Analiza: Kako Renault Clio 5 pliva na tržištu posle prvih šest meseci?
Očaj!
Prošlo je prvih pola godine od trenutka kada se Clio našao na tržištu i vreme je za sumiranje inicijalnih utisaka. Ono što se očigledno nameće kao zaključak jeste to da Renault nije uspeo da izvuče maksimum iz potencijala Clija, a razloga za to je više. Da krenemo redom.
Pod jedan, Renault je na novi Clio svalio ogroman teret odgovornosti i očekivanja. Ostatak game oličen u vidu modela Twingo, Megane, Scenic, Kadjar, Talisman i Espace se prodaje u prilično tužnim ciframa, a proizvođač shodno tome razmatra i povlačenje iz ponude pojedinih modela. Na domaćem tržištu, Peugeot nikada nije bio bliži, a na Clio 5 je pao teret očekivanja da Renault ostavi na mestu najpopularnije francuske marke na domaćem terenu.
Naime, još od 1962. godine se nije dogodilo da se na rang listi galskih proizvođača Peugeot nađe ispred Renaulta. Neće se naravno to dogoditi ni ove godine, ali je naredne već moguće da mali 208 donese prevagu Laviću, što bi za Renault bilo poražavajuće, posebno imajući u vidu mnogo gušću dilersku mrežu kojom raspolaže.
Naravno, na globalnom planu, Renault bi svakako ostao neprikosnoven.
Uprkos tome što je rukovodstvo kompanije bilo svesno ogromnih apetita s Clijom nove generacije, Renault je odlučio da nastavi s ponudom modela iz ranije iteracije, nagrizajući tako tražnju za novajlijom koji je imao zadatak da što pre povrati ogroman novac uložen u njegov razvoj.
Zatim sledi možda i najveći faul koji je čini se napravila uprava kompanije. Maleni Clio se pojavio u prodajnim listama bez da je bilo moguće pazariti verzije s osnovnim motorima. Složićete se da nije najmudrija odluka da se uvodno mesto u gami gradskog automobila dodeli varijantama s motorima od 100 ili 130 “konja” (TCe); odnosno 85 i 115 “grla” (dCi).
Francuzi su primenili standardnu, od strane Nemaca obožavanu, komercijalnu strategiju kada je reč o vrhunskim modelima, ali ona očigledno ne pije vodu kada govorimo o B segmentu. Tek prošlog meseca je Clio 5 dobio male benzinske agregate pa je sada moguće naručiti verzije sa SCe 65 i SCe 72 oznakama.
Pa opet i tada, proizvođač je objavio da je samo 53 novoregistrovanih primeraka s tim motorima. Poređenja radi, SCe 65 startuje s cenom od 14.100 evra dok SCe 72 košta 14.600 evra u Francuskoj (Life paket opreme), dok je pre njih ulazna cena bila za Zen opremljen TCe 100 u nivou od 18.000 evra ili za dCi 85 čak 19.300 evropskih novčanica.
Da li je i dalje loš start Clija začuđujuć?
Malo (uporedne) prodajne statistike
U prvih šest meseci je 36.394 primeraka dospelo do kupaca što je oko 12% tržišnog udela. Takav rezultat je za 28% lošiji od onog koji je postigao Clio IV u istoj fazi tržištnog života (50.420 isporuka uz 17% tržišnog udela u periodu od novembra 2012. do aprila 2013. godine). Pa opet, za razliku od C a još mnogo više D segmenta, gde je prodaja putničkih automobila bila značajno ugrožena ponudom krosovera, to isto se nije dogodilo i u klasi gradskih četvorotočkaša.
Naime, B segment je zabeležio rast od 5% u 2018. godini uz dodatnih 3% uzleta u prvom polugođu ove godine. Međutim, Clio 5 nije iskoristio povoljne vetrove sa tržišta. S druge strane, Clio 4 se u nedavnoj prošlosti nudio u dve verzije: TCe 75 za 10.990 evra i TCe 90 za 11.990 evra, uz dodatak u nazivu „Collection“.
Zahvaljujući takvim cenama, ali i visokoj ceni novajlije, čak 23.452 primeraka stariteta je prodato u prvom polugođu ove godine. Što je možda još i najgore, Clio 4 ostaje u ponudi sve do sredine naredne godine do kada će kupci moći da ga smatraju „stanicom na pola puta“ između novog Clija i Dacije Sandero.
Nestvarno zvuči podatak da je novom Cliju trebalo čak četiri meseca da bi po prodajnim brojkama pretekao staru verziju, što se konačno dogodilo u septembru. Čisto informativno, prvi mesec prodaje starog Clija bio je dva i po puta bolji za novitet u odnosu na tada odlazeći Clio 3 Collection, dok je Clio 4 posle pola godine prodaje bio lider u klasi gradskih vozila.
