Zanimljivost dana: Kako je odbačeni prototip model VW Golfa postao bestseler u Južnoj Americi
U jednom od mnogobrojnih izdanja o istoriji Volkswagen Golfa, imali ste prilike da čitate koliki je napor nemački gigant učinio da zameni svoj najpoznatiji model „bubu“. Do sredine šezdesetih godina prošlog veka mnogi su smatrali da je „buba“ kao sportista koji ne zna kada je vreme za penziju, pa iako se i dalje prodavao u rekordnim ciframa, postojao je strah da će se prublika jednog dana iznenada okrenuti modernijim proizvodima.
To je znao i sam Volkswagen, pa je 1967. godine javnosti otvorio vrata svog hangara za istraživanje i razvoj novih proizvoda i pokazao čak 36 prototip modela na kojima je radio u proteklih desetak godina. Za većinu njih publika nije ni znala da su postojali, a svi su imali nešto zajednično. Naime, iako je plan bio zameniti „bubu“, gotovo svaki prototip model je pružao identičnu konfiguraciju sa motorom postavljenim pozadi na vazdušno hlađenje.
U ovom izdanju zanimljivosti dana ćemo se pozabaviti jednim od takvih primeraka. Na njemu je lično insistirao predsednik kompanije, Hajnc Nordhof, koji je želeo da pomeri agregat napred i debituje s tada revolucionarnim heč stilom. Iako ova vrsta dizajna nije bila nova, i Renault je odavno imao u serijskoj proizvodnji na modelima 6 i 16, gotovo niko se nije usudio da je pruži u serijskoj ponudi na tako jednom kompaktnom vozilu. Kao rezultat je nastao prototip poznat kao EA276 i pratiće mnoge karakteristike kasnijeg Golfa.
Naime, EA276 je pružao podužu haubu i zadnji deo vozila praktično pod punim uglom. Na taj način je prostor iskorišten do maksimuma, a pored dizajna veliku ulogu u tome je imao i pogon na prednje točkove. S mehaničke strane, 1,5-litarski benzinac je pozajmljen od „bube“, a razvijao je 44 konjske snage preko manuelne transmisije.
Nažalost, Nordhof je preminuo u aprilu 1968. godine, a njegov vlasnik, Kurt Loc, želeo je da krene nekim drugim putem. On je kupio Auto Union i zatražio od cenjenog italijanskog dizajnera Đorđeta Đuđara da mu stvori naslednika. To je bacilo EA276 u zaborav, ali pošto je bila reč o relativno skupom prototip modelu, čelnici su odlučili da ga iskoriste do maksimuma.
EA276 je, zajedno sa još jednim potencijalim budućim prototipa Golfa (EA97) poslat u Brazil gde je nemački gigant takođe pokušao da zameni „bubu“. Kao rezultat je debitovao model Brasilia, koji je zadržao mehaniku sa EA97, a gotovo sve stilske linije sa EA276. Njegove dimenzije su proširene da bi se dodala zadnja vrata, a s mehaničke strane je bio sličniji „bubi“ nego potencijalnim naslednicima. Naime, 1.6-litarski motor na vazdušno hlađenje je postavljen pozadi dok je pogon takođe bio na zadnje točkove. Brasilia je debitovao 1973. godine i u narednih desetak godina će voditi bitku sa Fiatom 147, Fordom Corcelom i Chevroletom Chevetteom za titulu najprodavanijeg vozila u Južnoj Americi. Zamenio ga je model Gol koji će se pokazati jednim od najvećih uspeha za kompaniju i u proizvodnji je do današnjeg dana.
(7395)
NSU je tada imao najmoderniju koncepciju dizajna i mehanika tako da je posle akvizicije od strane Audi-ja svaki budući Audi u sebi nosio gen NSU-a:motor vodom hlađen uzdužno naprijed, prednji pogon, prostrana karoserija i treći prozor iza C stuba.
Gledah sad ovaj koncept na netu, ima slika prednjeg kraja, motor bokser sa menjačem iza, prema kabini.
VW je baš uspeo da od proizvođača automobila tehnologijom iz 19. veka dođe do sadašnje pozicije.