Nissanovi rukovodioci ismejali Gonove optužbe
Nissanovi rukovodioci su u najvećoj meri ismejali napade Karlosa Gona, koji se obrušio na njih na konferenciji u Libanu.
„Nemam vremana da se bavim ličnim šou programom nekoga ko je prekršio zakon i pobegao pravdi“, rekao je Nissanov nezavisni direktor, Masakazu Toyoda, jedan od ljudi koje je bivši šef alijanse spomenuo u svojoj tiradi.
Gon se obrušio na japanske tužioce i Nissanove visoke menadžere na dvoiposatnoj konferenciji za štampu u Bejrutu, što je njegovo prvo javno obraćanje od hapšenja u novembru 2018., nakon bekstva vrednog holivudske interpretacije.
Gon je u najvećoj meri optužio ličnosti koje su mu bile najpogodnije za to, uključujući „naslednika“, Hirotoa Saikavu, koji je takođe morao da istupi s mesta generalnog direktora nakon skandala vezanog za prekomerne isplate.
„Ukoliko je to sve što će on reći, mogao je to da kaže i u Japanu“, rekao je Saikava novinarima koji su se okupili ispred njegove kuće u Tokiju, jutro nakon Gonove konferencije. „Pravi razlog zbog kojeg je pobegao je što se plašio da će biti ustanovljena njegova krivica.“
Saikavina uloga
Saikava je odigrao ključnu ulogu u Gonovom hapšenju, a napao ga je dan nakon što je njegov bivši šef uhapšen, jedva se suzdržavajući od pokazivanja besa zbog optužbi da je Gon tražio da mu bude isplaćeno više od onoga što je javno objavljeno, koristeći Nissanov novac za ličnu dobit.
Bivši generalni direktor i predsednik Renault-Nissana je uzvratio, posebno izdvajajući Saikavu za napade. Gon je navodno rekao Saikavi, kada je ovaj postao CEO „ti vodi računa o tome , sada je tvoj krug“, ostavivši mu 20 milijardi dolara u gotovini.
On je takođe rekao da je Nissan započeo s padom 2017., upravo u godini kada je Saikava preuzeo kormilo, te je sugerisao da je Japancu bilo potrebno da pronađe opravdanje za loše rezultate, pa je iz tog razloga kumovao propasti svog prethodnika.
Zauzvrat, Saikava je rekao: „Imam veoma duboko osećanje da me je bivši šef izdao, čovek kome sam verovao.“
Vrednost Nissanovih akcija je pala za oko 37 odsto od Gonovog hapšenja. Ujedno, japanska kompanija je izvestila o najnižoj stopi profita u poslednjih deset godina, uz planove o ukidanju 12.500 radnih mesta. Prodaja automobila usporava širom zemaljske kugle a nove tehnologije, od autonomnih vozila do elektrifikacije pogona, remete čitavu automobilsku industriju.
Očekivana imena
Pored Tojode i Saikave, Gon je takođe identifikovao i Hitošija Kavagučija, još jednog Nissanovog rukovodica koji ima veze u vladi, i koji je deo zavereničke grupe koja se navodno urotila protiv njega.
„Saikava, Kavaguči – imena su za koja se u najvećoj meri očekivalo da će biti prozvana“, rekao je Kodži Endo, analitičar iz SBI Securities Co. povodom Gonovih primedbi. „Ono što se takođe očekivalo je spominjanje pretpostavke nevinosti i kritikovanje pravosudnog sistema.“
Saikava je imao teškoća da ozdravi narušene veze između Nissana i Renaulta. Sa mesta generalnog direktora je istupio u septembru, nakon interne istrage, u okviru koje je utvrđeno da je bio preplaćen 883.700 dolara.
Nissan je izdao saopštenje pre Gonove konferencije za štampu, rekavši da je bivši lider sklonjen s pozicije nakon sveobuhvatne, temeljne unutrašnje istrage, kao i da će nastaviti da preduzima odgovarajuće zakonske korake.
Urušavanje odnosa između Renaulta i Nissana nakon Gonovog hapšenja je uzela danak u vidu performansi na berzi. Francuski proizvođač se kotira najslabije u poslednih sedam godina, dok su Japanci na najlošijem nivou u gotovo deset godina. Globalna prodaja automobila je usporena, a Renaultu nikako na ruku ne ide ni neuspešno spajanje s FCA.
AutoRepublika
(152)