Džeremi Klarkson je novi vlasnik polovnog Lamborghinija
Slavni britanski novinar Džeremi Klarkson je poznat po mnogo čemu. Ne samo što je „služio“ kao voditelj popularnih emisija kao što su Top Gear i Grand Tour, već je stekao i popularnost kao neko ko je „bez dlake na jeziku“ i ne boji se da kaže svoje mišljenje bez obzira na to što često na taj način naiđe na osude javnosti.
Ali, malo ljudi zna da Britanac u slobodno vreme voli da se bavi poljeprivredom ili da barem nekog plati da obrađuje njegovu zemlju. Još tokom 2008. godine Klarkson je kupio imanje u Oksforširu (centralni deo Engleske), a ovih dana je odlučio da počne da provodi više vremena na ovoj lokaciji.
Ključnu ulogu u tome je igrala epidemija virusa korone zbog koje čak ni slavni novinari kao što je Džeremi ne mogu da dobiju automobile na testiranje. On kaže da je zapravo odrastao na sličnoj lokaciji i da mu „povratak korenima“ nije teško pao.
A šta je jednom poljeprivredniku najbitnije? Pa naravno traktor, a u ovoj kategoriji Klarkson se nije mnogo dvoumio pa je kupio najbolji mogući model. Ne, nije reč o John Deeru već o Lamborghiniju. Naravno, pazario je polovnjaka po ceni od 40.000 britanskih funti (oko 45.900 evra).
Većini nas je poznata priča da je istoimeni proizvođač egzotičnih automobila započeo karijeru tako što je sklapao traktore. Vlasnik i osnivač marke, Ferućio Lambordžini je bio izuzetno imućan čovek i mogao je da priušti najskuplje automobile na svetu, a njegov izbor je uglavnom padao na Ferrari.
Međutim, jednom prilikom se požalio Encu Ferariju kako mu se ne sviđa kvačilo na skupocenom Ferrarijevom modelu 250 GT, nakon čega mu je Enco odgovorio, „ti se drži svojih traktora, a najbolje sportske automobile na svetu prepusti meni“.
To je Ferućija jako uvredilo pa je odlučio da proizvede sopstveni egzotični automobil. Kompanija je jedno vreme paralelno proizvodila automobile i traktore, a sredinom sedamdesetih godina je prodala poljoprivredni program jednoj nemačkoj firmi. Novi vlasnik je zadržao Lamborghini ime i proizvodi traktore do današnjeg dana.
Ali vratimo se samom Klarksonu. Na pitanje zašto se odlučio za baš ovaj brend, on kaže da ime Lambroghini, u svetu traktora je jednako jako kao što je Aventador među egzotičnim superautomobilima. Traktor se pokazao toliko velikim da je Britanac bio primoran da izgradi novi hangar na imanju pošto nije mogao da uđe ni u jednu od već postojećih garaža.
Klarkson priznaje da u početku nije ni zna kako da upravlja ovom mašinom. Enterijer donosi čak 188 dugmića za koje slavni novinar još uvek ne zna kompletnu svhu, pošto nijedan od njih nema oznaku. Dizel motor sa šest cilindara razvija čak 1.051 Nm maksimalnog obrtnog momenta, a menjač ima ukupno 48 brzina.
Iako je u svojoj bogatoj karijeri vozio neke od najbržih automobila na planeti, Klarkson kaže da nikada nije bio više uplašen kao kada je dostigao 40 km/h za volanom traktora. U kratkoj vozačkoj karijeri s traktorima, Klarkson je uspeo da udari u vrata kapije, prikolicu, banderu i drugi traktor, pa dodaje da još uvek nije završio nijedan posao bez incidenta.
Koliko dugo će Klarksonova zanimacija za poljeprivredu trajati? Pa verovatno dok epidemija ne bude okončana, a ovih dana Britancu trebaju da stignu Vauxhall/Opel Corsa i Mini Electric, posle čega će uslediti analiza u novinama The Sunday Times.
AutoRepublika
(5317)
Mala ispravka, chita se Lamburgini. Pozdrav.