Zanimljivost dana: Renault Safrane Biturbo
Francuski as iz devedesetih godina 20. veka bio je odgovor na nadmoć Nemaca u ovoj kategoriji.
Nadmetati se sa Nemcima u premijum segmentu je ogroman izazov. Pojedinosti zašto je ovo tako težak zadatak morale bi se objašnjavati u jednom dugačkom tekstu, no uprkos svemu tome, Francuzi se nikada nisu plašili da se upuste u okršaj sa Germanima.
Takav je slučaj bio i sa Renault Safraneom. Kada se pojavio daleke 1992. godine, pomenuti automobil bio je pre svega daleko originalnijeg izgleda od svih drugih sedan modela na tržištu, a osim toga on nije ni bio pravi sedan, već je imao peta vrata, čime je i praktičnost podignuta na viši nivo.
Najsnažniji motor sa kojim je isprva dolazio Safrane bio je 3,0-litarski redni šestak koji je isporučivao 123 kW odnosno 167 konjskih snaga. Renault je smatrao da je potrebna još potentnija varijanta ovog modela, a kako sami nisu znali šta tačno da učine kako bi sve to podigli na još veći nivo, obratili su se tjunerima.
I to iz Nemačke! Kompanije Hartge i Irmscher dobile su zadatak od Renaulta da učine Safrane daleko bržim. Što je francuska marka tražila, to je i dobila. Safraneov trolitarski agregat dobio je pojačanje u vidu dva turbo punjača, te je sada snaga motora iznosila 262 konjske snage.
Odbačen je sistem pogona na prednje točkove, pa se snaga uz pomoć petostepenog manuelnog menjača prenosila na obe osovine. Kako je sam Safrane i pre ovih izmena bio masivan automobil, postavljeno je vazdušno ogibljenje, što je bilo nečuveno za automobil tog tipa na početku poslednje decenije dvadesetog veka.
Tako je 1994. godine na scenu stupila nova varijanta Renaultovog modela, koja je nosila naziv Safrane Biturbo. Uprkos ozbiljnim promenama koje su se odigrale pod haubom, ovaj automobil i dalje je imao sporije ubrzanje od konkurencije sa druge strane Rajne. Safrane Biturbo je ubrzavao do 100 km/h za 7,3 sekunde, dok je recimo Audi 100 S4 isti sprint obavljao za 6,2 sekunde.
Iako je u kabini posedovao sav luksuz tog doba i dodatno opremu koja će tek godinama kasnije postati standard kod drugih, jeftinijih modela Renaulta, Safrane Biturbo je loše prošao na tržištu.
Od 1994. do 1996. godine napravljeno je svega 806 primeraka ovog automobila. Apsolutni tržišni neuspeh, no to ne remeti sliku o Renaultovom asu. Danas je on poželjan i skupocen klasik, i seća na neka druga, reklo bi se srećnija vremena za kompletnu automobilsku industriju.
Đorđe Platiša
(9666)
Pravi Renault.
Prvi Renault koji sam (uslovno rečeno) vozio bio je 11 turbo automatik, neke 84-te, 85-te. Uz R5 i R25 Baccara jedini Renault-i koje sam ikad hteo da posedujem. Ovaj Safrane posle R25 beše mi potpuno i apsolutno nezanimljiv..
Uh, sjećam ga se,dobar pravo….3 litre i 167 konja kaako to danas smiješno zvuči.
Realno, ni u to vreme nije bila neka cifra. Moja ’94 Toyota Camry V6 isto 3.0L je razvijala 188 ks, a bila je jedna najobicnija porodicna limuzina bez trunke sportskog stila i performanci. Ford Taurus SHO isto atmosferski 3.0L iz tog perioda je razvijao 220 ks, mada je on bio poprilicno skuplji od Camry.
Samo je Safran izmisljen auto za njih.
Kakve su performanse tih raga?
Niko ne prica o celom autu vec specificno o snazi motora.
Koju Camry i Taurusa SHO si vozio kad znas da je Safrane „izmisljen auto za njih“? Ne kazem da nije, ali sam poprilicno siguran da nikada nisi vozio ni Camry te generacije, a posebno ne Taurusa SHO. Ali dobro, svaki cigo hvali svog konja …
SHO je ubrzavao do 60 mph za 6,6 sekundi, max brzina 143 mph (230 km/h). Camry do 60 mph za 8 sekundi.
Safrane Biturbo: 3.0V6, 12v, 262ks, 365Nm/2500rpm, pogon na sva cetiri tocka sa LSD, maks brzina: 250km/h, 0-100km/h: 7,2s, 1675kg(DIN) odn 1865kg-EU standard
Taurus SHO: Yamaha 3.0 SHO V6 motor (24v) sa manualnim menjacom (MTX-IV Mazda), 220ks, 271Nm/4800rpm, prednja vuca, maks brzina: 230km/h, 0-100km/h: 6,6s, 1540kg
Ovde treba spomenuti da je Taurusov motor atmosferac dok je Renaultov turbo. Renaultov V6 bez turba je razvijao samo 167 ks.
Renault Biturbo motor opisan u postu nize. Generalno je predstavljao krpljenje motora koji potice iz ranih sedamdesetih i koji je originalno trebalo da bude V8. I izvlacenje neceg iz njega za sta nikada nije zamisljen. Medjutim nalazi se u vrlo sofisticiranom vozilu.
Yamaha motor u SHO je dragulj tog vremena, kao uostalom i skoro sve cega se Yamaha dotakne.
Takodje treba spomenuti da je Taurus SHO u Americi legenda. Safrane Biturbo je failure i da nije ovakvih clanaka s vremena na vreme ,samo jos totalni zaludjenici u automobile bi ga se ponekad setili.
Inace da budemo potpuno fer, Renault Safrane od 3.0 V6 sa 167ks (sa PRV motorom koji potice iz ranih sedamdesetih) treba porediti sa Ford Taurus 3.0 V6 koji je iz savremenog SFI Vulcan motora od 3.0 litre izvlacio celih 140 konja.
Safrane se od 92. do 96. prodavao sa PRV (Peugeot/Renault/Volvo) V6 motorom od 167ks. Taj motor potice jos iz ranih sedamdesetih i polovinom devedesetih ga je vreme vec prilicno pregazilo. PSA je imala verziju sa 4 ventila po cilindru sa blizu 200ks ali se nije pokazala preterano pouzdanom. Sa druge strane Renault je osamdesetih bio pionir turbo-punjenja pa je u modelu 25 nudio verziju ovog motora od 2.5 litre turbo i 205ks, kao i u Alpine GTA (200ks). Treba imati na umu da u to vreme jos nije postojala sofisticirana elektronika koja bi omogucila prenos velike snage na prednje tockove… Pročitaj više »
Nikad nisam imao bolje auto od Safrana nevjerovatna snaha i tenk na ulici