Proceed GT mi se uopšte ne dopada. Ceed i Ceed SW – da, Proceed i „pomozi Bože“, a ovaj Proceed GT – nikako. Pogledao sam ovaj video. Najpre, prosek potrošnje od 7,9 na 10.000 km (na 13:54) mi uopšte ne deluje „očaravajuće“ za kola ovih dimenzija (koja uopšte nemaju veliku čeonu površinu), a neverovatno mi je da za one pare (32k) treba da je normalno da postoje oni „crvčci“ (i da to treba da se rešava podmetanjem filca „vamo i tamo“, ja taj problem nisam imao ni na Fiatu 500L iz KG duplo manje cene), a još manje mi je… Pročitaj više »
a mercedes e klase si zaboravio da komentiras 😀
Pa, nisam ni komentarisao „crvčak“ rukohvata, već sam one gde je podmetao filc 😊 Iskreno, razočarenje mi je i veličina (nepraktičnost) gepeka, na šta je tester takodje ukazao. Posle ovog videa čiji si link postavio, išao je test istog vozila na Carwow i nisu ga ni oni nahvalili, a baš su isprigovarali i na gepek. Nominalno, velika deklarisana zapremina, a u naravi daleko od praktičnog. Inače, koliko god me je 1,6 T-GDI ranije oduševljavao perfomansama (pri čemu nisam imao pojma da ide i u Proceed GT), toliko me je i ranije čudila njegova potrošnja, jr sam na Spritmonitor.de odavno poredio… Pročitaj više »
Sigurno. No imaju oni i karavan, koji je sve samo ne ne praktičan. Ukazivao sam ja na loše materijale, na jednom Ceedu kojeg sam imao, sjedala su se poderala jako brzo, možda nakon 50k km. Ove cvrcke imamo na seriji 5, isto tako cvili (zadnja vrata), ali mercedes evo i na e klasi što je sramota.
No, cijena servisa 154€ …a nije puno zamijenjeno.
Zanima me sistem za parkiranje sa daljinskim i zajeb sa prepoznavanjem biciklista, kako to šljaka i šta mu je pomoć za autoput. Ima 360 kamere, valjda radi bolje neg od pezoa. Kako li amortizira poprečne prepreke , da li mu se automatska kočnica , kao u mercedesa, aktivira pritiskom na nožnu? Moram potražiti kakav test da vidim, ali ovakve stvari prezenteri ne pokazuju, oni su tu da ti ga uvale. Nije im trebala bijela koža na vratima, neukusno je i prlja se .
Da, Mercedes je oduvijek imao“ ručnu“ kočnicu koja se aktivira nogom, čak i prije par decenija 🤣
to jest, to je ludost na kvadrat! a otpusta se tako sto povuces sajlu sa lijeve strane volana, a aktiviras je nogom. No, mislio sam na cuvanje kocnice, kada papucicu nozne pritisnes malo jace i onda auto sam drzi kocnicu, auto hold. Kod ovog ne vidjeh, al ko ce se sad sjetiti gdje je to.
Ima mercedes nevidjenih bisera i gluposti da bi mu i citroen pozavidio.
Mislim da taj AutoHold ima ogromna većina današnjih novih vozila. Zaista je korisna stvar.
pa jes, no pitanje je kako se aktivira na ovom hjundaiu? Napravili su veliki korak za jedan hjundai, a mali za auto industriju…inace im citava gama pati od loseg dizajna i materijala koji su za – njeznik. samo su nabili cijene, da te Bog sacuva.
Pa, eno ga na Santa Feu dugme „Auto Hold“ odmah desno od menjača, najbliže dugme.
e jesam corav
U Berlinu (koji ima ručnu na sajlu) autohold se aktivira kad stisneš kočnicu i drži do ne krenem uzbrdo. Radi i u rikverc (sam prepoznaje smjer uspona). Drži tri sekunde. Dugme nigdje ne postoji. Taj sistem nema veze sa motorizovanom (na dugme) ručnom kočnicom već ima sa ABS sistemom.
Inače me Passat „zaklao“ sa automatskom ručnom kočnicom, crkla elektronika (puštali 2000km) koštala je od 400 do 800 eura, naravno uzeo zamjensku 🥺.
Hill assistant i Auto Hold nisu iste funkcije.
Uostalom, jedna „drži“ 2-3 sekunde, a druga 2-3 minuta.
Dajte nam forum za ovake stvari!
Pored broja obrtaja motora bitnije je koliko se brzo dostignu. Ako jače stignete gas brže se dostignu obrtaji ali i turbo brže vrti, laganije dodavanje gasa manje angažuje turbo punjač.
Dobar clanak o turbu. Dobre preporuke za prvi,hladan start. Takodje,kad se vratite sa nekog puta,ostavite auto da malo radi u mestu,to je taman dok se ne otvore vrata od garaze,kapija od dvorista,suvog ulaza od kuce i sl,puno ce znaciti za turbo,ravnomernije se hladi…Lagano i mirnije kretanje do radne temp. i isto tako lagano i mirnije zaustavljanje na kraju voznje i nema brige…
„… jer takvi motori pružaju odlične dinamičke performanse…“
Ova izjava sugeriše da postoje staticke performanse motora što je potpuno besmisleno. Motor je statican samo kada je ugašen.
„odlične dinamičke performanse“
Staticke performanse motora su iste kao i performanse kamena za kiseli kupus.