Daimler dodatno „zateže kaiš“
Daimler će intenzivirati redukovanje troškova, kao i sužavanje game. Razlog su pravne posledice „problema“ sa dizel motorima i zamene Takata vazdušnih jastuka, što je koštalo kompaniju 1,56 milijardi evra pre zaračunatih kamata i poreza u drugom kvartalu.
„U procesu smo intenziviranja poslovnih programa u okviru grupe, kao i revidiranju portrfolija naših proizvoda, da bismo obezbedili uspešno poslovanje u budućnosti“, rekao je Ola Kelenijus, šef Daimlera.
Nemački gigant je ranije u toku ovog meseca povećao sumu za pokrivanje troškova zbog opoziva vozila prouzrokovanog spornim Takata vazdušnim jastucima na 4,2 milijarde evra, kao i zbog sporne emisije dizel motora, što bi moglo da dovede do ozbiljnih pravnih posledica. Daimler se suočava s istragama u Evropi i SAD u vezi s potencijalnim prekomernim zagađivanjem Mercedesovih vozila.
Za kompaniju, pritisak da motore s unutrašnjim sagorevanjem učini čistijim, dolazi u vreme kada automobilska industrija ulaže ogromne sume u električna i autonomna vozila. Pored toga, Daimler se suočava s usporavanjem prodaje u Kini, slabim tržištima u Evropi i jačanjem trgovinskih tenzija.
Prodaja u sektoru putničkih vozila je oslabila za 3 odsto tokom drugog kvartala a povraćaj iz prodaje Mercedes-Benz vozila je došao do negativnih 3 odsto, s 8,4 iz istog perioda prošle godine.
Doduše, godišni prihodi će biti neznatno veći nego prošle godine, dok će sama prodaja vozila biti na otprilike istom nivou, zahvaljujući povećanom zamahu u drugoj polovini godine, kaže Daimler. Očekuje se porast prodaje autobusa i kamiona.
Neophodno hitno povećanje dobiti
Najnovija upozorenja o padu profita, stavljaju dodatni pritisak na Kelenijusa, čoveka koji je zamenio Ditera Cečea na mestu šefa kompanije,kao na i šefa finansija Haralda Vilhelma. Njih dvojica imaju primaran zadatak da se izbore sa slabom zaradom.
Profitabilnost Mercedes-Benza bi mogla ove godine da padne na samo 3 odsto, jer Daimler ima problema s plasmanom novih automobila, uključujući i kinesko i američko tržište.
Ogromni troškovi za razvoj električnih automobila i tekuće istrage u Nemačkoj povodom dizel skandala, doneli su Daimleru velike teškoće u nastojanjima da ostvari temeljnije korporativno restruktuiranje.
AutoRepublika
(332)