Dok je većina zemalja bila zatvorena, sa policijskim časom ili bez njega, stanovništvu je negde naređeno, a negde preporučeno da ostanu kod kuće. U ovakvim uslovima, ko god je mogao da obavlja svoj posao od kuće, to je i činio, što je zauzvrat donelo ogromne uštede kada je reč o kilometraži koja se prelazi radi obavljanja radnih zadataka.
Naravno, sve je to značilo i da su automobili mirovali, odnosno da nisu bili u upotrebi. Takav razvoj situacije dovešće do gubitka najmanje 14 miliona vozila sa američkih puteva, piše Bloomberg.
Studija koju je izradio KPMG International na osnovu uzorka u SAD govori o dramatičnim uštedama u pređenim kilometrima ukoliko se ovakvo vanredno stanje nastavi. Naime, KPMG veruje da će to dovesti do 270 milijardi milja manje pređenog puta za godinu dana!
U istraživanju se navodi da nove navike koje su nastale tokom čitave korona krize, kao što je rad od kuće i pojačana online kupovina, neće nestati tako lako, već da će preživeti pandemiju i postati novi deo svakodnevnice. Naravno, toga je bilo i pre čitavog haosa sa Covid-19, no evidentno je da je u uslovima epidemije ovo došlo do još većeg izražaja.
KPMG navodi da su Amerikanci na vrhuncu epidemije – u aprilu, prelazili 64% manje milja nego do tada. Oni veruju da će nove navike opstati, te će da će to neminovno dovesti do manje pređenih milja na godišnjem nivou. Šta više, očekuju da to bude do 10% manje od ukupno 3 triliona milja koje pređu stanovnici SAD za godinu dana.
Geri Silberg, jedan od rukovodialca KPMG International, ističe da ljudi u Americi kupuju automobil iz prvenstveno dva razloga. „Automobil se kupuje zbog odlaska na posao i kupovine. Ako se ove dve potrebe smanje, odnosno moguće je obavljati ih svog doma, onda će doći i do manje potražnje za automobilima“, rekao je Silberg.
Ovakva promena, navodi Silberg, dovešće do pada prodaje automobila, prema njegovoj proceni od čak milion vozila na godišnjem nivou. Prema inicijalnim najavama udruženja dilera automobila u SAD, očekuje se da ove godine broj prodatih automobila u toj zemlji bude oko 13 miliona, što je drastično manje od prosečnih 17 miliona u prethodnih nekoliko godina.
S druge strane, KPMG International ističe da je veliki rast kupovine putem interneta doveo do ogromne potražnje za komercijalnim vozilima, što bi moglo da ublaži pad prodaje u automobilskoj industriji.
AutoRepublika
(164)
Da, to je samo jedna od promena ( moguće malo trajnije prirode ) do koje će ova „pandemija kuge“ dovesti …
Ovo je odlična promena.
Barem za malo je produžena trajnost zaliha nafte te sada će biti više godina vožnje sa gorivom 🙂
Videćemo da li će se završiti i šta će promena doneti. ALi tek 2022. ja očekujem rasplet.