Japanci su poslovično suzdržan narod koji preferira da se bavi sobom i sređivanjem svog dvorišta, pre nego što se upušta u komentarisanje onoga što se dešava kod komšija. Ipak, predsednik Toyota Motor Corp Akio Tojoda je, čini se s dobrim razlogom, prekršio nepisano pravilo, izjavivši da Tesla Inc možda beleži impozantnije iznose tržišne kapitalizacije (zbirna vrednost svih akcija jednog emitenta na berzi) od japanskog proizvođača, ali da nikako ne sme biti zanemarena činjenica o broju proizvedenih vozila njegove firme.
“Tesla navodi da će ono što radi postati recept za uspeh u budućnost, industrijski standard, ali ono što Toyota ima jeste prava kuhinja i pravi kuvar,“ rekao je ranije danas Tojoda (64) u obraćanju preko globalne mreže, prilikom obrazlaganja dvostruko ružičastijih profitnih prognoza za aktuelnu poslovnu godinu, koja se u Japanu završava zaključno s 31. martom.
Tesla je još u julu pretekla Toyotu po pitanju tržišne kapitalizacije, a razlog tome se krije u entuzijazmu ulagača na berzi koji ne kriju simpatije prema baterijskim vozilima. Zaista, kao što je i sam Toyoda preračunao, vrednost akcija Tesle na berzi prevazilazi, samo Toyotinu, već i zbirne vrednoste njenih, kao i akcija preostalih šest japanskih proizvođača. Sve to uprkos tome što je Tesla prodao oko 367.500 vozila, ili samo 3,4% onoga što je Toyota plasirala tokom 2019. (10,74 miliona jedinica).
“Kaskamo za Teslom kada je u pitanju vrednost akcija,“ rekao je unuk osnivača Toyote. “Ali, kada se polemika prenese na teren naših proizvoda, mi nudimo sveobuhvatan koktel gde kupci mogu da biraju šta im milo.“
Toyota, drugi najveći svetski proizvođač, mereno obimom prodatih vozila, decenijama je gradio marku nudeći pristupače i pouzdane automobile proizvedene u velikim serijama. Toyoda govori kako već vidi Toyotine razmažene, izbirljive kupce kako ostaju verni svojoj omiljenoj marki.
Istovremeno, Tojoda nije propustio da naglasi da i njegova kompanija ima štošta da nauči od svog rivala, naglašavajući sposobnost Tesle da proizvodi vozila iz BEV segementa uz profit, pritom nudeći unapređenja softvera, kao i oslanjajući se na obnovljive izvore energije.
Toyota zaostaje za ostatkom automobilske industrije kada se govori o realizaciji čisto električnih vozila, ostajući dosledna proizvodnji starijih i pristupačnijih hibrida, sve dok troškovi nabavke baterijskih ćelija ne postanu prihvatljivo prijatni.
Toyota stremi ka tome da ubrza prodaju vozila iz BEV segmenta, izvestio je još u januaru odličan list koji rado pratimo, Nikkei Asia. Ideja je da se isporučuje po pola miliona elektromobila na godišnjim osnovama, počev od 2025. godine. Ilon Mask, izvršni direktor kompanije Tesla se nada da će njegovo društvo u to vreme isporučivati oko par miliona vozila u svetskim razmerama, na godišnjoj osnovi. Ambicije ne manjka ni u nemačkom Volkswagenu AG, gde teže ishodu u kom bi godišnje prodavali milion električnih četvotočkaša do kraja 2023.
“Tesla ne vredi toliko zato što je to realno. Ljudi se pale na velika obećanja, investitori padaju na recept,“ rekao je Tojoda o Tesli, pritom proširujući gastronomsku analogiju. “Oni imaju recept, ali mi smo ti, s kuvarom i kuhinjom i mi kuvamo prava jela.“
AutoRepublika
(844)
„…sve dok troškovi nabavke baterijskih ćelija ne postanu prihvatljivo prijatni.“
Za to vreme Tesla samostano pravi baterijske ćelije jeftinije i kvalitetnije nego bilo koji proizvođač baterija. Da bi ubrzali proces njihove ćelije će praviti uskoro i Panasonic.
I Toyota ne treba da se brine za Teslu nego za azijske zvezde u nastajanju, NIO, BYD i Xpeng koji će ubrzo da im dišu za vrat dok se ovi prenemažu u „kulinarskim poslovima“, kako sami kažu. U prevodu, zbog „inovacija koje pružaju“ mogu da se kreću samo nizbrdo.
Evo i kineski SAIC po vrednosti u deonicama prešišao BMW.
Panasonic je oduvek i pravio baterije za Teslu. Ako pricamo o baterijskim celijama. A kutiju i poklopac je pravio, i aktuelno pravi Tesla.