Prvi čovek bavarske premijum marke, Oliver Cipse, upozorio je da se potražnja za novim automobilima na Starom kontinentu neće oporaviti do kraja tekuće godine.
Ograničenje kretanja ljudi, kao i zatvoreni izložbeno-prodajni saloni u Evropi doveli su praktično do zaustavljanja prodaje novih automobila. Tako je recimo u Velikoj Britaniji ubeležen pad prodaje u aprilu od čak 97%, a sličan scenario viđen je i u Italiji, dok su Španija i Nemačka ostvarile nešto slabiji pad.
Pojedine evropske države polako popuštaju sa merama, te se i kupci vraćaju u prodajne salone. Automobilski proizvođači se nadaju da bi Evropa mogla ostvariti sličan oporavak kao i Kina, gde se prodaja vozila gotovo vratila na nivo na kojem je bila pre pandemije.
Ipak, tokom nedavne prezentacije rezultata iz prvog kvartala, šef BMW-a Oliver Cipse, bio je obazriv kada su u pitanju poređenja sa Kinom. „Kina se može samo donekle uzimati kao uzor oporavka. Situacija u Evropi je mnogo drugačija i složenija“, kazao je Cipse.
„U državama koje je epidemija teško pogodila, poput Italije, Velike Britanije i Španije, potražnja za novim automobilima ostaće niska do kraja godine“, uveren je izvršni direktor nemačkog brenda.
Prodaja BMW grupe opala je prvom tromesečju za 20,6% na globalnom nivou. U Evropi je prodato za 18% manje vozila nego u istom referentnom periodu prethodne godine. Oliver Cipse upozorava da se još veći pad prodaje očekuje u drugom tromesečju, i kao primer navodi da je BMW grupa u aprilu ubeležila „minus“ od čak 44% na globalnom nivou.
Šef BMW-a ističe i da će ta grupacija ostati dosledna ciljevima u vezi sa smanjivanjem emisije štetnih gasova, kako na flotnom planu, tako i što se tiče Euro6d normi. Osim toga, Cipse je naveo da je protiv moratorijuma koji bi se eventualno uvodio kada je reč o rokovima povodom smanjivanja flotne emisije štetnih gasova.
Što se tiče pozitivnih strana u vezi sa poslovanjem BMW grupacije, Oliver Cipse je potvrdio da je porasla prodaja elektrifikovanih vozila u prva tri meseca ove godine, i to za 14%. On je dodao da ostaju posvećeni istraživanju i razvoju novih alternativnih pogona, pre svega baterijskih automobila kao i onih koji koriste gorivne ćelije.
„Efekti pandemije korona virusa stižu u jeku transformacije industrije. Mislim da će rezultat biti ubrzavanje konsolidacije naše industrije“, zaključio je Oliver Cipse.
AutoRepublika
(187)
Mada relativno crna, ovo su po meni delako realnija predvidjanja.