Nasuprot njemu, Clio 5 se nalazi tek na trećem mestu po prodajnim rezultatima segmenta. To što će na kraju godine Clio preuzeti vođstvo može da zahvali slaboj prodaji Citroena C3 i tome što je 208-ica tek kročila na tržište.
Bilo kako bilo, Clio 4 je imao maestralan tržišni debi spram Clija 5.
Loša struktura prodajnih kanala
Čini se da neprijatnim iznenađenjima s Clijom 5 nema kraja. Naime, na kraju polugodišnjeg tržišnog života, samo je 34% prodatih primeraka završilo u rukama fizičkih lica dok je 32% prodaje otišlo dilerima, što je teško obrazložiti činjenicom da proizvođaču s tako gustom distributivnom mrežom treba puno test primeraka vozila novog modela.
U mesecu s najboljim prodajnim rezultatom, što je novembar uz 8.962 isporuka Clija 5, samo je 26% završilo kod individua (2.313 primeraka). Zanimljivo, pravna lica su zabeležila 43% udela u prodajnim rezultatima Clija 5, tokom prošlog meseca. Ovi podaci prkose istorijskim trendovima koji govore o tome da su fizička lica kategorija koja prva „odlepi“ za novitetom dok se kompanije bude kasnije i reaguju značajno sporije.
Da zlo nikada ne ide samo govori i rezultat Peugeota 208 koji je već u prvom mesecu prodaje doživeo da bude isporučen na skoro jednak broj adresa kao Clio 5 posle četiri meseca. Ali razmere propasti Renaulta, verovatno najbolje oslikava struktura prodajnih kanala malenog Peugeota: 58% prodaje ka fizičkim licima, 20% ka privredi i svega 16% na adrese dilera.
Naravno, još uvek je rano govoriti o nekakvoj konačnoj prognozi tržišnog potencijala Clija 5. Bolja će biti slika onda kada se zahukta ponuda malih benzinskih agregata, ali svakako da pomalo čudan utisak ostavlja početak karijere mališana, posebno znajući da su kapaciteti pogona u Bursi još uvek okupirani proizvodnim planovima „četvorke“.
Postavlja se logično pitanje zašto je Renault lišio petu generaciju Clija jeftinijih ulaznih modela i nije li želja da se podmetnu klipovi u točkove Peugeotu s njegovim modelom 208, u stvari najviše koštala „onog ko drugom jamu kopa“.
Mada, opet jasno je da su i dizajneri Peugeota dobili znatno veću slobodu i da su je iskoristili na pravi način. Kome je vozilo namenjeno, možda je najbolje uočiti i s priloženih fotografija, a verujemo da se ljudima tog životnog doba dizajn Lavića neuporedivo više dopada.
Zaključak
Posle svega, verovatno je da ipak ne treba biti previše pesimističan i grub prema Renaultu. Poenta je da rezultate treba tumačiti s višeg nivoa, s svi su izgledi da će duet iz B segmenta Renaulta do nogu potući ekvivalentni dvojac iz Peugeota. Mislimo na hedžbek i verzije s povišenom pozicijom sedenja (Clio/Captur Vs 208/2008).
Ipak, sačekajmo da vidimo kako će proći i putničke verzije, dok za one s povišenom pozicijom sedenja život tek počinje.
Priredio: Zvezdan Božinović
AutoRepublika
(2959)
Ko god da je pisao pise gluposti.
Kaze pola godine na trzistu kod mene u Bosni i Hercegovini ga jos nije moguce kupiti.
Kao drugo sve ispod 100 ks je preslabo za taj auto.
I trece nikada se 208 nece moci ni pribliziti cilo~u po prodaji, jer clio puno bolju opremu nudi za isto novca.
…i pored svih iznetih zvanicnih prodajnih podataka jaran ima svoju viziju svega.
Ne znam da li se pravis lud ili ne, ali clio je drugo auto po prodaji u Evropi i ocekivati da ce ga 208 prestici je suludo.
A isti taj 208 nije ni u prvih 20 najprodavanijih.
Ko će to jarane u Bosni kupiti novog Clia pored Golfa dvice??
U-Bosni se kaže „to auto“, tako da ovaj „jaran“ Bosnu vid’o nije.. 😉 Bez šale, Clio V se verovatno „hladno osvetio“ Golfu, jer deluje da u istoriji ove „nauke“ niije viđena takva „neviđena“ razlika između pretka i naslednika kao što je to između Clio-a IV i V. Čak i za one sa „skupljim kartama i boljim mestima“ u publici.. A subjektivno, meni lično je 208 XY puta lepši od Clio V. Unutra su verovatno podjednako prostorno kritični, teško da će u dogledno vreme iko da nadmaši npr. i20. Nekako je to „sudbina“ dobro režirala, 208 dosta modernijeg izgleda, ali sa… Pročitaj više »
Clio 4 Generation TCe 90 za 11.290 (u Srbiji) je trenutno izuzetno konkurentan sa cenom, u svetlu opreme, snage i momenta koji se u Srbiji može dobiti za te pare. Veoma je veliki cenovni korak do Clia 5. On nesporno za iste pare nudi svu aktuelnu aktivnu bezbednosnu opremu, ali, za iste novce nudi samo atmosferca sa 72-ks. Bez klime. Bez radija.
