Vlasnici Teslinih vozila kažu da su SUS motori loši, dok ljudi s druge strane ograde blokiraju njihove stanice za punjenje. Naravno, mi smo zagovornici na prvom mestu istine i istraživanja koja do nje dovode, nevezano kome to ide u prilog.
S jedne strane, vaš motor s unutrašnjim sagorevanjem sagoreva gorivo, a proizvod tog procesa su gasovi koji izazivaju efekat staklene bašte. Međutim, tehnologija je evoluirala u međuvremenu, tako da su konvencionalni automobili ekološki mnogo prihvatljiviji nego što je to nekada bio slučaj. S druge strane, baterije u elektromobilima skladište energiju za potrebe motora a njihov kapacitet se meri u kilovat-časovima.
Bilo bi zaista sjajno kada bi neko mogao da napravi vizuelnu komparaciju između ovih sistema, kakvu bismo svi mogli da razumemo. E, to je upravo ono što je Engineering Explained uradio, i to koristeći limenke napunjene gaziranim napitkom. Na taj način, Džejson Fenske je pokušao da nam vizuelno predstavi kako je jedan galon benzina (3,78 litara) ekvivalent 139 limenki.
Bilo kako bilo, efikasnost takođe treba da se uzme u razmatranje, jer su električni automobili bolji u iskorišćenju svog „goriva“. Neko će pitati „a šta je sa životnom sredinom?“. Pa, to je već neka druga priča. Mada električni automobili ne emituju omražene gasove, sama proizvodnja njihovih baterija je problematična.
Proizvodnja elektromobila rezultira s oko osam tona ugljen-dioksida. Međutim, tu je reč o prosečnoj vrednosti, tako da velike baterije u modelima s velikim dometom tu brojku dižu na oko 17 tona. Da bi se proizveo konvencionalan automobil, potrebno je oko sedam tona CO2, ali se tokom svake godine eksploatacije dodaje još pet. Čak i ukoliko izvor električne energije nije „čist“, prosečan automobil sa SUS motorom će već za par godina nadmašiti svoj električni pandan kada je emisija štetnih gasova u pitanju.
Da li to podrazumeva kraj za konvencionalne motore? U drugom klipu, Engineering Explained ističe da čak i ako proizvođač poput Mazde, primera radi, želi da spusti prosečnu flotnu emisiju, mnogo je više toga što moće da uradi s prosečnim 2,5-litarskim motorom nego s razvojem maloserijskog električnog automobila.
AutoRepublika
Izvor: Engineering Explained
(558)