To su u pogledu perfomansi i užitka vožnje nebo i zemlja. Ali, i bezbednost je bezbednost. Život je samo jedan.
Četvorka je nikad bolja. A i doplate nisu skupe. Gledaj samo cenu rezervnog točka za stari i novi Clio. U nekim zemljama se i karavan nudi još uvek.
Opcije su mu džaba. A odlične. Clio Generation je baš dobra kupovina za te pare.
Danas vozih na rent a caru Sandera TCe 75. Ono je za mene fantazija u odnosu na SCe 75 koji sam ranije vozio. Ide odlično uzbrdo. Tako da mislim da je TCe 90 dovoljan za prijatnu vožnju Clia 4.
Ako je 75 to je onda SCe. Sandero nema izduvani 0.9 TCe.
Ako ti tako kažeš. Nisam gledao papire kola. Onda onaj prethodni SCe 75 (koji sam vozio par puta istom deonicom) nije valjao nista. Ovaj leti uzbrdo. Neverovatno ide.
Prvo je bio 1.2 16v 75, pa ga je u faceliftu zamenio 1.0 SCe 75 trocilindraš što sada ide u novi Clio.
Ima 0.9 tce 75 u sanderu
Ima li ga na netu negde takav? 🙂
U Srbiji nema takav. Možda je rent a car bio negde u inostranstvu?!?
Crna Gora. Ne stigoh pogledati papire, ali, da nisko leti – leti kao sinji soko. Jedino ima neku malu muku pri kretanju (traži malo veći gas, inače se malo zaguši ili ja prosto ne znam da vozim). Al’ kad krene, ne staje 🙂
Prosto Pezo je bolji.Uporedite samo koliko je 3008 bolji auto od Kadjara,508 rastura Talismana po prodaji…Ali tu je Dacia da izvlaci maticnu firmu-sve dok Tavares ne uvede neki niskobudzetni brend a ima sansu. Kragujevac npr.i mi u ulozi „Rumuna“.
Clio IV kada je izašao imao je da kažem revolucionarni dizajn, dok V samo nastavlja gde je IV bila, i nema tog osećaja NOVOG modela… ima i tog uticaja
Reno je odavno krenuo kopirati vw, tako da ulaze što manje u modele i radi ih na principu babuske. Što više istih dijelova i procesa izrade, tim manji troškovi a veći profit. Medjutim, začuđuje rast cijena koji moraju biti visoko jer onda niko neće kupovati elektro auta. Mač sa dvije oštrice.
Sam Clio nije loš, auto za dvoje, ak ga ubija cijena, čekamo popuste . Ne znam kakva je pouzdanost prošlog modela i aktualnog mehana, ima li ko kakav podatak? Kako stoji ak se poredi sa Jaricem ?
Šta je za tebe nov model? Nov dizajn ili nova tehnologija?
Krenu pisati odgovor, al me advokat sjeba za vijeke vjekova. Gamad. Da bi bio novi model, mora imati novu platformu, ostalo je prodaja muda pod bubrege. Sad, sta znaci nova platforma? Je li to istezanje za 2 cm i promjena par limova, dodavanje par ukruta i izmjena spojeva uz dodatak tehnike lijepljenja umjesto zavarivanja? Relativno, jer uz tih par preinaka, proizvodjac ce tvrditi da je rijec o novom proizvodu, no u svojoj biti to on nije. Obicno se svakih 8 godina odluce na neke projmene, a svake 4 rade malo vece preinake. Primjer novog modela je djulia u odnosu na… Pročitaj više »
U odnosu na prethodni Clio, ovo je potpuno nova platforma. Sa Meganom deli samo prednji deo nove modularne platforme, što može da mu bude samo plus, a nikako minus. Ali nije samo platforma nova, tu su potpuno novi motori i pregršt nove pasivne i bezbedonosne opreme. Da nije tako, novi Clio bi dobio 0 zvezdica na crash testu kao Punto na ponovljenom testu iz 2017. godine. Što se tiče sličnosti u dizajnu… pa nije ih VW izmislio. I u prošlosti je Renault imao trenutke kada je pravio po dizjnu slične modele. Tipičan primer su modeli iz 80-ih godina. Da se… Pročitaj više »
Znači, novi je model, pa eto. Kao što rekoh, problem je cijena. A vi koji pratite reno, naveditr neki pouzdani agregat, tj sta je preporuka za kupnju gradskog auta za dvoje odraslih i dvoje male djece. Ako je povoljniji od konkurencije, dobra je kupnja. Treba provozati i ostale pa vidjeti razliku u vožnji.
Agregati su još uvek sveži. Još se ne zna kakvi su. Čak i za 1.5 dizel se može reći da je nov, jer je revidiran kao nikad do sada da bi zadovoljio WLTP ciklus testiranja.
Što od megana „ne posudiše“ i 6MT uz TCe 100? Greh je onakav automobil, i one cene, „upropastiti“ sa takvim „detaljem“. Jedan već dosta vremešni i20 uz 1,0 turbo od 100 ks može sa 6MT, a novi Clio ne može?
U MegDana je 1.33 TCe sa 200 Nm. 😉
Nije to baš izvinjavajući razlog, ali, nema veze. Meni je svejedno žao.
Renault generalno izbegava da na motore slabije od 200 Nm stavlja 6 brzina.
Svojevremeno je Megane 3 sa 1.6 16v motorom imao menjač sa 5 i 6 brzina. Ništa posebno. U poređenju sa petobrzincem, prvih pet brzina su bile neznatno kraće, a šesta tek malo duža od pete kod petobrzinca. Samo više posla za vozača oko šaltanja.
Rade, nemoj tako, molim Te. Tvoje komentare zaista izuzetno cenim, ali, ova Tvoja poslednja rečenica ( „Samo više posla za vozača oko šaltanja.“ ) potencijalno sve to ugrožava 🙂 Ja to gledam ovako – Reno ima taj stari menjač, 5MT, koji je tehnološki odavno zreo za muzej. Ali, zašto da on u muzej ide, a mašine za njegovu proizvodnju u staro gvoždje, kada taj menjač i dalje sa uspehom i uz dobar profit može da se „valja“, posebno u kombinaciji sa turbo benzincima, koji imaju tako dobar moment, da bi mogli da idu i sa 3MT 🙂 Veruj Rade, ima… Pročitaj više »
Nisu ti petobrzinci tako stari. Uvedeni su otprilike kada i šestobrzinci. Stari su oni recimo iz Megana 1, gde je rikverc pored prve brzine. Ovi gde im je rikverc gde bi trebalo hronološki da stoji šesta su uvedeni početkom ovog veka. Ručica sa menjačem je povezana preko kabla (ranije je bilo preko poluga) i ojačani su da trpe veće obrtne momente. Zaista mislim da na tim uslovno rečeno slabim motorima šestobrzinac je nepotreban. Jedino što onda možeš je da još više skratiš ionako kratke prenose i da šaltaš kao Ladu Nivu kad je redukuješ i da staviš šestu koja će… Pročitaj više »
Da je Đulka poprimila malo više dizajna sa 159-ke, možda bi se malo više prodala. 🙂
Eh, da je…
Treba sacekati sa rezultatima prodaje malo. Cinjenicno stanje pri kraju 2020 ce biti puno merodavnije jer je pitanje sta je do sada sve bilo dostupno od ponude i na kojim trzistima. 208 izgleda atraktivnije od novog Clia pa je lako ocekivati bolju prodaju malog Pezoa ali se sa druge strane Captur takodje prodaje dobro.
Pre neki dan sam bio na test voznji Renoa CLIO 1.0 TCE 100 Intens sa RS paketom. Meni licno je automobil dve klase bolji od 4. generacije, pogotovu u domenu izrade enterijera, zatim infotainment sistema., ALI nisam bio omadjijan koliko sam se nadao da svoj c3 1.2 turbo pozelim da zamenim za Clio. (c3 ima 10ks vise, +45nm obrtnog momenta i mada je i Clio udoban c3 na tok planu briljira). E sad, ono sto je meni zanimljivo je kako 23000 Francuza kupi staru generaciju kada je nova u svakom smislu tehnoloski i dizajnerski (unutra pogotovu) dobrano ispred? Jedino obkasnjenje… Pročitaj više »
tj auto neentuzijasta – pa upravo tako, većinu kupaca na kraju prvo zanima džep i šta za njegovu dubinu mogu da dobiju. Lepi su gadžeti i sve ostalo ali par hiljada € više je cifra čak i na Zapadu.
@Don
Motor koji je Reno razvio s Mercedesom je odličan za 2+2 osobe. Probao sam ga na Meganu i Kaškaiju i moram priznati da sam prijatno iznenađen. Ok, jedan je imao 130 a drugi 160 konja, ali su oba bila odlicna.
Dobro, sta kaze servisna knjižica,koliko često u servis se mora prema km i prema vremenu , tj jel to standardnih 15000/1god ili nesto drugo? I kakav je servisni interval dizela?